Hem elektrik hem çiçek üreten tesiste bayram hazırlığı

Videoyu Aç  Hem elektrik hem çiçek üreten tesiste bayram hazırlığı
A
a

Büyükşehir Belediyesi’nin Seyitgazi yolunda hizmet verenKatı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi’nde bir yandan şehrin çöpü elektrik enerjisine dönüşürken, diğer yandan da oluşanatık ısı ilerengarenk çiçekler üretiliyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

1990’lı yıllarda şehrin en büyük sorunlarından biri olan şehir çöplüğü, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Katı Atık Dönüşüm ve Enerji Üretim Tesisi ile son teknoloji ile elektrik enerjisi üreten bir yer haline geldi. Elektrik ihtiyacını karşılayan tesiste ortaya çıkan atık ısı ise bitki üretimi için de kullanılıyor. Eskişehir’i yaz kış demeden süsleyenrengarenk çiçeklerin bir bölümü bu tesiste üretiliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan Bayramı’nda vatandaşlara ücretsiz olarak çiçek dağıtacak olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çiçek üretimine hız kesmeden devam ediyor. Kalanşo, sardunya, gazanya, Bodrum papatyası ve lavanta fidesi üretiminin yapıldığı tesiste, ortaya çıkan atık ısının kullanılmasıyla, seraların kış aylarında ısıtılması için ekstra karbon yakıt kullanılmadığını belirten Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi yetkilileri, “Seralarımızdageri dönüştürülmüş enerji kullanarak on binlerce çiçeği havamızı kirletmeden üretiyoruz. Şehrimizdeki üreticilere farklı bir gelir kaynağı olması için de lavanta fidelerimizi bu seralarımızda yetiştiriyoruz. Ramazan Bayramı’nda kabir ziyaretlerini yapan hemşehrilerimize çiçeklerimizi bu yıl da ücretsiz olarak dağıtacağız. Birlik ve beraberliğin önemini daha iyi anladığımız Ramazan ayının tüm vatandaşlarımıza sağlık, huzur ve bereket getirmesini dileriz” dediler.

Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir