HEDEFİMİZ YEŞİL OSB

Videoyu Aç HEDEFİMİZ YEŞİL OSB
A
a

Türkiye İçin Yeşil OSB Çerçevesinin Uygulama Projesi Çalıştayında konuşan EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, “Organize sanayi bölgemiz bu proje ile yine bir ilke imza atmış olacak” dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB); Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası Grubu (DBG)-IFC ve Güney Kore Hükümeti iş birliğinde yürütülen ‘Türkiye’de Yeşil OSB Uygulama Projesi’ kapsamında 334 organize sanayi bölgesi arasında pilot OSB seçildi. Yürütülen çalışma kapsamında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde ‘Türkiye İçin Yeşil OSB Çerçevesinin Uygulama Projesi Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştaya EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Başkan Vekili Metin Saraç, yönetim ve denetim kurulu üyeleri, Dünya Bankası-IFC Proje Lideri Sinem Demir, Kore Endüstriyel Teknoloji Enstitüsü (KITECH) ile OSB firma temsilcileri katıldı. Düzenlenen çalıştayda organize sanayi bölgesinde yürütülen teknik çalışmaların firma ayağındaki bulguları, EOSB’nin Yeşil OSB Dönüşümü için aksiyon planı ve Kasım 2019’dan bu yana yürütülen saha çalışmalarından ilk çıktılar katılımcılarla paylaşıldı.
ÇALIŞMALARI SÜRDÜRDÜK
EOSB Başkanı Nadir Küpeli yeşile ve çevreye önem veren bir OSB olduklarını belirterek, “Çevre konusundaki çalışmalarımızı her yıl daha da geliştirerek sürdürdük. Çevreye ve yeşile verdiğimiz önemi daha ileri boyutlara taşıdık, önce atıksu arıtma tesislerimizi kurduk, zamanla buranın kapasitesini arttırdık. Bu merkezin bünyesinde bir çevre laboratuvarı kurduk ve onu akredite ettirdik. Şimdi bu merkezimiz bizim OSB’miz dışında çevre illerde de çok sayıda denetim, test ve analiz çalışması yapıyor” dedi.
DESTEK OLUYORUZ
“Çevrenin korunması bizim en hassas olduğumuz konulardan biri” diyen Küpeli sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskişehir OSB olarak, Avrupa Birliği projesi kapsamında yabancı ortaklarımızla çok başarılı ve örnek gösterilen bir simbiyoz projesini tamamladık. Keza bu projemizi yerelde ise BEBKA Kalkınma Ajansımızla daha ileri boyutlara taşıdık ve OSB’mizdeki sanayi kuruluşlarımız arasında simbiyozun uygulanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdik. Bu arada çevre faaliyetlerimizi sürekli geliştirmeye devam ettik. OSB’de yapılaşmaya açtığımız tüm yeni alanlarda yoğun bir ağaçlandırma çalışmasına devam ediyoruz. Atıksu arıtma tesisimizin hem kapasitesini hem de ileri biyolojik arıtmaya yönelik teknik özelliklerini geliştirmeyi sürdürüyoruz. Çevrenin korunması hususunun, bizim en hassas olduğumuz konulardan biri olduğunu biliyorsunuz.”
İMZA ATACAĞIZ
Başkan Küpeli, Yeşil OSB Projesi ile birlikte EOSB’nin yine bir ilke imza atacağını aktararak, “İşte yıllardır çevre konusundaki çalışmalarımızın ve hassasiyetimizin sonuçlarını bugün bir adım daha ileriye taşımış durumdayız. Eskişehir OSB, bu çalışmaların sonucunda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dünya Bankası Grubu ve Güney Kore Hükümeti iş birliğinde yürütülen Türkiye’de Yeşil OSB Uygulama Projesi kapsamında ülkemizdeki 334 organize sanayi bölgesi arasında pilot OSB olarak seçilmiştir. Bu projenin siz değerli sanayicilerimizi ve bizleri de ilgilendiren çok farklı boyutları olduğunu da bilmenizi isterim. Özellikle çevreci inovasyon projelerinin gelişimi, yeni simbiyoz projeleri ve bu yolla ortaya çıkacak yeni sanayi ürünleri gibi konularda zaman içinde çok başarılı işlerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Eskişehir OSB bu proje ile yine bir ilke imza atmış olacak” ifadelerinde bulundu. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi