Pancar fiyatını güncelleyin!

Kategori: Güncel - Tarih: 28 Ocak 2022 16:56
Pancar fiyatını güncelleyin!

Son açıklanan pancar alım fiyatından memnun olmayan üreticiler, Tepebaşı Ziraat Odası önünde basın açıklaması yaptı. Mazot, enerji, gübre gibi giderlere çok zam geldiğine dikkat çeken üreticiler, pancar alım fiyatının değişmesini istedi.

Türkşeker, 2022/2023 üretim dönemi pancar alım fiyatını açıkladı. Buna göre 16 polar için şeker pancarı baz alım avans fiyatı 800 TL oldu. Söz konusu alım fiyatı, 50 TL olan posa bedeli ve 25 TL olan kota tamamlama primi ile birlikte ton başına toplan 875 lira olacak. Açıklanan pancar fiyatından memnun olmayan üreticiler Tepebaşı Ziraat Odası önünde basın açıklaması yaptı. Beklentilerinin en az 1000 lira olduğunu söyleyen Tepebaşı Ziraat odası Başkanı Süleyman Buluşan, fiyatların güncellenmesi gerektiğini, aksi durumda üreticinin pancar ekmeyeceğini ifade etti.

BİR AN EVVEL İYİLEŞTİRME YAPILMALI

Mazot ve enerjiye gelen zamların üreticiyi fazlasıyla etkilediğine dikkat çeken Buluşan, “Biz pancar ekicisinin sorunlarını ve taleplerini aktardık. Beklentimiz en az 1000 liranın altına düşmemesi idi. Bu ortamda üreticimizin 2020 yılında olduğu gibi yine ekmeme düşüncesi var. Çünkü alternatif mısır gibi ürünler olduğu için. Kaldı ki pancardan bizim vazgeçmememiz lazım. Verilen rakamın düşük olduğunu düşünüyoruz. Üreticimizin beklentisi biraz daha fark verilmesi. Biz 1200 liranın altına düşmemesi gerektiğini belirtmiştik. Özellikle mazot ve enerjiye gelen yüzde 50 zammın üreticiye fazlasıyla yansıyacağı bellidir. Normal kullandığımız bir elektrik meselesi değil bu. Çünkü üretici bir tarlayı 20 bin liraya suluyorsa, şimdi 30-35 bin liraya çıkacak. Bunun altından kalkması mümkün değil. En büyük sıkıntı girdiler. Üreticimizin fiyattaki tereddüttü bu. Ayrıca pancar üreticisi de destek bekliyor. Çünkü pancar üreticisine destek verilmiyor. Pancardan vazgeçmememiz lazım. Üreticimizin burada haklı olduğu nokta kış geldi tarlalar karın altında. 2022 yılı bereket yılı olacak inşallah. Ama üreticimizin bugünden itibaren tarlasını hazırlaması çok büyük sıkıntı. Hemen bir an evvel iyileştirmeler yapılmalı ki üreticimiz de memnun oldun” diye konuştu.

Mehmet Ali Törü

“Devletimizin açıkladığı fiyatı yeterli bulmadık. Bizim maliyetlerimizin yüksek olmasından dolayı bu fiyatlara daha iyi bir iyileştirme istiyoruz.”

Ruşen Ak

“Ekonomik şartlar çok ağırlaştı. Öyle olunca fiyatların biraz daha düzeltilmesi, ekimimizi öyle yapmak istiyoruz.”

Ali Aksoy
“30 yıldır pancar işi yapıyorum. İlk defa bu kadar zor duruma düştük. Fiyatlardan memnun değiliz. Tekrar güncellenmesini istiyoruz.”

İhsan Çiftçibaşı

“53 senedir pancar ekiyorum ben. Açıklanan fiyatlardan memnun değiliz. Fiyatın güncellenmesini istiyoruz.”

Hasan Kale

“Pancarın fiyatın biraz ucuz olmasından tedirginiz. Mazot, gübre fiyatları çok yüksek. Pancar fiyatı güncellenmezse pancar ekemeyeceğiz.”MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/pancar-fiyatini-guncelleyin--210267.html