ÜRETİCİYE CAN SUYU

Kategori: Ekonomi - Tarih: 2 Kasım 2018 20:59
ÜRETİCİYE CAN SUYU

Tepebaşı Belediyesi tarafından çitçilerin hizmetine sunulan Cumhuriyet Sebze Hali, üreticiler için can suyu oldu.

Tepebaşı Belediyesi’nin Cumhuriyet Mahallesinde yer alan ve kanun değişikliği ile kendisine devir olan sebze hali, çiftçilere büyük katkılar sağlıyor. Tepebaşı Belediyesi tarafından üreticilerin hizmetine sunulan sebze hali, Eskişehir ve bölge çiftçilerinin başta domates olmak üzere ürettiği ürünlerin sevkiyatı ve pazarlanması noktasında bir merkez olarak hizmet veriyor.

TÜRKİYE TANIDI
Konu hakkında konuşan Yıldırım Çiftliği Yaş Sebze Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Murat Çavuş, sebze halinin üreticilere büyük avantajlar getirdiğini belirterek, “Üretici birliği olarak 15 bin dönüme yakın bir ekiliş alanımız var. Bunun içinde domatesten bibere, kavun ve karpuzdan, patates ve soğana Türkiye’nin bütün illerine hatta yurtdışına kadar ürün gönderiyoruz. Bu hali belediyemizin bize tahsis etmesinin ardından bu yıl 7-8 bin tona yakın sebzemizi bu halde pazarladık” diye konuştu. Sebze hali sayesinde istikrarlı bir piyasa belirlediklerini de belirten Çavuş, “Eskişehir genelinde yüzde 70-80 üretici piyasa şartlarını durumunu sordu. Biz de kimseyi mağdur etmeyecek şekilde piyasa belirlemeye çalıştık. Bu sene bunda başarılı olduk. Halimizde sebzenin her çeşidi dahil olmak üzere 7 bin ton domates pazarladık. 500 – 1000 ton arası biber çeşitlerimiz oldu. 7-8 bin ton bir katkı sağladı burası. Hem reklamımızı yaptı, hem Türkiye’ye tanıttı” ifadelerini kullandı.

MERKEZ GİBİ OLDU
Ahmet Çolak isimli üretici ise 45 yıldır üreticilik yaptıklarını belirterek, “45 sendir burada bahçe ekiyoruz ama 5 senedir çiftçi olarak emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu tesisin faydaları illa ki var. Köylü, mallarını satamıyordu ama şimdi kamyonlar geliyor, tüccarlar geliyor” şeklinde konuştu. Bir diğer üretici Mehmet Akıllı ise “Ben domates üretiyorum. Bu hal, buradaki üreticiler için merkez gibi oldu. Adresimiz belli, herkes burada buluşuyor, çok faydalı oldu. Fiyatlarda da bir orantı oluyor. Vatandaş burada görüyor, fiyatı öğreniyor ona göre alım ya da satım yapıyor. Bu halin çok faydasını görüyoruz” dedi.

PİYASAYI DÜŞÜRÜYOR
Eskişehirli üretici İshak Öztürk de “Tepebaşı Belediyesi’nden memnunuz. Ataç iyi işler yapıyor, neden hakkını yiyelim? Her yere yardım ediyor. Herkes buraya geliyor, malını getiriyor. Herkes buradan memnun. Anadolu’nun her yerine Eskişehir’in ürünü gidiyor. Piyasayı, fiyatları düşüren de Eskişehir. Eğer buranın domatesi piyasaya girmezse, sezonunda bile 5 liradan aşağı domates olmaz” diye konuştu.

EMEĞİN YANINDAYIZ
Konu hakkında değerlendirmede bulunan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise, “Tepebaşı Belediyesi olarak her zaman üreticinin yanında olmaya, onlarla istişare yapmaya gayret ediyoruz. Bu konuda hiç bir siyasi beklentimiz olmadı. Ülkemiz bir tarım diyarı olmasına rağmen, pazarda fiyatlar cep yakıyorsa ve buna rağmen üreticimiz emeğinin karşılığını tam anlamıyla alamıyorsa, bu işte büyük bir yanlışlık var demektir. Yanlış tarım politikaları yüzünden zor zamanlar geçiren üreticilerimize destek olmak için bu tesisi onlara tahsis ettik. Sebze halimiz sayesinde Eskişehir ve bölge üreticileri, ürünlerini piyasaya elverişli şartlar ile sunma imkanı buldu. Aldığımız geri dönüşlerden anlıyoruz ki güzel bir iş yapmışız. Tarımsal üreticilerin desteklenmesi konusunda Tepebaşı Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya ve çiftçilerimize katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/ureticiye-can-suyu-100203.html