GELECEĞE DAİR İDDİALI OLUN!

Videoyu Aç GELECEĞE DAİR İDDİALI OLUN!
A
a

Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonunda gençlerle bir araya gelen Başkan Kazım Kurt, Türkiye’nin yönetimi ile ilgili iddialarının olması gerektiğini vurgulayarak “Benim sizden beklentim, daha objektif, bilimsel ve dinamik olmanız” dedi.


Odunpazarı Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’u ziyaret etti. Meclis Salonunda gerçekleşen ziyarete, Gençlik Meclisi üyelerinin yanı sıra Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru da katıldı. Gençlerle bir araya gelen Başkan Kurt, onlarla siyasetten, yerel yönetimlere ve geçtiğimiz günlerde İzmir’de meydana gelen depreme kadar birçok konuda sohbet etti. Başkan Kurt, Emek ve Adalar Ceren Özdemir Gençlik Merkezinin kapılarının tartışmak, üretmek isteyen tüm gençlere açık olduğunu vurguladı.
İNİSİYATİFİ ELE ALMALIYIZ
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de meydana gelen depreme değinen Başkan Kurt, “Bakın bir İzmir depremi yaşadık. Belediyenin neredeyse hiçbir yetkisi yok. Böyle bir sistem olmaz. Doğrudan o yöre ile ilgili kararları, o yöredeki insanlar alabilmeli” diye konuştu. Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Binlerce kaçak yapıyı affettik, daha altı ay olmadı. Kaç kötü yapılmış binaya ruhsat verdiğimizi bilmiyoruz. Bunu sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı biliyor. O da para aldığı için biliyor. İzmir depremi, bize böyle bir yaklaşımla bu işlerin olmayacağını gösterdi. Demokrasi diyorsak, yerel inisiyatifi ele almalıyız. Muhtarları neden biz seçeriz? Belediyeleri neden seçeriz? Eğer her şey merkezden yönetilecekse, boşuna seçim yapmayalım.”
GENÇLİK AKTİF OLMALI
Kentin yönetimine katılmak istemek kadar doğal bir hak olmadığını dile getiren Başkan Kurt, “Kenti oluşturan insanların hepsinin bir yönetimde hakkı vardır. Ne kadar çok farklı alanda, farklı oluşumlar yaratırsak, o kadar farklı işlere imza atarız. Bu yüzden, gençlik meclisleri, kadın meclisleri, çocuk meclislerinin olması gereklidir. Bu gerekliliği yerine getiren Gençlik Meclisi’ni tebrik ediyorum. 3 üniversitesi olan bir kentte Gençlik Meclisi aktif olmalı ve çok sayıda insanı kucaklamalıdır. Gençlik Meclisi’nin her kesimden insana açık olması gereklidir. Odunpazarı’nda yaşayan gençlerin hangi sorunu varsa, Gençlik Merkezi, o sorunla uğraşarak, çözüm aramalı ve çözüm üretmelidir. Bunları yaparken de belediyeyi de, kaymakamlığı da, valiliği de ve hatta bütün kamu kurum ve kuruluşlarını zorlamalıdır” ifadelerini kullandı.
SESİNİZİ DUYURUN
Gençlerin her alanda seslerini duyurması gerektiğini belirten Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Hepiniz öğrencisiniz, okulu bitireceksiniz. Sonra iş aramaya başlayacaksınız, karşınıza işsizlik problemi çıkacak. Eğer istihdamla ilgili gençlerin çekinceleri dikkate alınmıyorsa, bu sorunlarınız mecliste gündeme getirmelisiniz. Örneğin, sağlıkla ilgili 8-10 aydır Türkiye ve dünya ciddi bir sıkıntı çekiyor. Bu konuda sizin için ne yaptık, devlet, valilik, sağlık müdürlüğü ve belediyeler ne yaptı? Sadece evde otur demekle veya maskeyi tak demekle bu işler olmadığını hepimiz biliyoruz. Gençlerin enerjisini boşaltacak bir formülü belediyeler, Sağlık ve Milli Eğitim Müdürlükleri, üniversiteler geliştirebilirdi. Bu da yapılırken sizin görüşünüz alınabilirdi. Maalesef bunlar yapılmadı. Çünkü demokratik bir mantığımız yok. Çocuk evde otursun, delikanlı evde beklesin, okulu bitirdi. Aman iş arayacak, iş bulamadı, ikinci üniversiteyi okusun derken genç 30 yaşına geliyor ve bir etkinlik içerisinde kişiliğini bulamıyor.”
KENDİNİZE GÜVENİN
Gençlerin Türkiye’nin yönetimi ile ilgili iddialarının olması gerektiğini vurgulayan Başkan Kurt, seçme yaşının 18’e indiğine dikkat çekti. “Hangi çocuk bilerek ve isteyerek seçim yaptı, çok az. Şimdi seçilme yaşını da indirdik. Kaç çocuk seçildi? Türkiye’nin şartlarında ancak birilerinin çocuğu olursa seçilebilirsiniz. Üzerinize düşen, bu bir haksa, isteyeceksiniz ve alacaksınız” diyen Başkan Kurt, Gençlik Meclisi’nin ufkunun açılması gerektiğini söyledi. Gençlik Meclislerinin dar bir alana sıkışmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Kurt, “Bunlar için de sayınızı çoğaltmanız ve herkesin her konu ile ilgilenmesi gerekli. Bunu yapamazsak, Gençlik Meclisi’nin de başarılı olamayacağını unutmayın. Meclis çalışmalarında beni ve Odunpazarı Belediyesi’ni eleştirebilirsiniz ve eleştirmelisiniz de. ‘Şu işi yanlış yapıyorsunuz, doğrusu şudur’ demenizi isterim. Onun için de kimseden korkmamanız ve kendinize güvenmeniz gerekli. Güven için bilgi, bilgi içinde çok okumak ve çalışmak lazım. Bu doğrultuda çalışma ortamı sağlarsak, farklı işler gerçekleştireceğiz. Benim sizden beklentim, daha objektif, bilimsel ve dinamik olmanız. Odunpazarı Belediyesi olarak her zaman yanınızdayız” dedi. HM
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi