Eskişehir, Türkvizyon Şarkı Yarışmasının ilkine ev sahipliği yapıyor

Kategori: Güncel - Tarih: 1 Kasım 2013 17:03
Eskişehir, Türkvizyon Şarkı Yarışmasının ilkine ev sahipliği yapıyor

Türk Dünyası'ndan 20 ülkenin katılımıyla bu yıl ilk kez Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Türkvizyon Şarkı Yarışması' aynı zamanda Türk dünyası kültür başkenti" olan Eskişehir'de yapılacak. 21 Aralık'ta yapılacak olan yarışma 20 ülkeden canlı yayınlanacak.

 

 

Türkvizyon Şarkı Yarışması’nın tanıtım toplantısı Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Vali Güngör Azim Tuna, yarışmanın Eskişehir'de yapılmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Büyük bir organizasyonun temellerinin atıldığına dikkat çeken Vali Tuna, "Bugün hep birlikte bunun Türkiye ayağını başlatıyoruz. Şu anda Türk Dünyasından Türkvizyon'la ilgili çalışmalar bayağı bir yol almış durumda. Bu bizi memnun ediyor. Tabi müziğine evrensel dilini kullanarak, insanımızla Türk Dünyasındaki insanlarla ve tabi daha da ötesinde evrensel anlamda mesajlarımızı verebilmek, ortak duygu birliği oluşturabilmek" diye konuştu. Eskişehir'in Cumhuriyetin 90. Yılında hem 'Türk Dünyası Kültür Başkenti' hem de 'UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Başkent'liğiyle çifte başkentlik heyecanını yaşadığını kaydeden Tuna, "Türk Dünyasının buluşma noktası olan Eskişehir'in bilimin, sanatın ve sporun her dalında zengin bir etkinlik yelpazesiyle gözden uzak olanları gönüllere yaklaştırmaya devam etmektedir. Türkvizyon projesi dünya küresinde kuzeyden güneye, doğudan batıya, bir hayat coğrafyasına sevgi ve hoşgörüsüyle hayat vermiş Türk Dünyasının büyüklüğünden ileri gelmektedir. Türkvizyon ile aynı idealler için çarpan yüreklerimizde Türk Dünyasına ait farklı renkler farklı notalar aynı ahenkle şarkılara akacak ve bizleri aynı gönül ummanında bir araya getirecektir" diye konuştu.

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/eskisehir-turkvizyon-sarki-yarismasinin-ilkine-ev-sahipligi-yapiyor-576.html-31366.html