GÖREVİMİZİ YAPTIK!

Videoyu Aç GÖREVİMİZİ YAPTIK!
A
a

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada TCDD 2. Bölge Müdürlüğünün ihaleye çıkardığı TÜLOMSAŞ arazisi hakkındaki açıklamaya cevap verildi.


Büyükşehir Belediyesi tarafından TÜLOMSAŞ arazisinin ihaleye çıkması hakkında yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Öncelikle ifade etmek isteriz ki, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi TÜLOMSAŞ arazisi planları ile ilgili, üzerine düşen her görevi eksiksiz yerine getirmiştir. 28.01.2014 tarihinde TCDD ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasındaki protokole istinaden, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 123 hektarlık TÜLOMSAŞ ve Gar arazisinin tamamının 1/5000’lik planını yapmış ve 14.05.2015 tarihinde Meclisinden geçirerek yürürlüğe sokmuştur. Bunun üzerine TCDD belediyemize tekrar başvurmuş ve alanın tamamına yönelik 1/1000’lik planların yapılmasını talep etmiştir. Büyükşehir Belediyemizce TCDD’ye, 1/1000’lik plan yapma yetki ve sorumluluğunun bölgeyi ilgilendiren Odunpazarı ile Tepebaşı Belediyeleri’nde olduğu ve müracaatın bu belediyelere yapılması gerektiği bildirilmiştir.
GEREKSİZ İTHAM
TCDD, 1/1000’lik planların yapılmasını Tepebaşı Belediyesi’nden talep etmiş, Tepebaşı Belediyesi ise söz konusu 123 hektarlık alanın zemin jeoloji etütlerin olmaması nedeniyle, planın TCDD tarafından yaptırılıp kendilerine verilmesi ile çalışmaların başlatılabileceği belirtilmiştir. Büyükşehir Belediyesi TCDD’ye ait söz konusu arazinin 1/5000’lik imar planları ile ilgili, üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirmiştir. Ancak, TCDD’nin söz konusu açıklamada, Büyükşehir Belediyemizi suçlayıcı ya da itham edici ve kuşku uyandırmaya yönelik ifadeler yer almıştır. Yani TCDD tam anlamıyla mugalata yapmıştır. Zira, Büyükşehir Belediyesi söz konusu haber ve yorumların hiçbir noktasında bulunmamış ya da konuyla ilgili bir açıklama yapmamıştır. TCDD tarafından durduk yerde ve gereksiz bir şekilde, Büyükşehir Belediyesi’nin itham edilerek, ‘görevini yapmadığı’nın ima edilmesini anlayabilmek mümkün değildir.
YANLIŞ İŞLEM DÜZELTİLMELİ
Bizce, TCDD tarafından yapılan ve belediyemize haksız ithamlarda bulunulan açıklamanın asıl odak noktası başkadır: Bundan bir süre önce, Ulus Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın hemen yakınına yapılmaya başlanan ve 1/5000’lik planda da bulunmayan, (şifahi olarak) ‘su deposu’ olacağı belirtilen, bir inşaatın, Tepebaşı Belediyesi tarafından ‘inşaat ruhsatı alınmadan’ ‘kaçak olarak’ başlandığı için mühürlenmesidir. TCDD söz konusu kaçak inşaata başlarken, inşaat ruhsatı talebinde bulunmamıştır. Zira böyle bir başvuru yaptıklarında Tepebaşı Belediyesi 1/1000’lik planları talep edecek ve planlardaki düzenleme ışığında ruhsat verecek ya da vermeyecektir. Ancak bu alanla ilgili (aynı şekilde 123 hektarlık arazi ile ilgili) yapılmış 1/1000’lik plan bulunmamaktadır. TCDD’nin amacı, usulsüz olarak başlanan ve mühürlenen bu inşaat üzerindeki ‘yanlış ve kanunsuz işlemi’ düzeltmektir. Genel Müdürlükçe 1/1000’lik planlar yapıldığı takdirde, kaçak yapıya da orada yer verilerek, ‘yanlış ve kanunsuz işlemin’ ‘doğru işleme’ dönüştürülebileceği hesaplanmıştır.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi