EĞİTİMCİLER TEPKİLİ

Kategori: Güncel - Tarih: 12 Eylül 2019 20:44
EĞİTİMCİLER TEPKİLİ

Sivrihisar’da velilerin çocuklarını menzil tarikatı liderlerinin yaşadığı Buhara Köyündeki okula göndermemesi ile ilgili Eğitim İş ve Eğitim Sen’den açıklama geldi. Her iki sendika da velilerin çekincelerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim İş Şube Başkanı Hüseyin Yurtman, önümüzdeki günlerde Buhara’daki okulu ve velileri ziyaret edeceklerini belirtti. Yurtman, “Milli eğitim müdürü ve velilerle, okulu da ziyaret etmek suretiyle olayı takip edeceğiz. Her zaman için sendika olarak öğrencilerimizin demokratik, çağdaş, bilimsel eğitim almasından yanayız. Velilerin çekincelerini paylaşıyoruz. Onları anlayabiliyoruz. Milli eğitim Müdürü’nün ‘O zaman kendiniz taşıyın çocuklarınızı’ şeklinde bir beyanatı olmuş. Kendisiyle bu konuyu da görüşeceğiz” dedi.
NEDEN BAŞKA YERE YAPILMADI?
Buhara ile ilgili duyumların olmasına rağmen okulun neden o bölgeye yapıldığını sorguladıklarını söyleyen Eğitim Sen Şube Sekreteri Kemal Koçak, “Buhara Köyüne hakikaten iyi bir okul yapılmış. Biz okulun yapımıyla ilgili bir şey söylemiyoruz. Velilerin de bu konuyla ilgili kaygısı yok. Ama yapılan yerle ilgili, bir sıkıntı var. Veliler orasının belli bir tarikatın yeri olduğunu, şeyhlerin orada yaşadığını ve bununla ilgili çok duyum aldıklarını söylüyor. Veliler haklı olarak itiraz ediyorlar ve çocuklarını göndermek istemiyorlar. Madem bu köyle ilgili Buhara ile ilgili böyle duyumlar vardı, neden okul oraya yapıldı? Başka bir yer neden düşünülmedi? Kaygılanmalarını anlıyorum. Lütfen yetkililer velilerin haykırışlarını duysunlar” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/egitimciler-tepkili-108222.html