HIZLI TREN HATLARI BOŞ BEKLİYOR

Videoyu Aç HIZLI TREN HATLARI BOŞ BEKLİYOR
A
a

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan’ın “YHT TÜLOMSAŞ’ta üretilecek” müjdesinin içi boş olduğunu belirten İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, hızlı tren hatlarının boş beklediğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Eskişehir ziyareti sırasında yüksek hızlı trenin TÜLOMSAŞ’ta üretileceği müjdesini vermişti. İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Ektaş, konuyla ilgili parti binasında açıklamalarda bulundu. Turhan’ın “Yerli ve milli yüksek hızlı trenler TÜLOMSAŞ’ta üretilecek” ifadelerinin karşılıksız, içi boş ve hedef çarptırmaya yönelik olduğunu öne süren Ektaş, “Bu açıklama Eskişehir’in ve Eskişehirlinin hakkı olan hızlı tren setleri alım ihalesindeki yerlilik oranının TÜLOMSAŞ’tan kaçırılmasını gizlemek amacıyla yapılmış talihsiz bir açıklamadır” dedi.
ŞARTNAMEYİ PAYLAŞTI
TCDD’nin hızlı tren seti ihtiyacını karşılamak üzere 2017 yılında bir ihale sözleşmesinin hazırlandığını ve 2018 yılı başında ön yeterlilik ihalesi yapılmasının planlandığını belirten Ektaş, ihalenin şartnamesini paylaştı. Ektaş, “Şartnameye göre; Yerli Üretim ve Test Tesisi Kurulumu Eskişehir’de yapılacak olup talep edilen mallar için teslim yeri Ankara olacaktır. Talep edilen hizmetlerin gerçekleştirileceği yerler ise ilgili şartnamelerde detaylı olarak belirtilmiştir. (20 adedi en az yüzde 10 yerli katkı payı ile komple imal edilmiş olarak ithal, 60 adedi en az yüzde 53 yerli katkı payı ile Türkiye’de TCDD’nin Eskişehir’de göstereceği arazi/TÜLOMSAŞ’ta kurulacak tesiste imal, 16 adedi ise milli YHT projesi dahilinde en az yüzde 74 yerli katkı payı ile Türkiye’de TCDD’nin Eskişehir’de göstereceği arazi/TÜLOMSAŞ’ta kurulacak tesiste imal edilecektir.) Görüldüğü gibi, hazırlanan ihale şartnamesinde ihaleye teklif verecek yurt dışı tedarikçilerine üretimlerini Türkiye’de yapma şartı ile yüzde 74’e varan yerlilik şartı getirilmiş, yerlilik şartının TÜLOMSAŞ’ca karşılanacağı yani yurt dışı tedarikçinin yerli ortağının TÜLOMSAŞ olacağı şartnamede açıkça belirtilmiş, ayrıca üretimin tamamının TÜLOMSAŞ tesislerinde yani Eskişehir’de yapılacağı şartnameye yazılmıştır” ifadelerini kullandı.
ŞEHRE NEFES ALDIRACAK
İhaleye bir gün kala ihalenin iptal edildiğini, ihalenin yerli ortak şartı TÜLOMSAŞ’ın çıkarılarak bir yandaşın ihalenin yerli ortağı yapılmaya çalışıldığı, bu kişiye bir arazi ve 500 milyon TL kredi sağlandığının basına yansıdığını iddia eden Ektaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “TCDD’nin ihtiyacı olan ve ihaleye çıkılacak olan iş 4 buçuk milyar Euro yaklaşık maliyetli 96 adet Yüksek Hızlı Tren Setini kapsamaktadır. İşte Eskişehirlinin öncelikle beklediği haber bu işe aittir. Eskişehirliler 96 adet yüksek hızlı tren seti alımı ihalesinde TÜLOMSAŞ’ın tekrar yerli ortak olarak şartnameye tanımlanmasını ve tren setlerinin Eskişehir’de üretileceğinin açıklanmasını beklemektedir. Bu yatırım Demiryolu kenti olan Eskişehir’e nefes aldıracağı gibi TÜLOMSAŞ’ın yerli ve milli Yüksek Hızlı Tren üretme kapasitesine kavuşmasına da imkan sağlayacaktır.”
MİLLETVEKİLLERİNE
SORU YAĞMURU
Eskişehir’in yatırıma, istihdama, Eskişehirlinin işe ve aşa ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ektaş, Bakan Turhan ve AK Partili Milletvekillerine şu soruları sordu: “TCDD kısa ve orta dönem ihtiyacı için yüksek hızlı tren seti yurt dışı alım ihalesine çıkacak mıdır? Bu ihale şartnamesinde yerlilik şartı olacak mıdır? Olacaksa oranı ne olacaktır? Yerlilik şartını karşılayacak yurt içi yerli ortak TÜLOMSAŞ olacak mıdır? İhalesi yapılacak tren setlerinin üretim-montaj işleri Eskişehir’de mi olacaktır?” Konuşmasında Eskişehir’e bu yatırımı birlikte kazandırmayı öneren Ektaş, “Gelin Eskişehir sanayisine yeni bir kanal açalım” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi