GELECEK ÜRETİMDE

Videoyu Aç GELECEK ÜRETİMDE
A
a

Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sonuçlarını değerlendiren ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Şehrimizde üreten, istihdamımıza güç katan, her türlü zorluğa ve çetin rekabete rağmen ülkemize de güç katan firmalarımızı canı gönülden kutlarım” diye belirtti.


Açıklanan sonuçlara göre Eskişehir’de üretimini sürdüren ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) üyesi olan 9 firma listede yer aldı. ESO Başkanı Kesikbaş, listede 5 firmanın Eskişehir merkezli, 4 firmanın ise genel merkezlerinin diğer illerde olan üretim tesisleri olduğuna değindi.
ÖNEMLİ BAŞARI
2019 yılı Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında Eskişehir’den giren firmaları açıklayan Kesikbaş, 52. sırada Yurtbay Seramik, 55. sırada TÜLOMSAŞ, 77. sırada Magnesit, 325. sırada Sarar Giyim, 425. sırada Europen’in yer aldığını, fabrikaları Eskişehir’de bulunan, burada istihdam ve üretim yapan ancak genel merkezleri dışarıdaki firmaların ise Yorglass Cam 24. sırada, Serra Sünger 328. sırada, Ode Yalıtım 338. sırada, Rekor Kauçuk 414. sırada listede yer aldığını belirtti.
GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜK
Geçtiğimiz yıl İkinci 500 listesinde yer alan firmaların üretimden satışlarını yüzde 14,2 oranında artarak 137,5 milyar TL’den 157 milyar TL’ye yükseldiğini ifade eden Kesikbaş, “Ancak bu artışlar geçtiğimiz yıllara oranla düşük kalıyor. Bunda 2018-2019 yılında yaşadığımız kur şoklarının, dünya ticaretinde yaşanan yavaşlamanın etkileri elbette vardır. Tüm bunlara rağmen ikinci 500’de yer alan firmalarımızın ihracatını yüzde 9,4 oranında artırmasının da altını çizmek gerekir. Ülkemizin geleceği üretim de üretimin geleceği ise ihracattan geçiyor” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi