YEREL BİRLİK

Kategori: Güncel - Tarih: 21 Temmuz 2019 16:13
YEREL BİRLİK

Tepebaşı Belediyesi, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini gerçekleştirmek ve yerelleştirmek için iş birliği yapma kararı alan 21 belediye ile birlikte Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nı kurdu.


Yerel İzleme, Araştırma ve Uygulamalar Derneği (Yereliz) tarafından gerçekleştirilen, ‘Belediyeler için Stratejik Plan ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ eğitiminin somut çıktısı olan ve Tepebaşı Belediyesi’nin de yer aldığı Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı, iklim değişikliği ile mücadeleden yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına, nitelikli eğitimden eşitsizliklerin azaltılmasına yönelik kapsayıcı çalışmalar yapılması ve kurum politikasına entegre edilmesini hedefliyor.
YOĞUN ÇALIŞMA YAPILDI
Yereliz Derneği tarafından düzenlenen ve belediyelerin stratejik planlarını yaptığı bir süreçte gerçekleştirilen eğitimde, 2020 – 2024 dönemi belediye gündeminin dünyanın küresel gündemleriyle buluşturulması gerekliliği öne çıktı. Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen eğitimde katılımcılar 2 gün boyunca, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerelleşmesi konusunda yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Eğitimde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, Hedeflerin Yerelleştirilmesi ve Stratejik Planlama Süreçlerine nasıl entegre olunması gerekliliği ve Entegre Raporlama Süreçlerinden bahsedildi. Yapılan sunumların ardından eğitimin ikinci gününde sürdürülebilirlik ve yerelleşme başlığı altında bir atölye çalışmasıyla devam ederken, yerel yönetimlerin küresel ölçekli gündemlerle bağ kurması ve bu sayede iklim krizi, yoksulluk, eşitsizlik ve kurumsal kaynaklar ile yapıların güçlenmesi gibi başlıklarda belediyelerin politika oluşturması gerekliliği vurgulandı.
İŞ BİRLİĞİ İLERİYE TAŞINACAK
Yapılan sunumlar ve atölye çalışmalarıyla tamamlanan eğitim sonunda Sürdürülebilir Kentler Ağı kuruldu. Sürdürülebilir Kentler Protokolüne imza atan belediyelerin, iletişim, paylaşım ve iş birliğini içeren ve Türkiye’de alanında bir ilk olan Sürdürülebilir Kentler Ağı, katılımcıların ortak çağrısıyla kuruldu. Ağın ilk sekretaryasını İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenirken, ağa dahil olan belediyeler, iş birliklerini daha ileriye taşıyacaklarını ilan ettiler. Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı’nda Tepebaşı Belediyesi’nin yanı sıra Şanlıurfa Ceylanpınar, İzmir Büyükşehir, Bursa Gürsu, İstanbul Küçükçekmece, Zonguldak Çaycuma, İstanbul Sultanbeyli, Kars, Rize Fındıklı, Muğla Fethiye, Mardin Büyükşehir, İzmir Çiğli, İzmir Konak, Denizli Acıpayam, Siirt, Giresun Espiye, İstanbul Avcılar, Van Büyükşehir, Bursa Nilüfer ve Maltepe belediyeleri yer alıyor.
 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/yerel-birlik-106207.html