Girdi maliyetleri üretime engel!

Videoyu Aç Girdi maliyetleri üretime engel!
A
a

Girdi maliyetlerinin her geçen gün artış göstermesi süt üreticilerin zora soktu. Süt diyarı Beylikova’da da üreticilerin sütle ilgili imtihanı bitmiyor. İlçede Süt satışları ve üreticilerde yarı yarıya düşüş yaşanıyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Dövizdeki artış girdi maliyetlerini yukarıya çekerken, üreticilerin durumu da her geçen gün kötüye gidiyor. Süt diyarı Beylikova İlçesinde de üreticiler büyük sıkıntı yaşıyor.  Beylikova Tarımsal Kalkınma Kooperatif Müdürü Enes Balat, yem fiyatları başta olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışların süt üreticisine olumsuz yönde etki ettiğini ifade etti.
İlçede hem ürün de hem de üreticilerde yarı yarıya düşüş olduğunu kaydeden Balat, “Artan fiyatlar neticesinde 2021 Nisan ayı ile 2022 Nisan ayı arasında yaklaşık 35 tonluk bir süt kaybı yaşadık. Üreticilerimiz maliyetleri karşılayamadıkları için sıkıntı çekiyor. Bakanlık süt fiyatlarını Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) belirlediği fiyatlar üzerinden fiyatlandırıldı ve süt satışını bu yıl 6 bin 900 TL olduğunu açıkladı. Fakat yem fiyatlarında bir artış oldu ancak süt fiyatlarında istenen fiyatlar yakalanmadı. Ayrıca üreticiler olarak sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Hem ürün hem de üreticilerde yarı yarıya bir düşüş var” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi