GENÇLER NASIL ÖDEYECEK?

Videoyu Aç GENÇLER NASIL ÖDEYECEK?
A
a

Yasa teklifi hazırlayan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, öğrencilerin tamamına internet üzerinden verilecek uzaktan erişim süresince devlet desteği verilmesini, yurt ücretlerinin ve kredi borçlarının ertelenmesini ve faizlerinin silinmesini istedi.

Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) üniversitelerin bahar döneminde yüz yüze ders yapmaması yönündeki kararından 7 milyon 740 bin 502 üniversite öğrencisi doğrudan etkilendi. Milyonlarca öğrenci ailelerinin bulunduğu şehirlere geri dönmek zorunda kalırken, on binlerce genç ise üniversitelerinin bulunduğu şehirdeki yurtlarda barınmaya devam etti. “Yurtlarındaki eşyaları bile toplayamadan ailelerinin yanına dönen öğrencilerin Türkiye’nin geleceği olduğunu” belirten CHP’li Utku Çakırözer, gençlerin sorunlarının çözümü için hazırladığı yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.
 
ÖĞRENCİLER ÇÖZÜM BEKLİYOR
Çakırözer, tek geliri Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’dan (KYK) aldıkları öğrenim kredileri olan milyonlarca gencin üniversitelerden uzak oldukları döneme ilişkin sorunlarını çözecek bir düzenleme için TBMM’yi göreve çağırdı. Hazırladığı yasa teklifi ile Türkiye’nin geleceği olan üniversite öğrencilerinin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Çakırözer, “Bugün alacağımız her tedbir öncelikle yarınların inşası için gerekli. Milyonlarca üniversiteli gencimizin yaşamlarına devamını sağlaması için temel ihtiyaçlarını karşılamak da devletin görevidir. Devlet yurtlarında kalan 700 bin, öğrenim kredisi alan 1.6 milyon öğrencimizin sorunları ile geçmiş yıllarda aldıkları öğrenim kredileri nedeniyle devlete borçlanan gençlerimizin sorunları acil çözüm bekliyor” dedi.
 
UZAKTAN EĞİTİM İÇİN DESTEK
Öğrencilerin iki açıdan zorluklarla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çeken Çakırözer, “Aile yanına dönseler de okudukları şehirlerde kaldıkları evlerin kira, elektrik, su ve internet faturalarını ödemek zorundalar. Ayrıca şimdi bir de uzaktan eğitim için gerekli bilgisayar, tablet gibi teknik altyapı ile evlerinden internet erişimi için ekstra maddi ihtiyaçları olacak” dedi. Gençlerin aile bütçelerine ek maliyet oluşturmaması için Çakırözer, tüm öğrencilere uzaktan eğitim sürdüğü müddetçe geri ödemesiz en az 550 lira aylık devlet desteği verilmesini teklif etti.  
 
YURTLARDAN ÜCRET ALINMASIN
Çeşitli nedenlerle ailelerinin yanına dönemeyen ve devlet yurtlarında kalmaya devam eden öğrencilerin olduğuna da dikkat çeken Çakırözer, yeni eğitim öğretim dönemi başına kadar yurtların ücretsiz hale getirilmesini önerdi.
 
KREDİ BORÇLARI FAİZSİZ ERTELENSİN
Yaklaşık 5 milyon gencin devlete olan öğrenim kredisi borçlarını ödeyemediği, yaklaşık 300 bin gencin de öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altında olduğunu vurgulayan Çakırözer, acil çözüm getirilmemesi durumunda sonuçların çok daha ağır olabileceğini söyledi. Bankaların kredi borçlarını ertelerken öğrenim kredisi mağdurlarının unutulduğunu, salgın döneminde binlerce gencin de işsiz kaldığını belirten Çakırözer, öğrenim kredisi borç ödemelerinin salgın riski sonuçlanıncaya kadar bir ertelenmesi ve faizlerinin de silinmesini istedi.
 
UZAKTAN ERİŞEMEYENLER NE YAPACAK?
Türkiye’nin dört bir yanında öğrencilerin uzaktan eğitim için internete erişiminin olmadığına dikkat çeken Çakırözer, önerdiği devlet desteği ile milyonlarca üniversiteli için fırsat eşitliğinin sağlanacağını belirtti. Çakırözer, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da Türkiye genelinde öğrencilerin internete erişimin oranlarını sordu. Çakırözer, uzaktan eğitimi takip etmek için bilgisayar ya da tableti olmayan ya da internet erişimi bulunmayan öğrencilere yönelik planların kamuoyuna açıklanmasını istedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi