Hizmet Sektöründe Ciddi Boyutlarda Daralma İş Ve Gelir Kaybı Yaşandı

Videoyu Aç Hizmet Sektöründe Ciddi Boyutlarda Daralma İş Ve Gelir Kaybı Yaşandı
A
a

Türkiye Aşçılar Federasyonu'na Bağlı Eskişehir Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Covit19 Salgınının Pandemi Niteliği Kazanarak Tüm Dünya İle Birlikte Türkiye'yi De Etkisi Altına Almasıyla Birlikte, Ev Dışı Tüketiminin(Edt) Başında Gelen Yeme İçme Sektöründe, Ciddi Boyutlarda Daralma İş Ve Gelir Kaybı Yaşandığının Altını Çizdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Türkiye Aşçılar Federasyonu’na bağlı Eskişehir Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, Covit19 salgınının pandemi niteliği kazanarak tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına almasıyla birlikte, ev dışı tüketiminin başında gelen yeme içme sektöründe, ciddi boyutlarda daralma iş ve gelir kaybı yaşandığının altını çizdi.
Bu sektörün toplam kayıtlı istihdamının yüzde 65 ini oluşturan aşçı, garson ve diğer hizmet çalışanlarının, gelir bakımından dibe vurduğunu kaydeden Kaya, "Hizmet sektörü ülke ekonomisi için büyük bir hacim ve öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sektörün sorunu Türkiye’nin sorunudur. Ekonomide bir kesimin harcaması diğer hizmet üreten kesimin geliri oluyor. Kriz bu açıdan bakıldığında hizmet sektörünün bir bakıma daha iyi anlaşılmasına vesile olmuştur. İşletmeler, et, balık veya yemek değil, sadece hizmet satıyor diye biliriz. Çünkü evde yapılan yemeğin maliyeti de bellidir. İşte bu yapılan hizmetlerin karşılığında, mutfaklardaki şef aşçılarımızda el emeği ve alın teri olan karşılıklarını bu hizmetten alıyorlar. İnsanlığı mı kurtaralım, yoksa günden güne Covit19 sebebi ile kaybettiğimiz tüm kazanımlarımızı mı kurtaralım, yoksa bu aşamada sağlıklı olarak ayakta kalıp gelecek güzel günlere umutla mı bakalım" dedi.
Kaynak : Eskişehir Haberleri - İHA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi