Cumhurbaşkanıyla konuşacağız!

Kategori: Güncel - Tarih: 29 Mart 2022 09:02
Cumhurbaşkanıyla konuşacağız!

Hasan Polatkan Havalimanı uçuşlarının iptal edilmesinin siyasi ve ekonomik sonuçlarının olabileceğini söyleyen AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, “Havaalanı kapatıldı demeden önce rasyonel argümanımızla gerekirse Cumhurbaşkanımızla konuşarak bir zemine oturtacağız. Uçuşların tekrardan olacağına dair umudum var” dedi.

AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay, İl Başkanı Zihni Çalışkan ile birlikte Hasan Polatkan Havalimanı ve URAYSİM projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Parti il binasında yapılan toplantıda konuşan Nabi Avcı, Hasan Polatkan Havalimanı’na uçuşların yeniden açılacağına dair umutları olduğunu ifade etti. Avcı ve Günay, Hasan Polatkan Havalimanı ile ilgili olarak Ankara’da çalışmalar yürüttüklerini ve Cumhur İttifakı vekilleriyle beraber konuyu Ulaştırma Bakanı ile görüşeceklerini söyledi. Avcı, konunun AK Parti açısından siyasi boyutunu da masaya yatıracaklarını belirtti.
METİN GÜLER’DEN ÖĞRENDİK
Hasan Polatkan Havalimanı’nın yolcularının Zafer Havalimanı’na yönlendirileceğine dair bilgiyi ilk Eskişehir Ticaret Odası Başkanı metin Güler’den duyduklarını söyleyen Avcı, “Bize ulaştığından itibaren gerek ben gerek Emine Hanım gerek il başkanımız gerek Burhan Bey bu konularla ilgili girişimlerde bulunduklarını açıkladılar. Bana bu konunun net olarak intikali 25 Şubat tarihinde Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler bizi aradı ve Hasan Polatkan Havaalanı’na yolcu inişleri Zafer Havaalanı’na yönlendirdiklerine dair duyum olduğunu ifade etti. Ben de kendisine,‘Ben tamam bununla ilgili konuşuruz. Özellikle 1 Mart’ta Binali Bey Eskişehir’e gelecek. Havaalanlarını en iyi bilen kişi. Aynı zamanda da eski başbakan. Binali Bey geldiğinde ayrıntılı şekilde konuşalım. Çekinceleri ayrıntılı şekilde anlatalım’ dedik. Ve 1 Mart’ta Valilikte Vali Bey’in toplantısında enine boyuna anlattık. O toplantıdaVali Bey, Emine Hanım, rektörlerimiz, Eskişehir Ticaret OdasıBaşkanı,Eskişehir Sanayi Odası Başkanı ve dolayısıyla bizim orada aslında amacımız URAYSİM projesinde nerede olduğumuzu konuşmaktı. Her iki rektör de o projenin ne aşamada olduğunu anlattı. Sonrasında havaalanı meselesini anlattık Binali Bey’e” diye konuştu.
2 ATIL HAVAALANI OLABİLİR
“Zafer Havaalanı’nı biraz daha canlandıracağız derken 2 tane âtıl havaalanı sağlama ihtimali var. Bu hesabın iyi yapılması lazım” diyen Avcı, “Bugüne kadar Zafer Havaalanı açıktı. Hasan Polatkan da açıktı. Şimdiye kadar vatandaşlar tercihlerini Hasan Polatkan’dan yana kullandılar. Niye? Çünkü Eskişehir’de Emirdağlı nüfusu var. Avrupa’dan gelenler Eskişehir’e geliyor önce. Eskişehir’e geliyorlar Eskişehir havaalanına değil. Zafer Havaalanı’yla çeşitli ulaşım sorunları yaşanıyor onlar açısından. Dolayısıyla böyle bir girişim şu sonucu verir: Eğer siz birtakım yapay önlemlerle, girişimlerle Hasan Polatkan’ın yolcusunu Zafer’e aktarabileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. O yolcu Sabiha Gökçen’e gider. Oradan Eskişehir’e ulaşmak daha kolaydır. Zafer Havaalanı’nı biraz daha canlandıracağız derken 2 tane âtıl havaalanı sağlama ihtimali var. Bu hesabın iyi yapılması lazım” şeklinde konuştu.
SİYASİ, EKONOMİK SONUÇLARI OLACAK
Ulaştırma Bakanı ile yaptıkları görüşmede Zafer Havalimanı meselesinin Eskişehir açısından siyasi ve ekonomik sonuçlarını anlattığına da dikkat çeken Avcı, “Bunlar Binali Bey’e anlatıldı. Bakanlar AK Parti Genel Merkezi’nde Ulaştırma Bakanımız 16 Mart günü bütün vekillere bir toplantı düzenledi. Emine Hanım o sırada Avrupa Konseyi’nde idi. Harun Bey’in de başka bir mazereti vardı sanırım. Ben katıldım. O toplantı da Ulaştırma Bakanımıza Eskişehir’in ulaşımla ilgili sorunlarını enine boyuna anlattım. Zaten bütün bunlardan önce Emine Hocamın 6 bakan görüşmesi var. Muhtelif zamanlarda bu konular muhataplarına iletildi. Bunu sadece Eskişehir’insorunu olarak değil, şunu söylemek istedim: Ben Eskişehir’de göğsümü gere gere Eskişehir’in tanıtımını yapamayacağım. Çanakkale Köprümüzü anlatamayacağım. Çok güzel ama bizim Kırka Yolu ne olacak, Alpu Yolu ne olacak diyecek Eskişehirliler. Ulaştırma Bakanımız da tekrar bunları not aldı. Ben daha sonra o gün toplantıdan sonra Binali Bey’e dedim ki, Zafer Havaalanı meselesini bir daha anlatayım size. Çünkü iş ciddiye binmeye başladı. Orada baş başa bir görüşme yaptık. Ekonomik olarak da siyasi olarak da sonucu olacağını birkere daha hatırlattım” dedi.
GEREKİRSE CUMHURBAŞKANIMIZA KONUŞACAĞIZ
29 Mart günü Ulaştırma Bakanı ile bir görüşmeye yapacaklarını da ifade eden Avcı, konuyu gerekirse Cumhurbaşkanı’na da konuyu taşıyacaklarını belirtti. Avcı, “22 Mart’ta da Hasan Polatkan Havaalanı’na inilmeyecek diye yazı yazıldığını öğrendim. Bir an önce Bakan’ı aradım. Bu iş sıkıntıya girecek dedim. Bu konuyu Salı günü tekrar konuşacağız. Eskişehir milletvekilleri olarak Ulaştırma Bakanımızla bir toplantıda bütün ayrıntılarıyla konuşacağız ve bir çözüm üreteceğiz. Havaalanı kapatıldı şeyine girmeden rasyonel argümanımızla gerekirse Cumhurbaşkanımızla konuşarak bir zemine oturtacağız” şeklinde konuştu.
SESSİZCE ÇÖZMEK DAHA MAKUL
Konuyu sessizce çözmeyi tercih ettiklerini söyleyen Avcı, “Şimdi diyeceksiniz ki, neden şimdi haberimiz oluyor. Bazı şeyleri koridor diplomasisiyle, sessizce çözmek daha makuldür. Ama iş bu kadar aleniyete dökülünce sizinle paylaşmak istedik. Bu gündemde bu kadar köpürtülmeseydi biz bunu sessizce çözerdik zaten. Yoksa kahramanlık yapar gibi, eyy Kütahyalılar, ey Edirneliler olmaz” ifadelerini kullandı.
BURASI EOSB ALANI
Eskişehir’e yapılmak istenen vagon fabrikasının arazisi hakkında da bilgi veren Avcı şunları söyledi: “Eskişehir’e yapılmak istenen bir girişim vardı. Eskişehir’de bir firma bir fabrika kurmak ve etkileşimli, akıllı vagon ihraç etmek istiyor. Büyük bir proje. Bununla ilgili olarak 19 Mart 2021’de EmineHanımla Zihni Bey İstanbul’da bu firma temsilcileriyle görüştü. Eskişehir’de OSB’de uygun yer bulduklarını, biz de kendilerine destek olursak orada tesis kurmayı çok istediklerini, Eskişehir’in demiryolu kültürünün buna uygun olduğunu söylediler. Nadir Bey’in ev sahipliğinde bir toplantı yaptık.  Projeyi dinledik. TCDD ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüştük. O arazi tarım arazisi diye haberler çıktı. Burası organize sanayi bölgesi alanı. 1993 tarihinde yapılmış. OSB yeri olarak kesinleşmesi 1994’te olmuş. Ortada ne AK Parti ve ne Nabi Avcı var. Biz yokken buralar OSB alanı olarak kesinleştirilmiş. 206 yılında da Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçmiş. URAYSİM’de de aynı şekilde. URAYSİM, Alpu Ovası, büyük ova ilan edilmeden yapılmıştır. Önce büyük ova ilan ettiniz. Ama orada sanayi varmış zaten. Büyük ova statüsüne alındıktan sonra ona uygun hale getirilmiş alanın dışında kalan kısım.”
URAYSİM VİZYON PROJESİ
URAYSİM’in geleceğe vizyon katacak bir proje olduğunu kaydeden Zihni Çalışkan, “Tüm kurumlardan görüşler alınmak üzere URAYSİM ilerletildi. Ve bölüm bölüm hayata geçmeye başladı. Bir takım test merkezlerinin yapıldığı kısım bitti. Eylül 2026’ta 25 binlik planlar geçit. URAYSİM projesi hem 25 binlik hem 5 bin’lik planları yapılmak üzere devam ediyor. Rayların döşeneceği kısımda Büyükşehir Belediyesi ve Alpu Belediyesi dava açtı. Bu esnada vatandaşlardan dava açan olmadı. Büyük bir kısmı kendi rızasıyla Ulaştırma Bakanlığı’na devretti. Proje vatandaşların arazilerine zarar vermemek kaydıyla yapıldı. URAYSİM projesi bir vizyon projesi. 1900’lü yılların başından itibaren birikiminin değerlendirilmesi. Eskişehir raylı sistemlerin kesişim noktası. Çok ciddi birikimi var, işçi alt yapısı var. Yatırımcı kurumlar için cazibe merkezi. Bu sadece raylarda hız denemesi değil, kapıların açılıp kapanması gibi rayın dışında da testler yapılacak. Bugün itibariyle gerek Türkiye’den gerek Avrupa’dan testler Çekya’da yaptırılıyor. Milyonlarca lira Çekya’ya akıyor. Vagon fabrikası ve URAYSİM bu şehrin önünü açmak, istihdama katkı sağlamak adına. Bunun yapılacağına inanıyoruz. Bu şekilde çaba sarf ediyoruz. Vatandaşların da çaba sarf ettiğini biliyoruz” dedi.
İLÇE YOLLARINI TAKİP EDİYORUZ
İlçe yollarına ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini söyleyen Günay ise, “10 Ocak 2018’de Ulaşım Bakanımızla ilk defa görüşmüşüm. Mümkün olduğunca yol konusunu ve yaşanan ölümlü kazaları bu konuları aktarıyoruz. Ocak 2018’den beri 8 defa Bakan ve Bakan Yardımcılarıyla iletişim halindeyiz. 9 kere yazışma göndermişiz. En son Karayolları Genel Müdürümüzle yaptığımız görüşmede, Sarıcakaya hızlı bir şekilde ilerleyecek. 2022 sonuna kadar bayağı bitmiş olacak. Yanımızda arayarak, Alpu yolu kamulaştırma çalışmalarını bitirin dedi. Hedefimiz 2022 yılı sonunda Alpu yolunun bitmesi. Alpu Mihalıççık yolu da yatırım programına alındı. İhalesine çıkılacak. Projesi hazır. İnşallah çalışması başlayacak. Kırka yolunda da 12 Ekim tarihine kadar bir şey yapılmamıştı. Genel müdür talimat verdi. Yıl sonuna kadar projelendirmesi bitecek ve yatırım programına teklif edilecek. Dediğini yaptı. Projelendirdi. Ulaştırma Bakanlığı’na teklif ettiler. Strateji Başkanlığı’nda şu an. 2022 yatırım programına aldırmak için çaba göstereceğiz. Takip ediyoruz. Kırka Yolu’nun da projesi bitiş durumda” diye konuştu.
UÇUŞLAR İÇİN UMUDUMUZ VAR
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Avcı, uçuşların tekrardan olacağına dair umudunun olduğunu kaydetti. Avcı,“Seyahat acentelerinden Zafer Havaalanı’na inmek gibi bir talep geldiğini söyledi Bakanlık yetkilileri. Uçuşların tekrardan olacağına dair umudum var. Biz yarın Salı günü görüşeceğiz ve meseleyi halledeceğiz. 7 milletvekili beraberBakanla görüşmek zorunda değiliz. İşin siyasi boyutunu da iyi vurgulamak için biz Metin Nurullah Bey’in de katılımı ile görüşeceğiz.Buranın yolcusunu başka bir havalimanına yönlendirilmesinin doğru olmadığını ekonomik olarak da siyasi olarak da doğru olmadığını söylüyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/cumhurbaskaniyla-konusacagiz--211738.html