Bir an önce yolu yapın!

Kategori: Güncel - Tarih: 18 Mart 2022 18:04
Bir an önce yolu yapın!

Eskişehir Afyonkarahisar Karayolu’nun bir an önce yapılması gerektiğini söyleyen Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, “Buradan nakliye kamyonları çalışıyor, işçi servisleri günlük gidiş geliş yapıyor. Hem personellerin güvenliği hem yolculuk yapan insanlarımızın güvenliği açısından bu yolun bir an önce programa alınmasını talep ediyoruz” dedi.

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, ölüm yolu olarak adlandırılan ve sık sık trafik kazalarının yaşandığı Eskişehir Afyonkarahisar Karayolu’nun bir an önce yapılması gerektiğini ifade etti. Son 20 günde yaklaşık 10 kazanın meydana geldiğine dikkat çeken Tepe, “Eskişehir Afyonkarahisar Karayolu arası yaklaşık 127 kilometrelik bir yol. Oldukça işleyen bir yol. Son yıllarda adı ölüm yoluna çıktı bu yolun. Afyon Eskişehir il sınırına kadar 25 km’lik yol çift gidiş çift geliş duble yol olarak yapıldı. Yalnız biz il sınırımızdan Seyitgazi’ye kadar olan yer ve Seyitgazi’den Eskişehir’e kadar olan karayolu henüz yapılamadı. Bundan yaklaşık 10 yıl önce Eskişehir Seyitgazi arasında olan karayoluna biraz iyileştirme yapılmıştı. Özellikle Seyitgazi ve Afyon il sınırına kadar olan mesafe 65 km’lik bir mesafede. Bunca yıldır çalışma yapılamamasından dolayı son 10 yılda özellikle yaklaşık 320 kaza oldu. Bunların 1300’ü civarında yaralanma, 100 civarında da ölümle sonuçlandı. Biz bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz. Özellikle son 20 günde olan yaklaşık 10 kazada 5 vatandaşımız yaşamını yitirdi. 30 civarında vatandaşımız da yaralandı. Maddi hasarlar da var aynı zamanda” diye konuştu.
BİNLERCE TURİST GELİYOR
Seyitgazi’ye her yıl yerli ve yabancı turistlerin geldiğini belirten Tepe, ilçenin Frigya’nın ve inanç turizminin de merkezi olduğunu kaydetti. Tepe, “Biz 2022 Yatırım Programı’na alınmaması dolayısıyla bütçe programında olmaması nedeniyle hem Seyitgazililer olarak hem de Eskişehir Afyon, ardından Ege, Akdeniz bağlantısını kullanan kişiler olarak üzüntülü olduğumuzu belirtmek isteriz. Burası sadece Seyitgazililerin kullandığı bir yol değil, ülkemizin dört bir yanından burayı kullanan vatandaşlarımız var. Seyitgazi, Frigya Merkezi. Yine Seyit Battal Gazi Türbesi, Sücaeddin Veli Türbesi ve diğer türbelerimizi ziyaret eden oldukça fazla sayıda yerli ve yabancı turistimiz var. Bu yolu da kullanıyorlar. Biz bir an önce hem bölge halkı olarak hem vatandaşlar olarak o yolun hem yatırım programına alınmasını hem de bütçeden yer alıp bir an önce yapılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
“10 BİN İMZA TOPLADIK”
Yolun yapılması için topladıkları 10 bin imzayı TBMM’ne taşıdıklarını da söyleyen Tepe, “Biz bundan yaklaşık 1.5 ay önce topladığımız 10 bin imzayı meclisimize taşıdık. Orada dile getirdik yolu. Türkiye açısından bu yol önemli. Kırka mahallemizde Eti Maden İşletmeleri, Kırka Bor İşletme Müdürlüğü bulunmakta. Dünya rezervlerinin yüzde 70’i Türkiye’de bulunan rezervlerin de yüzde 75’ini bulunduruyor. Bu bizim için büyük bir hazine. Buradan nakliye kamyonları çalışıyor, işçi servislerigünlük gidiş geliş yapıyor.Bu yolda kazalarda yaralananların hepsi bizim vatandaşımız. Hem personellerin güvenliği hem yolculuk yapan insanlarımızın güvenliği açısından bu yolun bir an önce programa alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/bir-an-once-yolu-yapin--211468.html