Günay, ilçe yolları hakkında açıklamada bulundu

Videoyu Aç Günay, ilçe yolları hakkında açıklamada bulundu
A
a

2021 yılı biterken Eskişehir ilçe yolları hakkında açıklama yapan Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, yol projeleri ve yatırımları konusunda bilgi verdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Prof. Günay “Ulaştırma Bakanlığımız yol projelerini takip ediyor ve sürekli iletişim halindeyiz. Öncelikle şunu belirtmek isterim. Her can bizim için çok değerli, hiç bir bedel giden canı telafi edemez.  İnsan hayatından bahsediyoruz, bu işin iktidarı veya muhalefeti olmaz. Hele hele siyaseti hiç olmaz. İnsanı yaşatki devlet yaşasın düsturunu şiar edinmiş bir Lider olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan her zaman insana hizmeti ön plana almıştır. Bu hizmetin siyaseti olmaz, burada canlardan bahsetiyoruz. Sorun varsa çözüm mercileri ortadadır. İletişime geçersiniz ya da iletişimde olanlardan bilgi alırsınız. Yıl sonu itibariyle gelinen aşamaları ve iki müjdeyi hemşerilerimle paylaşmak isterim.”
 
SÜREKLİ TAKİPTEYİZ
Belli aralıklarla gelişmeleri kamuoyu ile paylaştığını belirten Prof. Günay “Gelişmeleri zaman zaman kamuoyu ile de paylaşıyoruz. En son 12  Ekim 2021 tarihinde Eskişehir Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nu ziyaret ettim ve dört ilçe yolunu da masaya yatırdık, Genel Müdürümüz anında gerekli talimatları verdi. Eskişehir-Alpu ve Eskişehir-Sarıcakaya yol yapımı devam ediyor. Her iki yolun da 2022 içinde tamamlanıp, 2023 başında bitmesi hedefleniyor. İlçelerimize yapılacak bu yol yatırımları ile ilgili zaman zaman kamulaştırma, ihaleye itiraz gibi bazı hukuki süreçler nedeniyle gecikmeler yaşanabiliyor. Bunları da açıklıkla kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ancak her aşamasında yaşanan sıkıntıları Bakanımız ve bürokratlarımıza iletiyor ve takipçisi oluyoruz. İlçe yollarımızı milletvekili olduğum günden beri takip ediyorum. Yaşanan sıkıntıların farkındayız. Can kayıplarının telafisi yok, her canın bizim için değeri karşılıksız. Bir milletvekili olarak sürekli gündemde tutmak ve takip etmek zaten görevimiz. Cumhurbaşkanımız da gelişmelerden haberdar ediliyor. Kendisinin de talimatları var. En kısa zamanda hükümetimiz şehrimize yapılan diğer yatırımlarda olduğu gibi yol projelerini de gerçekleştirecektir. Bize verilen takvim çok net ve ben de kamuoyu ile paylaşıyorum.”
 
MİHALIÇÇIK VE KIRKA YOL PROJELERİNDE MÜJDE
Alpu- Mihalıççık Yolu
Prof. Günay Mihalıççıklı hemşerileri ile müjdeyi, Eskişehir-Alpu-Mihalıççık yolunun 85 Km uzunluğunda Tek Yol projesi olarak planlanmıştır. Daha sonra Eskişehir-Alpu arasındaki 39 Km’lik kesim Bölünmüş Yol olarak yeniden projelendirildi. Bu süreç içerisinde taleplerimiz doğrultusunda Alpu-Mihalıççık yolunun projesi tamamlanmıştır. 2022 yılı yatırım programına alınması için teklif  edilecektir. Bu vesile ile bu müjdeyi Malıçlı hemşerilerimiz ile paylaşmak isterim. Başta talimatı ve yakın takibi için Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanlığımız ve Karayolları Genel Müdürlüğümüze hemşerilerim adına teşekkür ederim.” Şeklindeki açıklamasıyla paylaştı.
 
