Fashion Eskişehir masaüstü

Gelecekten umut yok!

Videoyu Aç Gelecekten umut yok!
A
a

‘Türkiye’de işsizlik sorunu yok, iş beğenmeme sorunu var’ eleştirisinin yanlış olduğunu söyleyen gençler, “Kafede işe girmek istiyorum. Saati 5 lira diyorlar. 10 saat çalışıp 50 TL almak istemiyorum. İşçilere değer verilmiyor ki Türkiye’de. Değer verilseydi iş beğenmemezlik yapmazdık” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Temmuz ayı İş Gücü İstatistikleri’ni açıkladı. Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda bir önceki aya göre 1,4 puan artışla yüzde 12 seviyesinde gerçekleşti ve Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişi oldu.
İŞSİZLİK SORUNU VAR
Türkiye’de işsizlik rakamları artarken bir yandan da ‘İşsizlik sorunu yok, iş beğenmeme sorunu var’ eleştirileri yapılıyor. Konuyla ilgili düşüncelerini sorduğumuz gençler, Türkiye’de işsizlik sorunu olduğunu, mühendislik, öğretmenlik gibi bölümlerde okuyan kişilerin kendi alanlarında çalışmak isteyeceğini ve iş beğenmeme hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Hayal Nur Savaşçı

“Türkiye’de işsizlik sorunu var. Biz gençler üniversiteden mezun olduktan sonra ne iş yapacağımızı, nerede iş bulabileceğimizi bilmiyoruz. Bu da gelecek konusunda sıkıntılar yaratıyor. Kafede işe girmek istiyorum. Saati 5 lira diyorlar. 10 saat çalışıp 50 TL almak istemiyorum. Boşa çalışmış gibi oluyor. İşçilere değer verilmiyor ki Türkiye’de. Değer verilseydi iş beğenmemezlik yapmazdık.”

Samet Korkut

“İşsizlik sorunu var. Ekonomik krizin nedenlerinden biri de bu. İşverenler sadece İŞKUR üzerinden çalıştırdıkları için vatandaş memnun olmuyor. Asgari ücret yetersiz. Çalışsa bile asgari ücretle geçinemiyor. İnsanlar çalıştıklarının karşılığını alamadıkları için işsizlik artıyor. Ucuz iş gücü çok arttı. İşverenler mültecileri ucuza çalıştırıyor. İşverenin bu işine geliyor. Umutsuzluk var insanlarda.”

Furkan Tatar

“İşsizlik sorunu var. Üniversite öğrencisiyim. İş bulmakta zorlanacağımı düşüyorum. Her ne kadar kendimizi geliştirmeye çalışsak da liyakatsizlik olduğu için iş bulamayacağımızı düşünüyoruz. Mühendislik okuyan birisi gidip kafede çalışıyorsa, öğretmen kuryelik yapıyorsa onu beğenmeyebilir tabi ki. İnsanlar saatlerce çalışıyor günlük 60 lira alıyor. Bunu beğenmemek en doğal hakkı.”

Alperen Çelik

“Çok fazla üniversite var Türkiye’de. Çok fazla mezun var ama buna oranla istihdam yok tabi. Üniversite sınavına hazırlanıyorum ben. Fizik bölümü okumayı düşünüyorum. İşsiz kalmamak için iyi
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi