Grev anayasal bir haktır!

Videoyu Aç Grev anayasal bir haktır!
A
a

17-18 Şubat’ta anayasal haklarını kullanarak iş bırakan aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılmasına tepki gösteren SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak, kesintilerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
SES Eskişehir Şube Başkanı Birtürk Özkavak ile beraberindeki sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri adliye binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla 17-18 Şubat’ta anayasal haklarını kullanarak iş bırakan aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık çalışanlarının maaşlarından kesinti yapılmasına tepki gösterdi. Kesintilere ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Özkavak, hemşire, ebe maaşlarından 350-800 lira, doktorların maaşlarından da 1000-2500 lira kadar kesintiler olduğunu ifade etti.
SENDİKAL FAALİYETLERİ
ENGELLEMEK İSTİYORLAR
Kesintilerin hukuki gerekçesi olmadığına dikkat çeken Özkavak, “ASM’lerde sorunlar birikmiş çok ağırlaşmıştır. Ücretlerin erimesi, pahalılık, şiddet, angaryalar, mobbing, çalışma koşullarının ağırlığı ve hepsinin üzerine getirilen ceza yönetmeliği ile işler çıkmaza sokulmuştur. Ve çalışanlarda taleplerini ve sorunları duyurmak için çeşitli kereler, basın açıklamaları, iş bırakmalar gibi yaparak, demokratik ve anayasal haklarını kullanmışlardır. Bu amaçla sağlık emekçileri cezalandırılamaz. Hiç bir demokratik ülkede taleplerini dile getirdiği için çalışanlar suçlanamaz, maaşlarında kesinti yapılamaz. Bunu yapmak bir anlamda sendikal çalışmaların engellenmesi, çalışanların yasal haklarını kullanmasının engellenmesidir.Bu kabul edilemez.Bu açıkça suçtur.Bu açıkça sendikal faaliyetleri engellemek amaçlıdır. Ve yasalarımıza göre suçtur. Ayrıca birçok sağlık emekçisi cezalandırılarak mağdur edilmiştir. Yasal başvurularımızı yaparak sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir