GEÇİNMEK İÇİN İKİNCİ İŞ ŞART

Videoyu Aç GEÇİNMEK İÇİN İKİNCİ İŞ ŞART
A
a

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs pandemi sebebiyle yaşam şartlarının daha da zorlaştığını söyleyen vatandaşlar, geçinmekte zorlandıklarını anlattı.

Pandemi tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de ekonomik olarak etkiledi. Birçok vatandaş pandemi sonrası ya işsiz kaldı ya da geliri düştü. ‘Aldığınız ücretle geçinebiliyor musunuz?’ diye sorduğumuz vatandaşların bir kısmı ikinci bir iş yapmak zorunda kaldıklarını bir kısmı da hayatlarından kısarak ayın sonunu getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

AYHAN DOĞRUÖZ:

“Laborantım. Pandemide gelirim düşmedi. Biraz zor da olsa geçinmeye çalışıyoruz. Bütün her şeye zam geldi. Bizim maaşlara pek yansımasa da diğer tüm zorunlu ihtiyaçlara zam geldi. Markete gittiğimizde pandemi öncesine göre yüzde 20-30 oranında fark olduğunu görebiliyoruz. Zorlanıyoruz ama yapacak bir şey yok. Mecbur. Yaşamak için uğraşmak zorundayız. İkinci işler yapıyoruz. İkinci iş yapmazsak sosyal hayatınızdan kısmak zorunda kalırsınız. İkinci iş olmadan zor.”

ALİ YÜKSEL:

“Bizim mekânlar kapandı. Sekiz aydır boştayım ben. İyi kötü ekmeğimizi kazanıyorduk. Pandemiden dolayı onu da kazanamaz hale geldik. Gazinoda soğuk mezeciyim. Gazinolar marttan beri kapalı. Sektör ölü. Şu an boştayız. Oradan buradan borç aldım, biraz birikmişiz vardı onu yiyoruz. Ama nereye kadar. Yarı tok yarı aç o şekilde. Gidişat kötü. Memleketin durumu vahim. İş yok. Her taraf ölü. Beş yere gittim ararız diyor ama aramıyor. Her şeye zam gelmiş zaten. 10 liralık kolonya 30 lira.”

SALİH BAKŞİ:

“Çalışmadığımız için gelirimiz düştü. Ben emekliyim ama kuruyemişçide çalışıyordum. Pandemide işler kötü gidince, azalınca çıkmak zorunda kaldım. Organizede filan da iş yok. Geçinemiyoruz ama yine de şükür. Kış da geliyor. Bir iş bulursam çalışacağım. Geçinmeye uğraşacağız. Kısmadan olmaz. Başka yerlerden kısacağız. Markette fiyatlar tavan yapmış. Az alıyoruz. İkinci bir iş olmadan geçinmek zor emekliler için. Akciğerimden ameliyat oldum, çalışmamam lazım ama mecburum çalışmaya.”

YAŞAR PEKTAŞ

“Ne sosyal hayatımız var ne bir şeyimiz var anca karın tokluğuna yaşıyoruz. Kış yaklaşıyor. Faturalar yüksek gelmesin diye üç oda varsa ikisini kapatacağız. Bir yerlerden kısıp geçineceğiz. İkinci bir işe ihtiyaç duyuyoruz ama nereden bulacağız. Gençler iş bulamıyor. Ben kendim daha önce çay ocağında çalışıyordum. Bize iş de vermiyor kimse. Ev kendimizin kira olsa çalışmak şarttı. Sosyal yaşantımız hiç yok. Geçen markete gittim maaşın yarısı markette gitti. Pahalılık var. Peynir 30 liradan aşağı değil.” MELTEM KARAKAŞ KAYA

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi