HESAP VERMEYE HAZIRIZ!

Videoyu Aç HESAP VERMEYE HAZIRIZ!
A
a

ES TV’de yayınlanan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Kurt, “Bu memlekette hesap verme konusunda en hazırlıklı belediye, Odunpazarı Belediyesi’dir. Her yıl nisan ayında biz hesabımızı verdik” dedi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, ES TV'de yayınlanan Vaziyet programının konuğu oldu. Kurt, Ali Baş, Arif Anbar ve Kerem Akyıl'ın sorularını ve vatandaşların sosyal medyadan gelen sorularını yanıtladı.
EN GÜZEL CEVAP
Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskişehir’e kazandırılan Ulus Anıtı ile ilgili düşüncelerini açıklayan Kurt “Eskişehir’imize kazandırılan bu anıt dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanımızı tebrik ettim. Birilerinin kuru kuru milliyetçilik laflarını ettiği ortamda böyle güzel bir anıtla buna cevap vermek sosyal demokrat ve CHP’li bir belediye için bence önemli bir işlevdi. Bizim tarihimize geleneklerimize kültürümüze ne kadar sahip çıktığımızın göstergesidir ve estetik açıdan da çok güzel bir görüntü sergiliyor. Sanıyorum bundan sonra Eskişehir’e gelenlerin iyi bir fotoğraf çektirme merkezi olacak” ifadelerini kullandı.
KENTLEŞME BELİRTİSİ
Yapımı tamamlanan Şehir Hastanesi tramvay hattı ile ilgili konuşan Kurt, “Tramvay çağdaş ve uygar bir araç ve Eskişehirliler tramvayı sevdi. Burada şu tartışılıyordu. Şehir Hastanesi’ne tramvay yapılır, yapılmaz; yetişir, yetişmez. Büyükşehir görevini bilerek yapmıyor gibi bir takım suçlamalarla uğraşıyordular. Onun da önü tıkanmış oldu. Biz bir tur yaptık, oldukça da güzel. Ulus Anıtı Tepebaşı Bölgesi’ne oldu ama tramvay da bizim bölgemize oldu ve o bölgeye bence ciddi anlamda bir kentleşme belirtisi başlayacak. Oraların planlamasını da biz yapıyoruz, bitmek üzere. Sadece hazinenin bir itirazı o da çözüldü mü oradaki yapılaşma daha modern ve çağdaş bir hale gelecek” dedi.
KANDIRMAK  KOLAY DEĞİL
Başkan Kurt, “Milliyetçi ya da MHP’li yurttaşlarımızın oylarına mı talip oluyorlar?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Milliyetçi, ülkücü, MHP’li yurttaşlarımız bunları çok iyi biliyor. İki lafla onları kandırmak kolay değil. Ben Eskişehir’deki MHP’ye mensup ya da kökende kendini hisseden insanların Atatürkçü, cumhuriyetçi, demokrat, laiklikten yana insanlar olduğunu görüyorum ve o insanlar bu arkadaşları desteklemiyor. Desteklemedikleri için nereden saldıracaklar işte böyle bir takım yollarla. Haziran seçimlerinden sonra kasıma doğru giderken bazı bombaları patlatarak puan topladıklarını iddia eden bir anlayış bunlar. Milliyetçilik üzerinden oynamaya çalışmakla olmaz. Artık inanmıyorlar. Sizin nereniz milliyetçi? İnanmıyor Türk ve Eskişehir halkı. TC’yi tabeladan kaldıracaksınız, andımızı okullarda yasaklayacaksınız. Ondan sonra da CHP, PKK edebiyatıyla iş yapmaya çalışacaksınız. Biz belediyeciyiz. Belediyeciliği çok iyi yapıyoruz. Bütün harcamalarımız savcılık, sayıştay, iç işleri bakanlığı her kimse hepsinin denetiminden geçmiştir. Ne çok fazladır, ne fahiştir. Yüzde iki civarındaki bir bütçe ortalama bütün belediyelerde bu doğrultudadır. Basınla ilgili de bu arkadaşlar yine saldırıyor. Orada da aynı şey. Basın ve halkla ilişkiler müdürlüğü adı üstünde. O harcamaların toplamıdır bu. Sanki biz oradaki 15-20 milyonu beş yıl içerisinde Eskişehir’deki gazetecilere dağıtmışız gibi bir şey çıkarmaya çalışıyorlar. Böyle bir şeye kim müsaade eder. Bu memlekette hesap verme konusunda en hazırlıklı belediye, Odunpazarı Belediyesi’dir. Her yıl nisan ayında biz hesabımızı verdik. Ayrıca verdik. Sivil toplum örgütlerini çağırdık, bütçemizi programımızı koyduk bizi eleştirin dedik. Ama Türk dünyası kültür başkenti ajansının ve sonra da vakfının hesabını hala kimse görmedi. Hala kimse sormadı. Hala kimse orada nereye ne kadar para harcandığını hangi müteahhitlerin o organizasyonlardan para kazandığını ve nasıl faturalar kesildiğini göremedi. İstiyorlarsa biz bir kısmını göndeririz. Bütün Eskişehir biliyor. Eskişehir’de şöyle bir sessizlik var. Herkes her şeyi biliyor konuşuyor ama gel kardeşim şunu anlat deyince anlatmıyor. On yıl içinde giymeye ayakkabısı yokken trilyoner olan kaç kişi var Eskişehir’de? Bu değirmenin suyunun nereden geldiğini herkes biliyor. Bunun hesabını milletvekilleri sordu, alamadı. CHP İl Başkanı sordu alamadı. Bakanlığa sordular yine alamadılar. Niçin hala bu vakfın hesapları kamuoyu ile paylaşılmadı. Kim neden korkuyor”
ENDİŞEMİZ YOK
Başkan Kurt kendisine yöneltilen “Demokratik Sol Parti neden sizin üzerinize yükleniyor? Vatandaştan bu noktada size gelen bir şey var mı? İtibar ediyorlar mı?” sorularına, “Onu onlara sormak lazım. AKP’liler tek başına uğraşamıyor, takviye kuvvet alıyorlar. Destek alıyorlar sağdan soldan. Ama bunar bize vız gelir tırıs gider. Gerçekçi olalım tablo ortadadır. Eskişehir’de Odunpazarı’nda Kazım Kurt’u kaybettirmek için herkes iş birliği yapıyor. Ama kaybettiremeyecekler. Biz yüzde ellinin üstünde oyla seçimi kazanacağız ve bu halkçı belediyeciliği Odunpazarı’na oturtacağız. Kim ne yaparsa yapsın buna engel olma şansları yoktur. Alnı açık, her şeye hesap vermeye hazırım ve zaten bu seçim de bizim siyaseten hesap verme seçimimizdir. Bir endişemiz yoktur. O arkadaşlarımız da nasıl gündem olacaklar. En güçlüyü eleştirelim o eleştiriyle belki gazetelere manşet oluruz diye çıkıyorlar. Vatandaş bize inanıyor. Bizim samimiyetimize güveniyor. Ben Eskişehir’de yetişmiş bir köylü çocuğuyum. Ben halktan hiçbir zaman kopmuş değilim, halkın içindeyim” diye cevap verdi.
BÜYÜK KÜLFETİ OLMAZ
Dikkat çekici bir proje olan 100 kreş ile ilgili konuşan Başkan Kurt, “Şunu görüyorum ve biliyorum bu temel bir ihtiyaç. Bu temel ihtiyacı giderme konusunda Odunpazarı Belediyesi olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Biz gücümüz yeterse bu işin parasız olmasını savunanlardanım. Kreş hizmetinin çok önemli bir şey olduğunu gördüğümüz için bu hedefi koyduk. Beş yılda 100 kreş çok değil. İş adamlarımız var. Bize kreş açmayı taahhüt ediyor. O nedenle iş birliği içinde bu kreşleri açabiliriz. Biz birkaç tanesi le görüştük ve çok olumlu gelişmeler kaydetti. Sanayi odası başkanımızla da görüştük, o da bunun doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyor. Çok büyük külfeti olmaz” dedi.
