HER İŞE KARIŞSIN

Kategori: Güncel - Tarih: 21 Ekim 2019 20:09
HER İŞE KARIŞSIN

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 26. Genel Kurulu’nda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Mahalle meclislerini tamamlamak istiyoruz. Mahalle meclislerinin de birer küçük kent konseyi gibi olmasını istiyoruz. Yani o mahallenin kent konseyi olsun ve o mahalledeki her işe karışsın” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 26. Genel Kurulunu Odunpazarı Kent Konseyi ev sahipliğinde Eskişehir’de yaptı. 2 gün süren genel kurulda Türkiye Kent Konseyleri Platformunun yapısı tartışıldı. Türkiye’deki kent konseylerinin geleceği ile ilgili atölye çalışmalarının da yapıldığı genel kurula Türkiye’nin farklı bölgelerinden 55 kent konseyi katıldı. Toplamda 120 kişinin yer aldığı genel kurulda dönem başkanlığı Nilüfer Kent Konseyinden Odunpazarı Kent Konseyine devroldu. Genel kurula, geçişte Eskişehir Kent Konseyi Başkanlığı da yapan ve Odunpazarı Belediye Başkanı seçildikten sonra Odunpazarı Kent Konseyi’nin kurulmasına öncülük eden Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt da katıldı. 
 
“DENETLETNMEKTEN KORKMAMALI”
Genel kurulda Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Kent Konseyi ile ilgili konuşan Başkan Kurt, kent konseyini benimseyen ve özümseyerek çalışan bir belediye başkanı olduğunu
söyledi. Odunpazarı Kent Konseyi’nin çok sayıda çalışma yaptığını kaydeden Başkan Kurt, kendisinin de elinden geldiğince bu çalışmalara katıldığını ifade etti. Kent konseylerinin sivil toplumun örgütü olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, belediyelerin kendilerini denetletmekten korkmaması gerektiğinin altını çizdi. “Şeffaf, açık ve katılımcı bir yönetim anlayışı sergileyeceksek, ilk önce kent konseyinin belediyeyi eleştirmesine tahammül edeceğiz. Belediyeyi bile eleştirecek kent konseyleri yaratmamız lazım. Aksi takdirde kent konseyleri sıradan örgütlenmeler olur. Biz, Odunpazarı Belediyesi olarak Odunpazarı Kent Konseyi’nin bu tür bir çalışma içerisinde olmasını istiyoruz. Kent Konseyini yaptığı çalışmaların organizasyonuna karışmadık. Kendi bilgileri ve aldıkları kararlar doğrultusunda iş yaparlar. Bunu yaparken zaman zaman bizi de eleştirirler ki eleştirsinler istiyoruz. Daha çok eleştirsinler istiyoruz. Ben de Odunpazarı Kent Konseyini eleştiriyorum. Bazı konularda eksik kaldığını, adım atmadığını, toplumu hareketlendirmediğini söylüyorum. Biz, geçmişte de kent konseyinde çalıştığımız için şimdi Türkiye’ye örnek olmak istiyoruz. Türkiye’ye örnek bir çalışma modeli yaratmak istiyoruz. Bu konuda Eskişehir’de ki arkadaşlarımız oldukça etkili ve başarılı” dedi.
 
“EŞİT UZAKLIKTA OLMALI”
Kent konseyi yöneticilerinin ne yapmak istedikleri, nasıl bir kent konseyi yaratmak istedikleri konusunda ortak bir düşünce yaratmaları gerektiğini dile getiren Başkan Kurt, kent konseylerinin sivil olması gerektiğinin altını çizdi. Eskişehir’deki en büyük arzularının mahalle meclislerini tamamlamak olduğunu kaydeden Başkan Kurt, “Şu anda 20 mahalle meclisimiz, 35 de mahallemiz var. Bazı mahalleler küçük, hepsinde olmayabilir ama 6-7 mahalle meclisinin daha kurulmasında yarar olduğunu düşünüyorum. 30 mahalle meclisi kurduğumuz zaman biz, Odunpazarı’nda daha çok denetlenme şansına sahip oluruz. Mahalle meclislerinin de birer küçük kent konseyi gibi olmasını istiyoruz. Yani o mahallenin kent konseyi olsun ve o mahalledeki her işe karışsın. Hiçbir biçimde siyasi bir hedefimiz yok. Ben Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanıyım, ama bizim mahalle meclislerimizin ya da kent konseyimizin Cumhuriyet Halk Partili olması gerekmiyor. Kent Konseyi her partiye ve görüşe karşı eşit uzaklıkta olacak. Biz de bazı mahallelerde AKP’li, bazı mahallelerde MHP’li bazı mahalle meclisi başkanları var. Onlara demokrasiyi anlatabiliyoruz; demokratça düşünmeyi, bakmayı gösterebiliyoruz. Şimdi 20 mahalle meclisi başkanı ile belediye meclisi toplantılarından önce belediye meclisi gündemini tartışıyoruz” diye konuştu. Toplantı sonunda Türkiye Kent Konseyleri Platformu ve Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a kendilerine verdiği destek için teşekkür ederek, teşekkür plaketi takdim etti. HM
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/her-ise-karissin-110957.html