HALKIN GÜCÜ ENGELLENEMEZ

Videoyu Aç HALKIN GÜCÜ ENGELLENEMEZ
A
a

ES TV’de yayınlanan Vaziyet programında önemli açıklamalarda bulunan Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, “Halkın gücünü hiç kimse engelleyemez. Halkı kendi iradesine bırakmak lazım” dedi.

ES TV’de canlı yayınlanman Vaziyet programına konuk olan Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş ile Anadolu Gazetesi Köşe Yazarı Arif Anbar’ın gündeme dair sorularını yanıtladı.
HAN’DA VAKA YOK
Koronavirüs salgınına karşı Han’da gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirten Başkan Şanlı, “İnsanlar gereken kaidelere, kurallara uydular ve şu anda Han’da sıfır vaka var yani gayet temiz. Tabi dışarıdan gelen vatandaşlar bulaştırmazsa hayat normal akışında devam ediyor. İlçe Jandarmada Uzman memleketine gidiyor orada bulaşıyor. Kendisinden şüphelenince hemen hastaneye ulaşıyor ve bulaştırmamış oldu. Onun dışında herhangi bir vaka olmadı” dedi.
SORMAMIZ LAZIM
CHP’nin 37. Kurultayı hakkında konuşan Erdal Şanlı, “Gayet normal bir süreç içerisinde işledi ama şu var, biz Eskişehirli olarak Eskişehir’den 2 tane adayımız vardı ama biz giderken istişare yaparak, birlikte tek yumruk, tek yürek olarak gitmemiz gerekirdi. Yani Gaye Hanım’ı da sevdiğimiz bir bilim insanı, Nuray Hanım da sivil toplumlarda öne çıkan bir isim. Aslında oraya giderken birlikte, tek bir güç olarak gidilseydi daha başarılı olurduk diye düşünüyorum. Bizim yanlışlar şu, hele hele bu delege sistemi bir kere yanlış bir sistem. Bu siyasi partiler kanunun değişmesi lazım. Mesela ben Erdal Şanlı olarak diyorum ki 14 tane Kurultay Delegesini alıyorum seçiyorum ya seçtiriyorum, genel merkeze diyorum ki güç bende ama parti içinde. Genel merkez istiyor da o zaman başka partileri eleştirmemize gerek yok yani. Ben diyorum ki önemli olan halkın, tabandan bu işin mücadelesinin yapılması lazım, halka sorulması lazım” diye konuştu.
KEŞKE ÇALIŞMA YAPSAYDI
Nuray Akçasoy’un CHP Parti Meclis Üyeliğine aday olduğunu önceden kendisinin de, il örgütünün de bilmediğini belirten Şanlı, “Tabi bunu biraz süreç meselesidir. Tartışılarak insanlar, ben adayım böyle bir niyetim var, partimize aday olmak istiyorum diyen değişik istişarelerde bulunması daha şık olur. Nuray Hanım keşke daha önce bir çalışma yapsaydı, hep birlikte 2 kişiyi gönderseydik oraya hatta 3 kişiyi gönderseydik” ifadelerini kullandı.
HALKA BIRAKALIM
Önceki yerel seçimlerde Han’a farklı belediye başkan adayları aranması konusunu değerlendiren Erdal Şanlı, “Bulabilirler, halkın gücünü hiç kimse engelleyemez. Ben önlem almadım, o dönemde vatandaş duymuş belediyeye geldiler. Dediler ki, seni aday göstermiyorlarmış Muharrem İnce’ye destek verdiğin için biz de gidelim otobüslere dolalım partiyi basalım dediler. Durun bakalım dedim gazeteyle çıkmayla bu iş olmaz ki. Sağ olsun genel merkez demek ki araştırma yaptı, burada Yılmaz Hoca’mızın da büyük etkisi var. Sonuçta o da burada, o da alt belediyeleri kazanmak istiyor. Bizi gösterdiler kaldık. Daha önceki yüzde 38’le aldığımızı yüzde 60’la aldık. Ha devletin baskısı ya da normal vatandaş. Biraz halkın kendi iradesine bırakmak lazım hangi siyasi partide olursa olsun” diye kaydetti.
AK PARTİ’DEN UMUT KESİLDİ
“Muharrem İnce yeni parti kurarsa destekler misiniz?” soruna yanıt veren Şanlı, “Yok, o şu anda CHP içinde bir hareket” dedi. Muharrem İnce’nin başlattığı Bin Günde Memleket Hareketini değerlendiren Başkan Şanlı, “Genel merkez yönetimini eksik bulduğu için heyecan yaratmaya çalışıyor bana göre. Diyor ki, Diyarbakır’da karpuz tarlasına gideceğim, Rize’de çay toplayacağım gibi. Gideceğim diyor yani vatandaşın. Ben de diyorum ki madem Muharrem İnce böyle diyorsa bizim o zaman genel başkan dahil bütün parti meclisi üyeleri, milletvekilleri Anadolu’ya yayılacak, onlar da gidecek. O dediği için değil, artık halk siyasetçiyi, belediye başkanını, milletvekilini, merkez yönetimini görmek istiyor, dertlerini anlatmak istiyor. Şu anda bu hükümet sisteminde vatandaş bıkmış vaziyette, bir çıkış yolu arıyor; kararsızların sayısı çok. Şimdi Babacan hareket başlatıyor, insanlar bir oraya bakıyor bir Davutoğlu’na bakıyor. Şu anda halk AK Parti’den umudunu kesmiş” dedi.
ÖZÜMÜZDEN KOPUYORUZ
“Ben diyorum ki eskiye dönmemiz lazım” ifadelerini kullanan Şanlı, şöyle konuştu: “Biz kendi benliğimize, o Atatürkçü, Cumhuriyetçi ilkelerine sadık kalarak hareket edersek toplum bize güvenir oy verir yani ülkenin sağcısı solcusu diye bir şey yok. Yeter ki biz insanlarımıza dokunursak, onları seversek, onların dertlerini dillendirir çözüm yolları bulursak halk bize oy verir. 1974’te nasıl Ecevit’e oy verdiyse bize de verir ama biz şu anda ne yapıyoruz CHP olarak, biraz sağdan oy alabilir miyim diye oradan biraz parça, Güneydoğu’dan alabilir miyim diye öyle bir yani kendi özümüzden kopuyoruz.”
MÜCADELE EDECEĞİZ
“Bizim kendi özümüze dönmemiz gerekir” diyen Şanlı, “CHP bu Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir parti, Kuvay-i Milliye’den gelen bir parti tek partili dönemde. CHP, AK Parti’nin içindeki, ezilenleri, MHP’nin içindeki o ulusal o milli duyguları yaşayanları kucaklayan, Güneydoğu’daki yurttaşlarımızın dilini konuşan bir şey oluşturulması gerekir. Ürkek değil biz buyuz, biz bu ülkeyi böyle yöneteceğiz, biz yine eski bağımsız bir Türkiye’ye ulaştırmak için mücadele edeceğiz gibi net şeyler koyacak ki vatandaş bize güvensin iktidar olalım. Bizim istediğimiz bu” ifadelerini kullandı.
GÜVENMEMİZ LAZIM
Vatandaştan oy toplamak için önce güven kazanılması gerektiğine vurgu yapan Şanlı, “CHP’ye bu ülkeyi kuran partiye yüzde 22’den 25’e kadar ki oy beni rahatsız ediyor. Bizim tüm Türkiye’yi kucaklayacak bir oya sahip olmamız lazım yani yerinde saymamız lazım. Bizim gibi Atatürkçülerin, Atatürkçü milliyetçilerin endişesi bu, bir türlü bunu aşamadık. Onun için tüm toplumu kucaklayacak söylemlerde bulunmamız lazım ama net olacak kıvırmadan. Biz burada 2 tane Milletvekili çıkarıyoruz Eskişehir’de ama Yılmaz Hoca yüzde 56-57 oy alıyor. Demek ki güven meselesi. Bütün sağ sol kesimi hangi partiden olursa olsun Hoca’yı sevdikleri güvendikleri için oy veriyorlar. Han’da bütün CHP’liler mi bize oy veriyor? Hayır, farklı düşüncede insanlar bize oy veriyor. Onun için halka güven vermemiz lazım, halka dokunup onları seversek oy alırız” diye konuştu.
BİZDE GAYRI YOK
Büyükşehir, Odunpazarı, Tepebaşı ve ilçe belediyelerinin Han Belediyesi ile ilişkilerini değerlendiren Şanlı şunları söyledi: “Biz bütün belediyeleri 30 Mart seçimlerinden sonra ben kendi anlayışıma göre, hepsini de seviyoruz. Niye? Çünkü vatandaş tamam bize parti olarak verdi ama sonuçta tüm insanların belediye başkanıyız. Ben o anlayışla ötekileştirmeden, insanları bütçelerimiz içinde dikkat etmeye çalışıyor. Diğer farklı düşüncedeki belediye başkanı arkadaşlarımızla da her zaman fikir alışverişinde bulunuyoruz ama bu pandemi sürecinden öncesinde de Türkiye’de ekonomik sıkıntılar olduğundan hele bu pandemi sürecinde de gelirler azaldığı için belediyelere de az gelir geliyor. O nedenle özlediğimiz tarzda hizmetleri üretmekte zorlanıyoruz. Burada sağ olsun Yılmaz Hoca’mız kendi sorumluluk bölgelerinde bizlere hizmet yapıyor, diğer belediyelerimiz de onlardan birtakım isteklerimiz olsa yapacaklarına inanıyorum. Bizde ayrı gayrı yok yani.”
PROJELERİMİZ VAR
Midas Anıtı’nın ve çevresinin içler acısı halde olduğunu vurgulayan Şanlı, “Maalesef böyle çünkü Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğu için bir şey yapamıyoruz. Şu gerçek var, örneğin Han sit bölgesi, bir duvarı bile yıkmak için müzeden bir eleman istiyoruz. Müzeyi arıyoruz bizim mazotumuz yok araba gönderirseniz gelelim diyor” dedi. Büyükşehir ve Han belediyeleri ile ESOGÜ paydaşlığında planlanan pansiyonculuk projesinden de bahseden Şanlı, “Şimdi evlerimiz hazırlandı, misafir ağırlamaya hazır vaziyette. Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı ve oradaki ekip gelip incelemelerde de bulundu. Hazır ama şu var, tam projeyi yaptık faaliyete geçeceğiz pandemi çıktı. Pandemi olayı çıkınca insanlar gelemeye çekiniyor. Biz de hijyen ortamları sağlayarak, gerekli güvenlik önlemlerini de alarak yine insanlarımızı ağırlamaya hazırız. Bizim ayrıca Han Lavanta Köy projemiz var. Şu anda 55 dekar alanda lavantalarımız büyüyor. 21 bin metrekare aşanda da taş evler var, gözetleme kuleleri, seyir tepeleri, dinlenme yerleri gibi birtakım projelerimiz var. Tabi şu anda lavantalar biraz büyüyecek ki o işler devam ediyor” diye konuştu.
MİRAS ORTAYA ÇIKSIN
Bir kısmı Han sınırlarında bulunan Frigya Vadisinden söz eden Şanlı, “Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın bu işe el atması lazım. 1991 yılında ilçe olmuş ama 93 yılında o zamanki dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar döneminde bir kazı yapılıyor yer aştı kazısı, tabi 1-2 ay sürüyor sonra kesintiye uğruyor. Başka bir dönem geliyor onlar biraz çalışıyor derken birazcık açılıyor ama şu anda o şekilde duruyor. Kültür Bakanlığı’nın gücü yetmiyorsa, mesela Japonya’dan yani uluslararası arkeoloji üniversitelerinden insanlarla burayı teşvik etmeli. Anadolu Üniversitesi şu anda Antalya’da kurtarma kazıları yapılıyor ama bizim yanı başımızda Han’da, Seyitgazi’de bu tür şeyler var ama gelip araştırma yapılması lazım. Bu kültür mirasının ortaya çıkması lazım” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi