GELECEĞİMİZ KARARTILMASIN

Videoyu Aç GELECEĞİMİZ KARARTILMASIN
A
a

Sivrihisar’da 3 mahallede öğrencilerin menzil tarikatı liderlerinin yaşadığı Buhara Köyündeki okula gönderilme iddiaları ile ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar, “Aklı selim hakim olmalı ve çocukların geleceği karartılmamalı” dedi.


Sivrihisar’da velilerin çocuklarını menzil tarikatı liderlerinin yaşadığı Buhara Köyündeki okula göndermemesi ile ilgili açıklama yapan CHP İl Başkanı Adar, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ikinci maddesinde belirtilen laik eğitim ibaresine dikkat çekti. Konu hakkında araştırma yaptıklarını belirten Adar, tespitlerini şu şekilde sıraladı: “Kaldırım’da 14, Ahiler’de 18, Göktepe’de 12 öğrencimiz var. Taşımalı sisteme geçmeden önceki dönemde bütün bu mahallelerimizde kendi okulları vardı. Hükümet taşımalı eğitim sistemi getirdi, köylerdeki mevcut okulları kapattı. O okulların yerine belli bir bölgede çocukları okumak zorunda bıraktı.”
ISRARI ANLAYAMIYORUZ
Kaldırım, Ahiler ve Göktepe’deki öğrencilerin önceden Ertuğrul Köyündeki okula taşındığını anımsatan Adar, “Ama 2017 yılında yapılan bir ihaleyle her ne hikmetse sadece 10 öğrencisi olan sonradan mahalle olan ve tarikat mensuplarının yaşadığı ileri sürülen mahalleye 4 milyon lira harcanarak bir okul yapılıyor. Israrla Sivrihisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlığı, oradaki vatandaşlarımızı ikna etme ve o okula gitme yönünde zorlama içerisindeler. Bir tarikat tarafından iskan edilen yerde bir okul yapılmasını ve çocukların oraya gitmesi için zorlanmasını anlamakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.
YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN
Adar, öğrenci ve velilerin bir takım baskılara maruz kaldığını belirterek şöyle devam etti: “Yapılan baskılarda ücretsiz taşımadan Ertuğrul’daki veya Buhara’daki okullara taşıma hizmetlerinden Buhara’ya gitmezlerse mahrum bırakılacakları söyleniyor. Diğer bir baskı ise okullar açıldı, 5 gündür okula gitmiyorlar. Eğer göndermezseniz para cezası uygulayacakları söylenmekte. Bu yanlışlığın geleceğimiz olan gençlerimizin eğitiminde çok etkin olmasının bir an önce önüne geçilmesini istiyorum. Aklı selim hakim olmalı ve çocukların geleceği karartılmamalı.” Öte yandan Adar, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile görüşüldüğünü ve konunun incelendiğini söyledi. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi