Geçen sene kambur oldu

Videoyu Aç Geçen sene kambur oldu
A
a

6 Eylül’de okulların açılacak olması esnafın işlerini hareketlendirdi. Vatandaşların alışverişe başladığını söyleyen Yunusemre Halk Çarşısı esnafı Fevzi Beysel, “Geçen sene belirsizlik vardı. Herkesin ürünü elinde kaldı. Satmadıkları malın parasını ödediler. Çok büyük kambur oldu” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 6 Eylül’de okulların tüm kademelerinde yüz yüze eğitime geçileceği duyuruldu. Söz konusu karar öğrencilerle birlikte esnafın da yüzünü güldürdü. Yunusemre Halk Çarşısı’nda dükkanı olan esnaf, satışlarda hareketlilik olduğunu ifade etti.

TEK TÜK BAŞLADI

“Alışverişler tek trük başladı” diyen Ümit Altın, “Geçen sene okullar açılmamıştı. Okul kıyafeti satan kişiler olarak bayağı bir etkilendik. Sezona hazırlığımızı yapmıştık ama okullar hastalıktan dolayı düzenli bir şekilde açılmadığından esnaf çok zor durumlar yaşadı. Bu sene yine hazırlıklarımızı yaptık. Birinci sınıflar bir hafta önce başlayacağı için veliler geliyor, alışverişlerini yapıyorlar. Sadece esnaf için değil, çocuklarımızın geleceği için de okulların açılmasını istiyoruz. Geçen seneki açığımızı hemen kapatamayız ama bir nebze de olsa bize bir fayda, bir can suyu olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

SONRASI İÇİN UMUTLUYUZ

Esnafın ürünlerini hazırladığını söyleyen Fevzi Beysel, “Yavaş yavaş alışverişler başlıyor. İnsanlar açılacak mı açılmayacak mı derken son açıklamalardan sonra kesinleşti. Şimdiden çanta, okul kıyafeti, ayakkabı almaya başladılar. Öğrenciler için de iyi olacak. Nesil kayboluyor çünkü. Esnaf hazırlıklarını yaptı. Müşterilerini bekliyor. Geçen sene çok büyük belirsizlik vardı. Ayakkabı aldık ama okullar açılmadı. Herkesin ürünü elinde kaldı. Satmadıkları malın parasını ödediler. Çok büyük kambur oldu. Üzerine kış zor geçti. Bundan sonrası için umutluyuz. Yazın alışveriş güzel oldu” şeklinde konuştu.

ZAM YAPMADIK

Geçen yıl ki fiyatlarla satış yaptıklarını belirten Adem Onan, “Bir haftadır alışverişler başladı. İnşallah daha da artacak diye düşünüyoruz. Okullar açılacak. Bundan sonra hareketlenir. Fiyatlar aynı. Ürünleri zamlı aldık ama biz zam yapmadık. Geçen sene zarar ettik. Borçları da ödüyoruz yavaş yavaş. Geçmiş 1.5 yılın zararını karşılamaz bu alışverişler. Yüzde 20 anca karşılar” dedi.

ESNAF KIŞA RAHAT GİRECEK

Önümüzdeki kışa esnafın daha rahat gireceğini umut ettiğini söyleyen Eskişehir Seyyar Tuhafiyeciler ve İşportacılar Odası Başkanı Ali Safa Şen, “Esnafımız pandemi sürecinde çok sıkıntı yaşadık. Ama yazın düğünlerin ve iki bayramın denk gelmesi nedeniyle esnafımızın işlerinde bir kıpırdama oldu. Okul kıyafetleri satışında bir hareketlenme olacak. Bu da esnafımızın işlerini hareketlendirecek. Esnafımız ürünlerini tezgâhlarına koydu. Kışa esnafımız daha rahat girecek diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi