HAYATIMI BİTİRECEKSİN

Videoyu Aç HAYATIMI  BİTİRECEKSİN
A
a

ESOGÜ’de geçen yıl 3 akademisyen ile fakülte sekreterini öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan araştırma görevlisi V.B. ile aynı üniversitede araştırma görevlisi eski eşi S.A.Y’nin yargılanmasına başlandı. Tutuklu sanık V.B. savunması sırasında hakime, “Sen benim hayatımı bitireceksin. Ben konuşmayacağım” dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde (ESOGÜ) 4 kişinin öldürülmesi sonucunda tutuklanan öğretim görevlisi V.B. ve eski eşi S.A.Y’nin ‘ağırlaştırılmış müebbet’ istemi ile yargılandığı dava başladı. 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, 16 müşteki bulunurken, 33 tanık da dinlenecek. Emniyet güçleri mahkeme salonu ve adliye içinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Sanıklar hakkında dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.
ALAYCI SAVUNMA
3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada sanık Bayar ile Kocaeli F Tipi Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlantı kuruldu, azmettirici olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan eski eşi Yağan ise salonda hazır bulundu. Sanık V.B, savunmasında, “Eskişehir’e kucak dolusu sevgiler. (Hakime) Sen benim hayatımı bitireceksin. Ben konuşmayacağım” dedi. Savunmasını avukatı olmadan yapacağını belirten V.B, “Avukat istemiyorum. Çocuklarım çoktur, ellerinden öper, bütün cezaevini haraca bağladım” ifadelerini kullandı. Başını duvara vuran V.B, müdahalenin ardından SEGBİS ile bağlantı kurulduğu odadan çıkarıldı. V.B. duruşmanın devamına katılmadı.
PİŞMANLIK AÇIKLAMASI
V.B’nin eski eşi tutuklu sanık S.A.Y. ise savunmasında V.B. ile evlenmesinin bir hata olduğunu söyledi. V.B’nin Tokat’ta dekan ile kavga ederek Eskişehir’e geldiğini ifade eden S.A.Y, “Ben yüksek lisans yaparken tanıştım. Nişanlandık. Tanımadığım biriyle evlendim. Çok büyük bir yanlış yaptığımı anladım. Psikolojik şiddet gördüm. Çok kıskanç biriydi. FETÖ nedir bilmem. Yanından geçmişliğim yoktur. V.B’nin dedesi de istihbarat polisiydi. Sorunlu bir evliliğimiz vardı. Kavgacı bir karakter. Benim FETÖ umurumda değil. Tokat’ta dekanla da kavga etmişti. Sonra Eskişehir’e geldik. Defalarca sorun çıkarmamasını söyledim. O bana boşanma davası açtı. Daha sonra ben de ona açtım. 3 yıl ayrı yaşadık. Daha sonra 15 Temmuz olayları oldu. Üniversitede birkaç kişi açığa alınmıştı. V.B. ‘Ben onları şikayet edeceğim’ dedi. Zaten daha sonra da şikayet etmiş. Maktullerle ilgili benim bir şikayetim yoktu. Ben hiçbir şey yapmadım. V.B. yüzünden ben de dışlandım. Ne ‘Git öldür’, ne de ‘Git zarar ver’ dedim. Zaten kişileri tanımıyorum. Niye adam öldürteyim” şeklinde konuştu. 
SÜREKLİ BİRLİKTEYDİLER
Duruşmada tanık olarak dinlenilen ESOGÜ Öğretim Üyesi D.N.B. ise sanık V.B’yi olay günü fakülte içinde gördüğünü ifade etti. Tanık B, sanık V.B’nin üniversitede birçok kişi hakkında iftiralarda bulunduğunu öne sürdü. O dönemde sanık V.B’nin ‘Bu iş 24 kurşuna bakar’ diye söylemlerinin konuşulduğunu anlatan tanık B, şunları anlattı: “Kendisinden duymadım fakat bu herkesin dilindeydi. Dekan’dan ve maktul Fatih Özmutlu’dan duymuştum. Tedirgin olunca rektörlükle görüştüm ancak bana ‘Bir şey yapamayız. Emniyetin adamı olabilir’ dediler. V.B’nin ‘24 kurşuna bakar’ söylemi sonrası rektörlük, sınav dönemi olmasına rağmen V.B. ve S.A.Y’ye 19’ar gün izin vermişti. Bu süreç içinde fakültede sürekli el eleydiler. Birlikte hareket ediyorlardı.”
TELEFONLA KONUŞTU
Tanık ESOGÜ güvenlik görevlisi E.T. de sanıkları ve maktulleri tanımadığını belirtti. Olay günü sanık V.B’nin elinde silahla gördüğünü anlatan tanık T, “Sakin olmasını ve silahı bırakmasını söyledim. Sakin olduğunu, polise teslim olacağını söyledi. O ara telefonla konuştu. ‘Senin yüzünden oldu’ şeklinde aşırı küfürlü bir konuşma yapıyordu. Olay sırasında sanık S.A.Y’nin V.B’nin yanında görmedim. Bir süre sonra zaten polis olay yerine geldi” diye konuştu. Mahkeme heyeti, gelmeyen tanıkların dinlenmesi ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
BEN AZMETTİRMEDİM
Olay günü V.B. ile telefon görüşmelerinin olduğunu aktaran S.A.Y, suçlamaları kabul etmeyerek savunmasına şu şekilde devam etti: “V.B. ile telefonda görüşmemiz oldu. Şoka girdim. Ne konuştuğumuzu hatırlamıyorum. Üzerime atılan suçlamayı kabul etmiyorum. V.B’yi kesinlikle azmettirmiş değilim. V.B. evliyken bana hakaret ediyordu. Alakam olmamasına rağmen beni hep suçluyordu. Olay günü yine telefon konuşmamızda ‘Beni katil ettin, hepsini vurdum’ gibi sözleri oldu. Bu onun karakter yapısıdır. Sürekli her şeyde beni suçlardı. Ben V.B’yi azmettirmedim.”
OLAY
ESOGÜ Eğitim Fakültesinde 5 Nisan 2018’de araştırma görevlisi V.B, fakülte binasında Fakülte Sekreteri Mehmet Fatih Özmutlu, Dr. Öğr. Üyesi Mikail Yalçın, Dr. Öğr. Üyesi Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan’ı silahla öldürmüştü. Rektörlük tarafından bazı öğretim üyelerine sözlü saldırıda bulunduğu gerekçesiyle hakkında idari soruşturma yürütülen V.B. ile aynı fakültede araştırma görevlisi olan boşanma aşamasındaki eşi S.A.Y. gözaltına alınmıştı. Katil zanlısı V.B, nöbetçi hakimlikçe tutuklanmış, eski eşi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı. AA-İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi