Hak kayıpları had safhada

Videoyu Aç Hak kayıpları had safhada
A
a

Memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay içinse yüzde 6+enflasyon farkı oranında zam teklifi yapıldı. Zam oranı ile değerlendirmelerde bulunan KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal, “5 dönemdir gerçekleşmeyen kamu emekçisinin talepleri artık yığın oldu. Hak kayıpları had safhada” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Hükümet yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren zam teklifini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yaptığı açıklamaya göre memur ve memur emeklilerine 2022 yılının ilk 6 ayı için yüzde 5+enflasyon farkı, ikinci 6 ay içinse yüzde 6+enflasyon farkı oranında zam teklifi yapıldı. 2023'ün ilk ve ikinci 6 ayı içinse zam oranı teklifi yüzde 6+6 ve enflasyon farkı şeklinde açıklandı. KESK Genel Sekreteri Şenol Köksal ve Eğitim Sen Genel Başkanı Necla Kurul, ES TV’de yayınlanan Ekstra Gündem programının konuğu oldu.
HAK KAYIPLARI KARŞILANMALI
Memur maaşlarına yapılan zam oranı ile ilgili konuşan Köksal, “Bu 6. dönem sözleşme bundan önce 5 tane daha yapıldı. Beş dönemdir gerçekleşmeyen kamu emekçisinin talepleri artık yığın oldu. Hak kayıpları had safhada. KESK’in talebi öncelikle geçmiş dönemdeki hak kayıplarının karşılanması şeklindeydi. Onların üzerine şu andaki ülkedeki tüketici endeksi ve üretici endeksi üzerinden bir ortala alıp yüzde 3 refah payı eklenip, yüzde 43,5’luk bir zam oranını Çalışma Bakanlığı’ndaki masada telafi etmiştik.Geldiğimiz noktada hükümet yine yapacağını yaptı. 3600’ü sıkıştırdı yine ve bunun üzerine bir çalışma yürüteceğini ifade ediyor” şeklinde konuştu.
ÇOK BÜYÜK BİR HAKSIZLIK
“Ücret artışı bu olmamalıydı” diyen Necla Kurul ise,“Türkiye adaletsizliklerin ülkesi haline geldi. Bu da adaletsizliklerin bir parçası. Bu şu demek aslında: Daha az sağlıksız beslen, daha kötü koşullarda yaşa, kitap okuma, kültür ve sanat faaliyetlerinden yararlanma, evinden çıkma, ulaşıma binme her şey maliyet demektir. Çocukların için nitelikli bir eğitim arayışı içinde bulunma. Sadece karnını en alt düzeyde doğurabileceğin ücretle geçin demek bu. Bu çok büyük bir haksızlık. Kamu emekçilerinin önemli bir kısmını eğitim ve bilim emekçileri oluşturuyor. Türkiye üç dönemdir okullarını en çok kapatan ülkelerden biri oldu. Yani eğitim yoksunluğu çok ciddi bir boyuta ulaştı. Eğitim ve bilim emekçileri büyük bir fedakarlıkla bilgisayarını kendi aldı, internet, elektrik faturasını kendi ödedi. Yüz yüze eğitim için yetiştirilmişlerdi. Uzaktan eğitim vermek zorunda kaldılar. Bu kadar özverili çalışmanın ardından reel ücretleri bu kadar gerilemiş oldu” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi