ESKİŞEHİR HAK EDİYOR  

Kategori: Güncel - Tarih: 11 Ekim 2019 19:59
ESKİŞEHİR HAK EDİYOR  

İYİ Parti İl Teşkilatı, Yüksek Hızlı Tren ve raylı sistem araçlarının TÜLOMSAŞ’ta üretilmesi için imza kampanyası başlattı.

İYİ Partililer, TÜLOMSAŞ önünde toplanarak Yüksek Hızlı Tren ve raylı sistem araçlarının TÜLOMSAŞ’ta üretilmesi için kampanya başlattı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, “Hepimizin ortak çabası ve hedefi ülkemizin ve şehrimizin refah düzeyini arttırmaktır. Refah düzeyini arttırmanın yolu ise, inşaat, tarım gibi emeği yoğun değeri düşük yatırım alanları yerine yüksek teknoloji temelli katma değeri yüksek mal üretimine yönelmekten geçmektedir” dedi. Yatırım ve istihdam sorununa etkili ve sürdürülebilir çözümler üretilmediği takdirde şehrimizin ‘yaşanması imkansız şehirler’ sıralamasına gireceğini vurgulayan Ektaş, TÜLOMSAŞ’ın ülke genelinde bin 100 tedarikçiyle iş yaptığını, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan kuruluşların da TÜLOMSAŞ’a büyük katkı ve destek sağlayacak ekonomiye, teknolojiye, insan kaynaklarına, deneyime, iş kültürüne sahip olduğunu kaydetti.
ŞEHRİN TALEPLERİ
SİYASET ÜSTÜDÜR
TÜLOMSAŞ’ın fırsat verildiği zaman Milli Hızlı tren ve tüm raylı sistem araçlarını yapabileceğini söyleyen Ektaş, “Eskişehir’in yatırıma, istihdama, Eskişehirlinin işe ve aşa ihtiyacı vardır. Eskişehir, birikimi, heyecanı ve motivasyonu ile “demiryolu yatırımlarını” hak etmektedir. Eskişehir’in ihtiyaç ve talepleri siyaset üstüdür, tüm siyasi partilerin, milletvekillerinin, il teşkilatlarının, odaların, birliklerinin bu hususta görevi ve sorumluluğu vardır. Bu bağlamda, TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin ihtiyaçları doğrultusunda kısa bir süre sonra tekrar ihaleye çıkılacak olan 94 adet yüksek hızlı tren seti alım şartnamesinde “yerlilik oranı”  karşılığı “yerli paydaş” olarak TÜLOMSAŞ’ın belirtilmesi, ayrıca, milli ve yerli yüksek hızlı tren setleri ile tüm raylı sistem araçlarının TÜLOMSAŞ tarafından üretilmesi için gerekli kararların alınması konusunda yetkili kurum ve kuruluşlarla siyasi iradeyi göreve davet etmek amacıyla imza kampanyası başlatıyoruz. Halkımızın TÜLOMSAŞ’ın ve Eskişehir’in geleceğine sahip çıkacağına inanıyor, kampanyaya imzalarıyla destek vermeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
YARDIMA KOŞMUŞ TESİS
Demir Yol İş Şube Başkanı Ramazan Uysal da, “TÜLOMSAŞ yıllar önce yapılmış, bir buçuk asırlık bir tesis. Çok önemli ilklere imzasını atmış, sıkışık zamanlarda yardıma koşmuş bir tesis. Bugün artık sahip çıkmamız gereken bir dönemdeyiz. Setleri en kısa zamanda faaliyete geçirebilecek tesis burası” dedi. İmza kampanyası 12-13-14 Ekim tarihlerinde saat 10.00 ila 18.00 arasında Ulus Heykeli ve Çarşı Camii çevresinde kurulacak stantlarda devam edecek. HM
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/eskisehir-hak-ediyor-110211.html