SANDIKTAN KAÇMAYIN

Kategori: Güncel - Tarih: 4 Şubat 2020 20:17
SANDIKTAN KAÇMAYIN

Fabrikalarda imza toplayarak ‘Söz ve karar tabanındır’ ilkesiyle genel merkezden seçim talep ettiklerini belirten Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Erdal Akyazı, “Demokratik bir talebimiz var” dedi

Eskişehir’de Kristal-İş Sendikasının üyeleri arasındaki gerginlik, polisin araya girmesiyle son buldu. Sendikanın genel merkezinden bir grup yönetici, başkanlar kurulu toplantısı için Hacı Alibey Mahallesi Dumrul Sokağında bulunan Eskişehir Şubesine geldi. Bina önünde toplanan ve bir süre önce görevden el çektirilen şube yöneticilerinin, bu kişileri içeri almamak istemesi nedeniyle iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine olay yerinde bekleyen Çevik Kuvvet ekiplerince gruplar arasında koridor oluşturularak taraflar sakinleştirildi.
SEÇİM TALEP ETTİK
Yaşanan arbede öncesi konuşan, görevinden geçici olarak uzaklaştırılan Kristal-İş Sendikası Şube Başkanı Erdal Akyazı, “Bugün burada görevden alınmış bir şube başkanı olarak açıklama yapıyorum. Görevden el çektirilmemizin nedeni fabrikalarımızda üye arkadaşlarımızın imza toplayarak şubeye seçim talebiyle gelmesi ve biz de bu seçim talebini tüzükte yer alan ‘söz ve karar tabanındır’ ilkesiyle genel merkezimize götürüp, seçim talep ettik. Genel merkezimiz bize seçim yapamazsınız dedi. Bizim tek talebimiz fabrikalara sandık koyulması. Başka hiçbir talebimiz yok. Demokratik bir talebimiz var” ifadelerini kullandı.
TÜZÜĞE AYKIRI
Çallı, sendikanın Eskişehir şube binasının önünde Kristal-İş Sendikası üyeleri arasında yaşanan gerginliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çıkan olaylardan dolayı bütün Eskişehir kamuoyundan özür dilediklerini söyledi. Sendika adına yaşadıkları olayın hoş olmadığını ifade eden Çallı, şunları kaydetti: “Buradaki konunun özeti, sendikamızın Eskişehir şube yönetiminin sendikanın ana tüzüğüne aykırı bir şekilde şube delege seçimi kararı alması, merkez yönetimi ile mutabık kalmadan bunu da iş yerlerinde uygulamaya kalkışmasından ibarettir. Bizler, Kristal-İş Sendikası yönetimi olarak bütün yasal uyarılarımızı ve yazışmalarımızı yapmamıza rağmen şube yönetimi olarak sandık koyup seçim yapma ısrarını sürdürdüler. Önceki akşam da işletmelerde sandık kurma girişiminde bulundular.”
İSTEMEZDİK
Çallı, genel merkezin mutabakatının olmadığı bir seçimin olmayacağını tüm sendikalı çalışanların bildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak her ne hikmetse Eskişehir şubesi yönetimi bu konuda ısrarlarına devam etti. Bizler de bunun olmayacağını ve bütün yasal yolları, kendi iç yasal yollarımızı işleme koyarak merkez disiplin kurulu tüzük gereği bu kararları alan şube yönetimine geçici süreyle el çektirildi. Bugün Eskişehir'e bütün bölgelerimizden şube başkanları, yöneticileri, baştemsilciler bütün arkadaşlarla burada bir toplantı kararımız vardı. Fakat görevden el çektirilmiş arkadaşlarımız maalesef toplantımızı burada engellendiler. Biz de bu tabloyu yaşamak istemezdik.” AA-İHA

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/sandiktan-kacmayin-118413.html