KREDİ VE BURSLARI GÜNDEME TAŞIDI!

Kategori: Güncel - Tarih: 6 Kasım 2020 19:25
KREDİ VE BURSLARI GÜNDEME TAŞIDI!

İYİ Parti Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na 2 adet yazılı soru önergesi ileterek, gençlerin KYK kredileriyle ilgili sorunlarını meclis gündemine taşıdı.


Burs/kredi başvurularını e-devlet üzerinden yapılacağını belirten İYİ Partili Kabukcuoğlu,  “Başvuruların başlamasıyla görülmüştür ki, üniversitelilere Gençlik Merkezleri ve Genç Gönüllüler Platformu’na üye olup olunmadıkları sorulmaktadır. Bu sübjektif kriterle amaçlanan nedir?”  dedi.
UMUT KAYBEDİLİYOR
Gençlerin mezun olduktan sonra bir iş bulup, çalışma hayatına atılmaları arasında geçen zaman aralığının giderek açıldığını ifade eden Kabukcuoğlu, “Son yayınlanan İş Gücü İstatistiklerine baktığımızda genç işsizlik oranının yüzde 25.9 olduğunu görüyoruz. Covid-19 şartlarında, ücretsiz izinle, kısa çalışma ödeneği ile tüm vatandaşlarımızın geçimi daha da zorlaştı. Hükümetin istihdam yaratmakta zorlanması özellikle gençlerimizi etkilemekte, gençlerimiz işsizlik ve ülkenin giderek kötüleşen ekonomik şartları altında geleceğe dair umutlarını kaybetmektedir” diye konuştu.
ÇÖZÜM GETİRİLMELİ
“Hükümet, üniversite eğitimlerini devam ettirmek üzere gençlerimizin almış olduğu bu kredilerle ilgili kalıcı bir çözüm ortaya koymalıdır” diyen Kabukcuoğlu, “Covid-19 gereği bu kredi ödemeleri 3 ay ertelendi. Ancak sorun sadece covid-19 koşulları değil ki, Evet, pandemi gençlerin KYK kredi borç ödemelerini geciktirdi, ancak asıl sorun gençlerimizin işsiz olmasıdır” dedi. HM
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/kredi-ve-burslari-gundeme-tasidi--184365.html