TAAHHÜT EDİYORUZ
“Cem Evi Projesi Gündoğdu’da yaşayan vatandaşların yıllardır istediği bir proje, neden yapılamadı?” sorusuna Başkan Kurt “Esas Der diye bir dernek var. O dernek bir arsa aldı Cem Evi yapmak üzere. Ancak o arkasının bulunduğu alan Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm iki numaralı projesi içinde kaldı o nedenle orada bir işlem yapılamadı. O eksikliği de gidermek adına eğer Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nden o kentsel dönüşüm iki denilen proje geçerse uygulamaya başlayacak. Uygulamaya başladığı zaman o arsayı değerlendirebiliriz. Değilse biz Gündoğdu Mahallesi’nde alevi yurttaşlarımız açısında uygun olan yerde Cem Evi’ni yapmayı taahhüt ediyoruz. Çünkü beş yıllık bir gecikme onları biraz üzdü, biz de o üzüntüyü gidermek adına bu sözü verdik” diye cevap verdi.
DEVLETİN SORUMLULUĞU
Konuşmasında tam teşekkürlü bir bakım merkezi açmayı hayal ettiğini ifade eden Kurt, “İki türlü bakmak lazım olaya. Birincisi gerçekten bakıma muhtaç yaşlılarımız için olan ikincisi sürekli kalmasa bile evde yatalak hastası olan hemşerilerimiz için bir merkez yapılması gerek. Bizim zaten SOBE adını verdiğimiz bir uygulamamız var. Onunla yaşlılarımızın yıkamasını bakımını evde bazı ihtiyaçlarını gideriyoruz. Bu ikinci dönemde bir belediye polikliniği yapmayı hedeflediğimiz için onlarla bunları yan yana getirerek bir entegre çalışma ile o tam teşekkürlü yaşlı bakım merkezini uygulayabiliriz diye hayal ediyoruz. Çünkü bu hemşerilerimizin gerçekten korunmaya kollanmaya ihtiyacı var” diye konuştu.
BEN HAZIRIM
“Çevre Bakanı geçtiğimiz günlerde şehrimize geldi. Oradaki esnafla görüştü. ‘Küçük sanayi sitesindeki insanlar mağdur olmayacak’ dedi. Sizin yaptığınız projede bir mağduriyet mi vardı? Bu açıklamadan sonra burayı artık bize yaptırmayacaklar diye bir düşünceniz oldu mu?” sorularını yanıtlayan Kurt, “Hayır ben Bakanın bu açıklamasının tam da bize yaptıracakları gibi yorumladım. Çünkü beş yıldır yetki onlardaydı yapmadılar, yapamadılar. Afet riskli alanlarla ilgili konuda yetki tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Hem Gündoğdu da hem küçük sanayi sitesinde biz bakanlıktan yetki talep ediyoruz. Bize yetkiyi verirseniz projemiz hazır biz yaparız diyoruz. Onlar vermedi. Belediye seçimlerini bahane ederek vermedi. Nisan ayında bu seçimi biz kazanırsak mayısta kazmayı vuracağız diyor. Bize de haziranda izin versinler sorun değil ama izin vermek zorundalar. Şu an  sanayi çarşısı esnafı mağdur. Taşınamadığı için orası dönüşemediği için mağdur. Bu mağduriyeti gidermek elbette Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevi. O görevi yapamıyorsa ben hazırım. Biz bütün hemşerilerimizle tek tek uzlaşarak bu işi yaparız. Helalleşerek yapacağız dedik baştan beri” diye konuştu.
YÜZDE 50’Yİ GEÇTİK
Yerel seçimlere kısa bir süre kala son anketlerin hangi yönü gösterdiği ile ilgili bilgi veren Kurt, “Biz belediye olarak daha önce memnuniyet anketleri yaptırmıştık. O memnuniyet anketlerinde memnuniyet oranı oldukça yüksek görünüyordu. Memnuniyet oranı yüzde 70’lere doğru geliyordu. Bizde zaten o doğrultuda eksik olan mahallere hamleler yapıyorduk. Şimdi hedefimizi yüzde 50 artı diye koymuştuk seçim başlamadan önce. Şu an gelen anketlere göre biz yüzde 50’yi geçmiş durumdayız. O nedenle bir sıkıntı hissetmiyorum” dedi.
 
1000
icon
Vural 13 Mart 2019 10:27

programı izledim . son derece taraflı bir programdı modaratörler sürekli yönlendirme yaptı.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi