HAKLARIN PAZARLIĞI OLMAZ!

Videoyu Aç HAKLARIN PAZARLIĞI OLMAZ!
A
a

Kadınların haklarından vazgeçmediğini söyleyen ve Eşitlik İçin Kadın Platformu Eskişehir Kampanyası hakkında açıklama yapan Latife Doğan, “Tırnaklarımızla kazıyarak elde ettiğimiz haklarımızın tartışma konusu yapmayacaklarının teminatını kesin bir şekilde almadıkça susmayacağız” dedi.


Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) Eskişehir Kampanyasını başlattı. Platforma destek veren kadınlar İsmet İnönü Caddesi’nde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.
VAZGEÇMİYORUZ
“Haklarımızdan ve hayatlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz” diyen ve EŞİK adına basın açıklamasını okuyan Latife Doğan, “Tam da bu nedenle şehrimizde Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun Eskişehir Kampanyası olarak, şehirdeki ulaşabildiğimiz tüm kadınları, örgüt ve platformları bir araya getirme amacıyla yola koyulduk ve “tek bir hakkımızdan dahi vazgeçmiyoruz!” sözümüzün gücünü büyüttük. Çıktığımız yol uzun, farkındayız. Çünkü sadece mevcut haklarımızı korumanın değil, tüm haklarımızın etkin uygulanmasının ve evrensel değerler çerçevesinde kadınların ikincilleşmesini önleyecek daha ileriden hakların mücadelesini de vereceğiz. Bu yolda yalnız olmadığımızı biliyoruz ve şehrimizdeki tüm kadınları yol arkadaşlığına davet ediyoruz. Çünkü kadınların gücünün ancak birliktelikle ve dayanışmayla büyüyeceğine inanıyoruz” diye konuştu.
DİRENECEĞİZ
İstanbul Sözleşmesi’nin önemini anlatmak için hazırladıkları bildirileri dağıtacaklarını ifade eden Doğan, “Gerici odakların, tarikatların baskısıyla tartışma konusu haline getirilen İstanbul Sözleşmesi’nin kadınların eşitlik haklarının güvenceye alınması ve şiddete karşı korunması için en önemli uluslararası belge olduğunu, Sözleşme’de aileye dair herhangi bir düzenlemenin olmadığını, evliliği veya boşanmayı özendirecek herhangi bir maddenin olmadığını, aileyi yıkanın ev içi şiddet olduğunu anlatacağız. Sözleşmenin iddia edildiği gibi toplumu cinsiyetsizleştirmek gibi bir amacı olmadığını ancak cinsiyetin bir şiddet gerekçesi olamayacağını vurguladığını söyleyeceğiz. Yaşadığımız topraklarda şiddet her geçen gün daha vahşi bir haliyle çıkıyorken kadınların karşısına, kadınları bu vahşetten koruması gerekenlerin tam tersi bir niyetle kazanılmış haklarımıza göz dikmesini asla kabul etmiyoruz. Haklarımızın ve hayatlarımızın pazarlık konusu olamayacağını net bir dille söylüyoruz. Tek bir kız kardeşimizin dahi artık şiddet sarmalına düşmeyeceği güne kadar sokaklarda olmaya ve direnmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi