Hep birlikte sahip çıkalım

Videoyu Aç Hep birlikte  sahip çıkalım
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer yarın Murat Dağında yapılacak bilirkişi incelemesi için Eskişehirlilere çağrıda bulundu. Çakırözer, “Başta temiz su kaynaklarımız olmak üzere, havamıza, suyumuza, ormanlarımıza sahip çıkmak için hep birlikte Murat Dağı’nda buluşalım” dedi.


Murat Dağında yapılacak maden araması için bugün Kütahya İdare Mahkemesi tarafından proje sahasında keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak. CHP’li Çakırözer inceleme öncesinde Eskişehirlilere çağrıda bulunarak, “Murat Dağında yapılacak olan maden araması Eskişehir’imizin de aralarında bulunduğu birçok şehrimizi etkileyecek. 15 milyondan fazla insan ve milyonlarca canlının hayatı tehlikeye girecek. Gelin hep birlikte temiz su kaynaklarımıza, havamıza, ormanlarımıza sahip çıkalım” dedi.
DOĞA HARİKASI
Murat Dağı’nın Porsuk Çayı, Sakarya Nehri ve Banaz Çayı olmak üzere birçok nehre su kaynağı oluşturduğunu hatırlatan Çakırözer şu değerlendirmelerde bulundu: “Murat Dağı yılkı atlarına ve kırmızı geyik gibi birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapan, 113 endemik türün yaşadığı bir doğa alanıdır. Murat Dağı’nın aynı zamanda 50 bin büyükbaş ve küçükbaş hayvan için mera olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Böylesine doğa harikası bir bölgeye siyanürle altın arama faaliyetiyle gerçekleştirdiği takdirde Murat Dağı’ndan köken alan nehir ve çayların suları kirlenecek.”
MÜCADELE EDELİM
Murat Dağında altın madeni açılmasının içmiş olduğumuz sudan, almış olduğumuz havaya kadar her şeyi bozacağını belirten Çakırözer, “18 milyondan fazla insan sağlığını kaybedecek. Bizler nasıl ki Alpu Ovamıza zehir santrali yaptırmamak için kenetlendiysek, tüm Eskişehir olarak hem komşu illerimizde yaşayan yurttaşlarımızın sağlığı hem de Porsuk Çayımız için mücadelemizi sürdüreceğiz. Çocuklarımızın geleceğini, içtiğimiz suyu zehirlettirmeyeceğiz” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi