HAVACILIK SANAYİMİZ KORUMALI

Videoyu Aç HAVACILIK  SANAYİMİZ KORUMALI
A
a

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, havacılık sanayisindeki gelişmelerin ihracatı olumsuz etkilediğini belirterek, “Savunma ve havacılık sektöründe ocak-nisan döneminde Eskişehir’in ise 35 milyon dolar düştü” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkanı Nadir Küpeli, Covid-19 salgını sonrasında dünyada havacılık sanayi ile uçak motor sektöründeki gelişmelerin yansımasını Eskişehir’in 2020 yılı havacılık ve savunma sanayi ihracatı üzerinde görmeye başladıklarını belirtti.

GÖZ BEBEĞİMİZ

“Havacılık sanayi bizim ve ülkemizin göz bebeği sektörlerinden” diyen Başkan Küpeli “Dünyada böyle önemli gelişmelerin ve kararların alınıyor olması, bizleri de yakında etkileyecek. Biliyorsunuz Eskişehir ülkemizin en önemli havacılık sanayi merkezi. Bugün uçtuğumuz her iki uçaktan birinde Eskişehir’deki sanayi tesislerinde üretilmiş bir parça olduğunu unutmayalım. İl sanayimizde beyaz eşya, gıda ile metal ve otomotiv yan sanayinden sonra en çok işgücünün istihdam edildiği 4’üncü büyük sektör havacılık sanayimizdir. Havacılık sanayi bizim ve ülkemizin göz bebeği sektörlerinden birisi. Eskişehir’deki çok sayıdaki ana ve yan sanayi firmaları yerli savunma sanayimize üretim yapmanın dışında dünya piyasasındaki ana ve büyük yan sanayi firmalarına da çok sayıda kritik uçak motor ve uçak parçaları üretiyorlar. Firmalarımız dünyadaki büyük üreticilerle entegre bir şekilde faaliyet sürdürüyorlar” diye konuştu. 

İHRACAT AZALIYOR

Havacılık sanayi ihracat rakamlarında azalma yaşandığını belirten Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan ihracat rakamlarını incelediğimizde, Eskişehir açısından önemli olan savunma ve havacılık sektörü ihracat rakamlarımızda pazardaki daralmaya bağlı olarak bir düşüş görülmekte. TİM’in ocak-nisan dönemi verilerine göre Türkiye’nin Savunma ve Havacılık Sektörü ihracatı 2019 yılında 811 milyon dolar iken 2020 yılında 643 milyon dolar olmuş, Eskişehir’in 2019 yılında 147 milyon dolar olan ihracatı ise 2020 yılında 112 milyon dolar olarak gerçekleşmiş. Bu rakamlara göre ülkemizin bu sektördeki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre 168 milyon dolar, Eskişehir’in ise 35 milyon dolar azaldığını görüyoruz. Özellikle sivil uçak pazarında yaşanan son gelişmelerin bizi etkilemeye başladığı görülmekte.”

İSTİHDAM SÜRMELİ

Havacılık sanayinin diğer sektörlerden farklı bir üretim alanı olduğunu belirten ESOB Başkanı Küpeli, “Çok yüksek teknolojiyle, çok yüksek kalite ve standarttı yakalamak için, yetişmiş çok donanımlı bir işgücüyle çok hassas üretim yapmanız gerekiyor. Bu nedenle böyle zor dönemlerde sektördeki yetişmiş istihdamı korumanız, üretim ve ihracatın aksamadan sürdürülebilir olması gerekiyor. Unutmayalım ki şirketlerimiz ihracat yaparak, buradan elde ettikleri gelirlerle birçok yerli projenin finansmanına katkı sağlıyorlar. Covid-19 salgını sonrası dünyanın hızla ekonomide yeni normale dönüş gayreti içinde olduğunu görüyoruz. İnşallah havacılık sektöründe de kısa zamanda normale dönüş sağlanır da bu süreci fazla etkilenmeden geçirmiş oluruz ve ihracat rakamlarımız eski temposuna döner” ifadelerini kullandı. HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi