Eskişehir'de "imitasyon ürün" isyanı!

Kategori: Güncel - Tarih: 4 Ocak 2022 15:46
Eskişehir'de "imitasyon ürün" isyanı!

Eskişehirli esnaf, bazı markaların imitasyonlarını sattıkları gerekçesiyle sürekli denetlemeye maruz kaldıklarını söyleyerek, Euro bazında ödedikleri cezalar nedeniyle iflas etme nokrasına geldiklerini ifade etti

İki Eylül Caddesi, Hamamyolu Caddesi, İsmet İnönü Caddesi ve Asarcıklı Caddesi’nde bulunan esnaflar, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler’i ziyaret etti. Esnaflar, ziyaret sonrası ETO binası önünde açıklama yaptı. Patentli olduğu söylenen bazı markaların imitasyonlarını sattıkları için sürekli ceza ödemek zorunda kaldıklarını anlatan esnaflar, Türkiye’nin birçok yerinde bu ürünlerin satıldığını fakat Eskişehir’deki esnaflara özellikle baskı uygulandığını belirttiler.

YASAL YOLLARLA ALIYORUZ

Söz konusu markalı ürünleri İstanbul’da toptancıdan yasal yollarla satın aldıklarına dikkat çeken Yılmaz Kırıkoğlu, “Cadde esnafı olarak bizim marka ürünlerle ilgili zaten ekonomik bir sıkıntı yaşadığımız pandemi sürecinde hiçbir şehirde uygulanmayan bir baskı yöntemiyle her gün canı sıkılan avukat bizim mağazalarımıza gelip sürekli denetleme yapıyor. Bizim derdimiz bu denetlemelerin yapılması değil, ama Eskişehir’in özellikle seçilmesi ve insanlara sürekli baskı yapılması. Bu uygulama Denizli’de, Kastamonu’da yok,Bilecik’te yok. Sadece Eskişehir’de var. Bu denetlemeler yapılır ama her hafta yapılmaz. Bize iş yaptırmıyorlar. Dükkânı açar açmaz avukatlar dükkânın önünde. Binlerce marka var biz bu markaları bilemeyiz. Biz İstanbul’dan ürünleri normal toptancıdan alıyoruz. Mağazaya geliyorlar satamazsınız diyorlar. Bu ürünler patentli ürünlermiş. Bunlar legal şekilde İstanbul’da satılıyor. Birtek bize yapıyorlar bu baskıyı. Metin Bey’e sıkıntılarımızı anlattık. Siyasiler de bu konuya el atmalı. Çok ciddi euro bazlı cezalar yazılıyor. 10 bin, 15 bin eorolar. Esnaf arkadaşlarımız bu yüzden kapatmak zorunda kaldı” diye konuştu.

İTHAM ALTINDA BIRAKILIYORUZ

Diğer bir esnaf Akın Yüksel, “İnsanlar 5 bin lira, 10 bin lira verip çarşıda alışveriş yapamaz. İnsanlar ister istemez bunun imitasyonunu istiyorlar. Ben Hamamyolu’nda zannetmiyorum 10 bin liraya çanta alsın insanlar. Siyasilerden de yardım bekliyoruz. Sürekli itham altında bırakılıyoruz” şeklinde konuştu.

ARKADAŞLAR CEZAEVİNE GİRDİ
Bir şapkaya 15, 20 bin lira verebilecek vatandaşın olmadığını anlatan diğer bir esnaf Mehmet Kerenciler ise, “Bir şapkaya 15, 20 bin lira verecek vatandaşımız yok. Biz bunları uygun fiyata satıyoruz. Eskişehir’de ayda 3, 4 kere denetleme, baskın var. Başka illerde ayda bir kere yapılıyor. Çok ciddi paralar isteniyor. Karşımızda muhatap da bulamıyoruz. 7, 8 esnaf arkadaşımız bu yüzden cezaevine girdi. İmitasyonu satamazsınız diyorlar” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA 
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/eskisehir-de--imitasyon-urun--isyani--209704.html