Kahveci esnafı zor durumda

Kategori: Güncel - Tarih: 19 Nisan 2021 18:06
Kahveci esnafı zor durumda

Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, 13 aydır kapalı olduklarını belirterek “Altta kalanın canı çıksın diye bir tabir var. Bizde en alttayız. Canımız çıkmak üzere. Yani burnumuza kadar geldi” dedi.

Kahveci esnafının 13 aydır çok zor durumda olduğunu aktaran Kahveciler Odası Başkanı Zeki  Çoban, “Kahvelerimiz 13 aydır kapalı, az bir süre açıldı, onda da randıman alamadık. Şu anda iş yeri sahipleri gündelik iş bulursa oralarda çalışarak evlerine ekmek götürmeye çalışıyorlar. İşin en zor yanı ise fitre, zekat veren esnafımız şu anda fitre ve zekata muhtaç durumda. Yani hükümetimiz de desteklemeler yapmadı. 3 ay biner lira destekleme yaptı. Onların da çoğunu alamadık. Kahveci esnafımız şu anda hükümetimizden destek bekliyor. Faizsiz kredi ve sigorta, bağ kur gibi giderlerimizin alınmamasını istiyoruz. Devletimizden bizi canlandırması için hibe kredilerini bekliyoruz. 40 yıllık esnafımız var, alacaklarını hiçbir şekilde mağdur etmeyen, sigortasını, bağ kurunu düzenli yatıran esnafımız şu anda fitre, zekât bekliyor. Devletimizin bir an önce yardımcı olmalarını istiyorlar. Tabi ki hastalık var. Dünyada olan bir şey ama bakıyoruz dış ülkelerde esnafımız bu kadar mağdur değil. Altta kalanın canı çıksın diye bir tabir var. Bizde en alttayız. Canımız çıkmak üzere. Yani burnumuza kadar geldi. Lütfen bizi göz ardı etmesinler” dedi.


YÜZDE 25 FİRE VERDİ

Birçok kahveci esnafının mülk sahipleriyle mahkemelik olduğunu belirten Çoban, “Şu anda bütün işyerlerimizin hepsinde mülk sahipleri ile mahkemelikler. Çoğu da tahliye davası açtı. Ortalık netleşse hasarı tespit edeceğiz. Ama kahveci esnafı olarak Eskişehir’de yüzde 25-30 arasında kahveci esnafında fire verenlerimiz oldu” diye konuştu. ESRA ÜNLÜ
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/kahveci-esnafi-zor-durumda-192389.html