Yılmaz Büyükerşen’den Eskişehir’deki yasaklara karşı özgürlük çağrısı

Kategori: Güncel - Tarih: 11 Mayıs 2022 20:22
Yılmaz Büyükerşen’den Eskişehir’deki yasaklara karşı özgürlük çağrısı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kentte festival yasağı getirilmesine tepki göstererek valiliğe karardan geri dönülmesi çağrısında bulundu.

Eskişehir Valiliği'nin 15 gün boyunca açık alan etkinliklerini yasaklama kararı almasının ardından Anadolu Fest organizasyonu iptal edildi ve bu duruma yurt genelinden tepki yağdı. Yasak kararına bir tepki de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den geldi.

Yılmaz Büyükerşen’in açıklamaları şöyle oldu:

“Gençliğin başkenti Eskişehir’imiz, yasaklarla değil; özgürlüklerle, bilimle, sanatla, kültürle anılmayı hak ediyor." dedi. Büyükerşen Eskişehir Valisi Ayyıldız'a çağrı yaptığı açıklamasında "Öncelikle kültürün, sanatın kenti Eskişehir’imizin böylesine bir kararla böylesine bir yasakla anılıyor olmasından büyük üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim. Kamuoyu, on binlerce öğrencinin yaşadığı bu kentte böylesine bir uygulamanın kişisel hak ve özgürlükleri ihlal ettiğini söylüyorlar. Ayrıca bu yasak tarihlerinin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kapsıyor olması bizleri ayrıca üzmektedir. Türkiye’nin dört bir yanındaki sanatçılar da bu yasağa açıklamalarıyla tepki gösterdiler. Gençler sürekli olarak bizlere ulaşarak kararın kaldırılması taleplerini iletiyorlar. Ben kentteki tüm gençler adına, sivil toplum kuruluşları adına, sanatçılar adına bu kararın tekrar gözden geçirilmesi konusunda yetkililere çağrıda bulunmak istiyorum. Sayın Valimiz bu tepkilere sessiz kalmayacaktır. Çünkü gençliğin başkenti Eskişehir’imiz yasaklarla değil özgürlüklerle, bilimle, sanatla, kültürle anılmayı hak ediyor." ifadelerine yer verdi.

 

https://www.sonhaber.com.tr/haberprint/yilmaz-buyukersen-den-eskisehir-deki-yasaklara-karsi-ozgurluk-cagrisi-212872.html