Eskişehir-Seyitgazi-Kırka Yolu
Prof. Günay “12 Ekim 2021 ziyaretimde KGM Uraloğlu’na Seyitgazi-Kırka Dosyamızı takdim ettik ve Seyitgazi Kırka yolunun bir an önce gerçekleşmesini rica ettik, hemşerilerimizin haklı taleplerini ilettik. Sayın Uraloğlu gerekli bilgileri alıp, 2021 sonuna kadar proje çalışmasının tamamlanması talimatını verdi. 13 Ekim 2021 tarihinde Genel Müdürlükten iletilen bilgiye göre ‘Eskişehir–Seyitgazi–Kırka–Gazlıgöl-Afyon Yolu 130 km uzunluğunda olup, Karayolları 4. Bölge Müdürlüğü sınırlarında kalan Bozüyük DYA (Eskişehir) - (Eskişehir - Afyon) İl Sınırı Devlet Yolunun uzunluğu 94 km’dir. Yolun 15 km’si bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır. Devam eden bölünmüş yol proje ihalesi kapsamında 75 km’lik kesimde yatay ve düşey hat onaylanmış olup projenin 2021 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. 2022 yatırım programına teklif edilmesi planlanmaktadır.’ Kısacası ilçe yollarını yakından takip etmekteyiz ve Hükümetimiz her yatırımda olduğu gibi dört ilçe yolu yatırımlarını da gerçekleştirecektir.”
 
ESKİŞEHİR-SARICAKAYA VE ESKİŞEHİR-ALPU YOL PROJELERİ
Prof. Günay,  Karayolları Genel Müdürü Abdülkadir Uraloğlu’nu ziyaretinde Sarıcakaya ve Alpu Yollarının güncel durumu hakkında bilgi aldı. Prof. Günay “Yapımı devam eden Sarıcakaya yolu hakkında daha önce 18 Haziran 2020 tarihinde gecikme nedenini şeffaf bir şekilde paylaşmıştım. 1 Haziran 2016 tarihinde sözleşmesi imzalanmış ve 11 Haziran 2016 tarihi itibariyle firmaya yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. İhaleye istekliler tarafından itirazen şikayet başvurusu yapılmış olup, 01.08.2019 tarihli Kamu İhale Kurulu (KİK) kararı doğrultusunda ihaleyi alan firma ile imzalanan sözleşme 30.01.2020 tarihinde tasfiye edilmiş ve akabinde başka bir firma ile 14.02.2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Daha sonra Danıştay Onüçüncü Dairesinin temyiz incelemesi sonucunda; 19.02.2020 tarih ve 2020/MK-43 sayılı Kurul Kararı doğrultusunda bu firma yükleminde ki söz konusu iş tekrar tasfiye edilmiştir. Bu nedenle adli sürecin devam ettiği ve sonuçlandığı süreç boyunca çalışmalara devam edilemedi. İhale sürecinin yeniden yapılması gerekiyordu, yeni Yol işi 15.09.2020 tarihinde ihale edildi ve 2021 yılında çalışmalar hızla devam etti. 8-15 km’ler arası toprak dolgu ve sanat yapıları çalışması yapıldı, kış sezonu nedeniyle Aralık başı çalışmalara ara verildi. Eskişehir-Alpu arasındaki 39 Km’lik kesim Bölünmüş Yol olarak yeniden projelendirilmiştir. İlk 10 Km’lik kesimde toprak işleri ve sanat yapılarında çalışma yapılması gerekmiştir. Kamulaştırma süreci nedeni ile gecikmeler yaşanmıştır. KGM Abdülkadir Uraloğlu, ziyaretim sırasında 2021 sonuna kadar kamulaştırma işlemlerinin tamamlaması talimatını verdi. Sarıcakaya ve Alpu yollarının 2022 sonuna kadar büyük bir bölümünün bitmesi ve 2023 başlarında tamamlanması hedeflenmektedir.”
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir