Öğretmenlere mobbing iddiası

Kategori: Güncel - Tarih: 27 Temmuz 2020 18:42
Öğretmenlere  mobbing iddiası

Türk Eğitim Sen (TES) Şube Başkanı Haydar Urfalı, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kerim Erzincanlı hakkında Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin idari yönden getirilen “yer değişikliği” teklifinin vakit geçirilmeden uygulanmasını istedi. Urfalı, ilgili müdürün öğretmenler üzerinde baskıcı tavır ve tutum sergilendiğini de iddia etti.


Okul müdürünün öğretmenlere mobbing uyguladığını söyleyen TES Şube Başkanı Haydar Urfalı, “Okulda gerçekleşen bir olayla ilgili olarak, Eskişehir Valiliği’nin 2015 Mart döneminde yayımladığı, ‘Çocuk İhmali ve İstismarı Eskişehir İli Uygulama Yönergesi’nin ilgili maddeleri açık ve net iken mevzuata uygun hareket edilmiş iken öncelikle kendi onayından geçmesini isteyerek suç işlesin. Anılan tavır ve tutumu; açıkça hukuka aykırı olduğu gibi, öğretmenlerin olayı güzellikle çözme çabaları da neticesiz kalmış ve okul müdürü üyemiz öğretmenler tarafından Odunpazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne idari ve adli işlem yapılması istemiyle şikayet edilsin. Mevzuat dışında hareket etmek suretiyle kurumunda görevli öğretmenleri baskı altına almak, yıldırmak ve bezdirmek suretiyle mobbing uygulasın. Depreme dayanıksız olduğu raporla belirlenen binalarda eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürmesine izin vererek okulda bulunan herkesin can güvenliğini tehlikeye atsın. Bu olaylarla ilgili şikayet edilmesine rağmen hala aynı görevi sürdürsün” dedi.
GEREĞİ YAPILSIN
Mevzuata aykırı uygulamaların ortadan kaldırılması için sırasıyla İlçe ve İl Milli Eğitim Yetkilileri ile Müdürlerine konunun sözlü olarak iletildiğini ancak hiçbir sonuç alınamadığını kaydeden Urfalı, “Odunpazarı İlçesi Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kerim Erzincanlı hakkında Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişlerince idari yönden getirilen ‘yer değişikliği’ teklifinin vakit geçirilmeden uygulanmalıdır. Sayın Valimiz Sayın Erol Ayyıldız’ın bu duruma son vereceğine inanıyor ve gereğini bekliyoruz. Bu talebimizle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerince getirilen ‘görev yeri değişikliği’ teklifinin uygulanması hususundaki yazılı başvurularımız ilgili makamlara yapılmıştır” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/ogretmenlere--mobbing-iddiasi-168639.html