Hayalet fabrikalar!

Videoyu Aç Hayalet fabrikalar!
A
a

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaları ziyaret eden CHP Milletvekili Utku Çakırözer yaşanan mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi için çağrıda bulundu.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
iran’ın Türkiye’ye doğal gaz akışını kesmesiyle birlikte organize sanayi bölgelerinde doğal gaz ve elektrik kesintileri yaşanırken Eskişehir’de de pazartesi, perşembe ve Cuma günü sanayi tesislerinde üretim durdu. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, OSB’de kesintilerden etkilenen bazı üretim tesislerini ziyaret etti.
ZARARIMIZ ÇOK BÜYÜK
Çakırözer’in ziyaret ettiği Erbaş Cam Baskı A.Ş. sahibi Erol ve Handan Tazegül, cam, seramik gibi sektörlerde yüksek ısıdaki fırınların kapatılıp açılmasının zaman aldığına işaret ederek, “OSB’lerde iki gün çalışabilir, 3 gün çalışamaz denildi. Fakat biz fırınlarda 620 dereceye kadar pişirme işlemi yapabildiğimiz için bu iki gün süre içinde biz maalesef fırınları açamıyoruz. Çünkü açarsak zararımız daha büyük olacak” dedi. Tazegül çifti şöyle devam etti: “6 gün üretim yapamamak demek yaklaşık 500 bin adet şişe yapamamak demek. Müşterilerime vermiş olduğum teslim süreleri var, yurtdışına gidecek ürünlerim de gidemedi.”
İŞÇİ DE PATRON DA SIKINTIDA
20 yıldır cam sektöründe çalıştığını dile getiren bir fabrika çalışanı ise, “Bu sıkıntıyı ben ilk defa yaşıyorum. Elektrik kesintisi bizi zor duruma soktu. Arkadaşlarımızın çoğu izne çıkarıldı. Patronlarımızın da yapacağı bir şey yok. Dileğimiz  bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması” diye konuştu.
SİPARİŞ VAR ENERJİ YOK
Formes Otomotiv sahibi Melih Seber ise “Pandemi döneminde iş yoktu. Sıkıntıdaydık. Şimdi iş var sipariş var. Tezgahımız hazır. İşçimiz hazır. Bu sefer de enerji yok. Bir gün ekside olunca 3 gün geriye gidiyoruz. Kar topu etkisi gibi hepsi birbirini etkiliyor. Elektrik verilen gün gece yarısı işe geliyoruz ki kaybımızı telafi edelim” dedi.
GÜNLÜK KAYIP 400 BİN DOLAR
Kesintilerden en fazla etkilenen sektörlerden biri de gıda sektörü. Elvan Gıda Genel Müdürü Nevzat Çelik, “Günde 20 tır ihracatımız vardı. Elektrik olmayınca duruyor. Kesintiler nedeniyle günlük ihracat kaybımız 400 bin dolar. Ayrıca tedarik zinciri de etkileniyor. Her gün 40 ton yumurta alıyorum, tonlarla un alıyorum. Üretim olmayınca onu da iptal etmek, planlamak durumundasınız. Hepimizin çok zorlandığımız bir süreç yaşanıyor” ifadelerini kullandı.
DEVLET TELAFİ ETMELİ
Ziyaretleri sonrasında açıklama yapan Milletvekili Çakırözer, Eskişehir ve Türkiye genelinde üretimin durması nedeniyle büyük kayıpların olduğunu belirterek şunları söyledi: “Eskişehir’de yüzlerce tesisimizde durum aynı: Şartel inmiş, tezgahlar durmuş. Koca cam fabrikaları, gıda üreticileri hepsi hayalet fabrikaya dönmüş. On binlerce işçi izinde. Eskişehir’imizin üretiminde büyük kayıp. Türkiye için milyarlarca liralık üretim kaybı, milyarlarca dolarlık ihracat kaybı söz konusu. İşçisi de, patronu da tedirgin. Sıkıntının bu hafta biteceği de belli değil. Bu belirsizlik mutlaka giderilmeli, yeni kesinti yaşanmamalı. Sanayicimizin kendi sorumluluğu olmadan yaşadığı mağduriyet nedeniyle uğradığı kayıplar da devlet tarafından telafi edilmeli.”
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir