GELİŞİME KATKI

Videoyu Aç GELİŞİME KATKI
A
a

Eskişehir Teknik Üniversitesi ile Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi arasında imzalanan iş birliği protokolünde konuşan Nadir Küpeli, sanayinin gelişmesine üniversitelerin daha fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini söyledi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Müdürlüğünde gerçekleşen imza törenine Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu, EOSB Yönetim Kurulu Üyeleri Yavuz Ayva, Hamza Tınas katıldı.
ORTAK ÇALIŞMA VURGUSU
İmza töreninde konuşan EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli sanayinin gelişmesine üniversitelerin daha fazla katkı sağlamasını hedeflediklerini aktararak, “Eskişehir sanayisi birçok alanda nasıl hızla büyüyorsa, ilimizdeki üniversitelerde hem sayısal bakımdan hem de yeni bölümler ve bilimsel altyapı bakımından da hızlı bir gelişme dönemi yaşıyorlar. ESTÜ ayrıca şehrimizin köklü bir geçmişi olan ama aynı zamanda en genç üniversitesi konumunda. Bizler şehrimizdeki üniversitelerle birlikte ortak çalışmalar yaparak, sanayimizin gelişmesinde öğretim üyelerimizin daha fazla katkı sağlamasını hedefliyoruz” diye konuştu.
HEDEF 5 MİLYAR DOLAR
İleri teknoloji ürünlerinin ihracat içerisindeki payını hızla artırmaları gerektiğini belirten Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 2000’li yılların başından itibaren dünyanın dikkatini çeken bir ekonomik büyüme performansı ortaya koymakta. Milli gelirimiz 250 milyar dolar seviyesinden 820 milyar dolara yükseldi. Bilgiye ve teknolojiye yatırımın en önemli göstergesi olan Ar-Ge harcamalarının milli gelirimize oranı binde 25’lerden yüzde 1’lere ulaştı. Son 15 yılda ekonomik göstergelerimiz neredeyse 4 kat büyüdü. Ülke olarak büyük hedeflere ulaşmak istiyorsak rakiplerimizden daha hızlı koşmak zorundayız. Bilgi ve teknoloji yatırımlarımızı artırmak, sürdürülebilir rekabet gücüne ulaşmak zorundayız. Bu kapsamda Eskişehir sanayinin teknoloji ve inovasyona dayalı üretim oranını daha da arttırılmalı, ileri teknoloji ürünlerinin ihracatımız içerisindeki payını hızla yükseltmeliyiz.  Halen 2,5 milyar dolar civarında olan il sanayimizin ihracat rakamını 2023’de 5 milyar dolar hedefine çıkarmamız gerekmektedir. Bu kapsamda bizim için üniversite-sanayi iş birliği büyük önem taşımaktadır.”
KATMA DEĞERİ YÜKSEK
Döğeroğlu yapılan iş birliğini kıymetli bulduklarını ifade ederek, “Hem altyapımız hem nitelikli insan kaynağımız bizim en önemli gücümüz. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi yönetimi olarak iş birliği  yapmak üzere bize güvenle yaklaşmış olmanız bizi mutlu etti. Üniversite-sanayi iş birliği anlamında bugüne kadar iyi niyetli girişimler oldu. Ancak önemli olan imza süreci sonrasında  protokolün gereğini yerine getirmek olacaktır. Bu protokol katma değeri yüksek ürünler çıktığı ve sürdürülebilir olduğu zaman  çok daha kıymetli hale gelecektir. İnşallah ileriye dönük, sürdürülebilir ve katma değeri olan ürünler üretebileceğimiz bir iş birliği olur” dedi. Sismik İzolatör Test Merkezi, Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İleri Teknolojiler Uygulama ve Araştırma merkezleri ve farklı bölümlerde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımlarının ardından  iş birliği protokolü imzalandı. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi