HALK İÇİN KARAR YOK

Videoyu Aç HALK İÇİN KARAR YOK
A
a

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yerel seçimlerde ilçelerden oy alarak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde rahat etmek istediklerini söyledi. Kurt, “Görüyorsunuz Meclis’te bizim önerdiğimiz halk yararına hiçbir karar geçmiyor” dedi.

ESGROUP Genel Koordinatörü ve ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş’ın sunduğu Haber Masası programına konuk olan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt önemli açıklamalarda bulundu.Genel seçimlerle yerel seçimlerin havasının farklı olduğunu belirten Kurt, “Ben şuna inanıyorum, biz Eskişehir’de merkezdeki üç belediyeyi de yüzde elliden fazla oy alarak kazanırız. Bunun iddiası middiası olmaz altı ay sonra göreceğiz. Biz bu doğrultuda çalışıyoruz ve hedefimiz yüzde elliyi geçmektir. Diğer ilçelerden de kazanmalıyız ki büyükşehir meclisinde de rahat edelim. Görüyorsunuz büyükşehir meclisinde halk yararına bizim önerdiğimiz hiçbir karar geçmiyor” ifadelerini kullandı. Yerel seçimlerde ittifak olup olmayacağını değerlendiren Başkan Kurt, “Siyasi partiler yerel seçimlerde ittifak yapabilir mi yapamaz mı önce ona bakmak lazım. Yasal olarak yapamıyor o zaman bunu boşuna konuşmanın bir anlamı yok. Ama fiili olarak yapabilir mi yapabilir. Bir parti aday çıkarmaz diğer partinin listesine katılır bütün seçmenleri onlarla beraber gider mi onu zaman gösterir. Nitekim milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminde yapılan ittifakta öyle ben gidiyorum gel seçmen diye götürülemedi. O nedenle ben yerel seçimin farklı bir ortamda ve psikolojide geçeceğine inanıyorum” dedi.

TEDBİR ALMALIYIZ
CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un “CHP 9 ilde yerel seçimleri kaybedebilir” sözlerinin hatırlatılması üzerine Kurt, “Matematik olarak A ile B’yi toplarsanız biri diğerinden çok olabilir. Eğer Seyit Bey öyle bir şey söylemişse ben bir partili ve aday olarak şunu çıkardım; karşıdaki iki parti birleştiği zaman benden çok oy alabilme ihtimali var. O zaman ben daha çok çalışayım. Buradan bunu çıkarmamız lazım ve ona göre tedbirimizi almamız lazım” diye konuştu. Genel seçimlerde CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin oy oranı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı geçtiğini aktaran Başkan Kurt, “AK Parti’nin en yüksek oy alan adamı kim? Sayın Erdoğan. Eskişehir’de Odunpazarı’na Erdoğan’dan daha güçlü, daha çok oy alacak bir adam bulma şansları var mı? Yok. O zaman o geçildi. O geçilmişse ittifak da olsa, ittifak vardı zaten hatta bir partinin daha ittifakı vardı, üç partiydiler ama geçemediler CHP’nin adayını tek başına. Demek ki biz bu işlere başka türlü bakmamız lazım” ifadelerini kullandı.

SEÇİM SİSTEMİ YANLIŞ
Büyükşehir Meclisi’nde aritmetik bozukluk olduğunu söyleyen Kurt, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz Büyükerşen 240 binin üstünde oy aldı, çıkardığı meclis üye sayısı 16. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin belediye başkan adayı 200 bin civarında oy aldı, çıkardığı meclis üye sayısı 30. İşte bozukluk budur. Seçim sisteminde bir yanlışlık vardır, bu giderilmelidir. Bu giderilmediği takdirde bizim mutlaka o küçük belediyelerden başkanlıklar kazanmamız gerekir. Kazanırsak meclis üyesi de ona göre gelir. Bizim en küçük ilçemizden iki meclis üyesi geliyor. En çok meclis üyesi Sivrihisar’dan geliyor, 4 tane. Sivrihisar’ın nüfusu 22 bin, 4 meclis üyesi çıkartıyor. Odunpazarı’nın nüfusu 400 bin 8 meclis üyesi gönderiyor. Dolayısıyla bu adaletsizliği anlatmak istiyoruz. O adaletsizliği yasal olarak gideremezlerse, gidermiyorlarsa, adında adalet olan bir parti buna destek olmuyorsa o zaman bizim o ilçeleri kazanmamız gerekir” dedi. HM
1000
icon
mesut Yıldız 15 Eylül 2018 22:08

Eskişehirin en uzak ilçesi olan günyüzü belediyesini alamayan eskişehirde seçimleri kaybetmiş demektir. 12 ilçe yok sayılamaz. Madem öyle nüfusu 5000 den az olan belediyeler ve ilçeler kapatılsın

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi