HAYATİ TEHDİT

Videoyu Aç HAYATİ TEHDİT
A
a

İnfaz paketi taslağında cinsel istismar suçlarına indirim maddesinin eklenmesine tepki gösteren KESK Üyesi Latife Doğan, “Bu salıverilmelerin öncelikle mağdur kadın ve çocuklar olmak üzere tüm kadınlar için hayati bir risk ve tehlike taşıdığı tartışmasızdır” dedi.

Kamuoyu tepkisi nedeniyle geri çekilen, çocuk istismarında bulunan faillere af getirecek tasarının bir kez daha, bu ay içinde Meclis’e gelmesi gündemde. Tasarının kadına yönelik şiddet uygulayan ve çocuk istismarcılarını cesaretlendireceğini söyleyen KESK ESM Eskişehir Dış İlişkiler Kadın ve Çevre Sekreteri Latife Doğan, tasarının bir daha konuşulmamak üzere gündemden çıkarılması gerektiğini belirtti.
CESARET VERECEK
Hükümete seslenen ve kadınları, çocukları mağdur edecek paketin gündeme alınmaması çağrısı yapan Doğan, “Cezaların infazları sırasında öngörülen bu indirimlerin kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceğini ve bu suçları teşvik edeceğini biliyoruz.  Ayrıca bu salıverilmelerin öncelikle mağdur kadın ve çocuklar olmak üzere tüm kadınlar için hayati bir risk ve tehlike taşıdığı tartışmasızdır. Bizler iktidara buradan sesleniyoruz; öncelikle cezaevlerindeki yaşlı, hasta, hamile, kadın ve çocukları dert edinin. Sırf muhalif oldukları için ya da gerçek gazetecilik yaptıkları için cezaevlerine doldurduklarınızı bir af olmaksızın virüs yayılmadan salıverin. Biz kadınlar; katilleri, tecavüzcüleri, çocuk istismarcılarını aklamanıza daha önce de defalarca izin vermedik bundan sonra da vermeyeceğiz” diye konuştu.
EV İÇİ ŞİDDET ARTTI
Virüsten korunma amacıyla evlerde kalındığını ve bu süreçte kapalı kapılar ardında kadına yönelik şiddetin de arttığına dikkat çeken Doğan, “Salgın bahanesiyle kolluk güçlerinin şiddet vakalarına müdahalesinde gecikmeler yaşanmasının, koruma ve tedbir kararları almada gecikmelere mahal verilmesinin engellenmesini istiyoruz. Kadına karşı şiddette adli süreçlerin ertelenmemesini, sığınma evlerinin koşullarının düzeltilerek salgına karşı önlem alınmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi