HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ

Videoyu Aç HAKLARIMIZI KORUYACAĞIZ
A
a

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekmemesi gerektiğini söyleyen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Söğütlü, “Yaşam hakkımız başta olmak üzere her türlü hakkımıza sahip çıkacağız. Bir kadının dahi öldürülmesine izin vermeyeceğiz ve bunun için meydanlarda olacağız” dedi.

Son günlerde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çekeceğine dair çıkan tartışmalara CHP İl Örgütünden tepki geldi. Sözleşmenin mutlaka uygulanması gerektiğini söyleyen CHP İl Kadın Kolları Başkanı Fikriye Söğütlü, CHP İl Başkanı Recep Taşel ve CHP Kadın Politikalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yaprak Eryılmaz ile birlikte basın açıklaması yaptı. Sözleşme’nin 2011 yılında imzalandığını ve 2014 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Recep Taşel, Türkiye’nin Sözleşme’den imasını çekmesi durumunda kadınların hak kaybına uğrayacağını ve şiddetin önüne geçilemeyeceğini vurguladı.
MEYDANLARDA OLACAĞIZ
Temmuz ayında 36 kadının öldürüldüğünü söyleyen Fikriye Söğütlü, “Hemen her gün bu haberleri okuyoruz. Oysa devletin en önemli görevi yurttaşlarının yaşam hakkını güvence altına almaktır. Bu bağlamda kadınlara yönelik şiddetin engellenmesi hukuksal temelde yasaklayıcı tedbirler geliştirmesi gerekir. İstanbul Sözleşmesi uygulanmalı ve kadın sığınma evleri yaygınlaştırılmalı. Kadını ikinci cins olarak gören ve bunu yasalarla meşru göstermeye çalışan toplumsal yapılanma kadını daha da güçsüzleştirmeye ötekileştirmeye ve baskı altına almaya çalışıyor. İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanmadıkça, katiller en ağır cezayı almadıkça, caydırıcı kanunlar uygulanmadıkça erkek egemen devlet, erkek yargı anlayış değişmedikçe ve kadınlar güçlendirilmedikçe şiddet asla önlenemeyecektir. Biz CHP il kadın kolları olarak şiddeti öven yaklaşımları teşhir edeceğiz. Katillerin en ağır cezaları almaları için davaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Şiddet tehlikesi altındaki her kadının yanında olacağız. Yaşam hakkımız başta olmak üzere her türlü hakkımıza sahip çıkacağız. Bir kadının dahi öldürülmesine izin vermeyeceğiz ve bunun için meydanlarda olacağız. Erkek egemen sistemi hayatımızdan atana kadar eşitlikçi, özgür bir dünyayı da kurana kadar kadın cinayetlerinin politik olduğunu haykırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
HER TÜRLÜ ŞİDDETİ ÖNLER
İstanbul Sözleşmesi her türlü şiddetin ortaya çıkmasını engellediğini belirten Yaprak Eryılmaz ise, “İstanbul Sözleşmesi şiddetin ortaya çıkmaya cesaret edemeyeceği bir toplum yarat diyor. Sen bu toplumu kuramamış olabilirsin. Hemen böyle bir toplum yaratamadıysan kadınları aktif ve etkin şekilde koru diyor. Bunu nasıl yapacaksın? Yasalarınla yapacaksın bunu. Toplumu yaratamadın, kadını koruyamadın. Kadın zarar gördü. Olayla ilgili etkin kovuşturmayı yap, gerekli yasayı çıkar diyor. Sadece fiziksel şiddet aklımıza gelmesin. İstanbul Sözleşmesi’nin içinde bunu ayrıntılarıyla anlatan maddeler var. Politika geliştir diyor. Kadın cinayetleri önle, kadınları koru ve şiddet uygulayanları yargıla ve kadın politikaları geliştir ki şiddet olmasın diye” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi