HASAR OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Videoyu Aç HASAR OLMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ
A
a

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Başkanı Didar Duygu Altuntaş, kar yağışı nedeniyle zarar gören Eskişehir Stadyumu ile ilgili açıklama yaptı. Altuntaş, “Kentimizde bulunan diğer yapılarda herhangi bir hasara neden olmayan bir hava koşulunun, stada ağır hasar vermiş olması düşündürücüdür” dedi.

Süreçten uzak tutulduk
Oda binasında açıklamalarda bulunan Altuntaş, kar yağışına dayanamayan stadyum çatısının çökme tehlikesi nedeniyle yapının kullanılamaz hale gelmesinin kendilerini üzdüğünü söyledi. Eski Atatürk stadyumunun kentin tarihi belleği olduğunu ancak hiç acımadan bu belleğin ortadan kaldırıldığını söyleyen Altuntaş, “Bizler tarafından yapılmış olan birçok çalışma olmasına rağmen meslek odalarını tüm bu süreçlerden uzak tutan sayın yetkililer stadyum tasarım ve yapım işini TOKİ aracılığıyla gerçekleştirdiler” ifadelerini kullandı
 
Sorun mevzuat kaynaklı
TOKİ’nin önceki gün yapmış olduğu açıklamaya değinen Altuntaş, Biz mimarlar olarak stadyum özelinde yaşadığımız bu sorunun en büyük sebeplerinden birisinin mevzuat kaynaklı olduğunu düşünmekteyiz. İmar Kanunu 26. Maddesi gereği tüm kamu yapıları sadece mimari avan projeler incelenerek, statik, mekanik, elektrik veya zemin değerleri ile ilgili hiçbir incelemeye tabi tutulmadan inşaat ruhsatı almaktadır. Yapım aşamasında denetimin gerektiği gibi sağlanamamış olması ise yaşanan bu olayda gözler önündedir” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi