ESKİŞEHİR KIYMET BİLİR

Kategori: Güncel - Tarih: 16 Ocak 2020 18:47
ESKİŞEHİR KIYMET BİLİR

Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde açılan ‘Atatürk: İz Bırakan İlkler’ sergisi, ilk günden büyük ilgi gördü. Açılışta konuşan eserlerin sahibi Ergün Başar, Eskişehir’in Yılmaz Büyükerşen’in kıymetini bildiğini söyledi.

Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde açılışı gerçekleşen sergiye, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, meclis üyeleri ve belediye bürokratlarının yanı sıra Eskişehirli sanatseverler de büyük ilgi gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Süleyman Demiral, Uğur Mumcu, Aziz Nesin, Nazım Hikmet, Mehmet Akif Ersoy, Türkan Saylan, Yılmaz Büyükerşen, Aziz Sancar gibi birbirinden önemli isimlerin devasa tuvallerde portrelerinden oluşan sergi 30 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek.
ÖNEMLİ İSİMLER
Sergi açılışı öncesi konuşan sanat eserlerinin sahibi Ergün Başar, büyük emeklerle hazırladığı serginin Eskişehir’de açılıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek “Gazi Mustafa Kemal bizim ülkümüzdür. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren Ulu Önderimize ben de bir sanatçı olarak borcumu ödemeye çalışıyorum. Sergide Türkiye’de önemli hizmetler yapmış, ilklere imza atmış ancak vefat eden önemli isimlerin yanı sıra şu an hayatta olan kişileri de göreceksiniz. İnsanların yaşarken kıymetinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kişilerden birisi de Sayın Yılmaz Büyükerşen. Eskişehir O’nun kıymetini zaten biliyor, hep birlikte görüyoruz. Ben de kendisinin portresini çalışarak sanata verdiği destek dolayısıyla naçizane teşekkür etmek istedim” diye konuştu. Odunpazarı’nda sanatın her dalını ve tüm sanatçıları desteklemeye devam edeceklerini ifade eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise “Galerimiz hemşehrilerimizin ilgisiyle her geçen gün üzerine koyarak ilerliyor” dedi.
SIÇRAMA YAPTI
Sözlerine Eskişehir’e Çağdaş Sanatlar Galerisi gibi bir merkez kazandırdığı için Kazım Kurt’a teşekkür ederek başlayan Başkan Büyükerşen “Bu özel sergiyi normalde Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezimizde beğeniye sunacaktık. Ancak Odunpazarı Belediye Başkanımız Kazım Kurt’un açtığı ve bu özel galeri alanına daha çok yakışacağını düşündük. Odunpazarı sanat konusunda sevgili kardeşim Kazım’ın çabaları ile geçmiş yıllardaki pasifliğini çok farklı noktalara taşıdı, önemli bir sıçrama yaptı. Şehrimiz sanat anlamında hayal ettiğimizin çok ötesinde bir noktaya ulaştı. Tiyatrolar, senfoniler, operalar, baleler, sergiler sürekli dolu. Hemşehrilerimizin ilgisi bizleri mutlu ederken bir yandan da gururlandırıyor” ifadelerini kullandı.
HARİKA İŞLER
Büyükerşen, ayrıca “Bugün de gerçekten özel eserlerden oluşan harika bir sergiyi açıyoruz. Kıymetli sanatçımız Ergün Başar’ın stilini renk cümbüşü olarak adlandırıyorum. Adeta fırçaları kullanarak farklı renklerle tuvalleri döverek harika işler ortaya çıkarıyor. Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerine ilham vereceğine inandığım bu sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından sergi açılışı gerçekleşirken, Ergün Başar eserleri hakkında Başkan Büyükerşen ve Kurt’a bilgiler verdi. HM

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/eskisehir-kiymet-bilir-117227.html