HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ!

Videoyu Aç HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ!
A
a

MHP olarak şehrin menfaatine olan projeleri desteklediklerini, aleyhine olan her şeye de hayır dediklerini vurgulayan İl Başkanı İsmail Candemir, “Bizim için hizmetin partisi şusu busu olmaz” dedi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
MHP İl Başkanı Candemir, ES TV’de yayınlanan Açıkça programına konuk oldu. Gazeteciler Ali Baş ve Meltem Karakaş Kaya’nın sorularını yanıtlayan Candemir, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.
ADRESE TESLİM YERLER
İlk olarak Odunpazarı Belediye Meclisi tarafından alınan içkili yerler bölgelerinin artırılmasına ilişkin kararı değerlendiren Candemir, “Alkollü bölgeler meselesine olay geldiği zaman ilan edilen bölgeleri vatandaşa sormak gerekiyor. Biz bu karar meclisten çıktıktan sonraki süreçte ilk önce 14 Kasım Cumartesi günü Kayıhan Sokakta vatandaşla bir istişarede bulunduk. Onların bu konu hakkında ne düşündüklerini sorduğumuzda memnun olan ya da isteyen hiç kimseye rastlamadık. Okullar bölgesine çok fazla yakın ve orada ne yazık ki bizim gördüğümüz sanki adrese teslim gibi bu yerler. Sayın Belediye Başkanımız kendilerine bir talep geldiğini, bu talebi değerlendirdiklerini söylüyorlar. Kendilerine göre haklı olabilirler ama bu talep geldiğinde de Odunpazarı Kaymakamlığı’ndan görüş istediler. O görüş elimde de mevcut. 16 sayfalık Kaymakamlık neden olamayacağı hakkında çok net bilgiler vermiş” dedi.
RAPOR AÇIK
Kaymakamlığın hepsini reddettiğini belirten Candemir, “Hepsinde de çok detaylı bir rapor hazırlanmış. Tüm sokaklar için neden olmaması gerektiği konusunda gerçekten çok ciddi bir rapor hazırlanmış. Zaten aslında bu rapor bile Sayın Belediye Başkanının elini rahatlatıp kendisine gelen taleplere eğer samimiyse hayır denmesi için bile yeterliydi. Zaten bundan sonraki sürece Sayın Kazım Bey de geçen program anlattı, karar geçmiş olsa bile mahkeme iptal etmese bile, kat maliklerinin yarıdan bir fazlasının onayı gerekiyor, emniyetin kaymakamlığın onayı gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
İSTEYENE RASTLAMADIK
İçkili Bölge ile ilgili kurdukları stantlarda vatandaşların görüşlerini aktaran Candemir, “İsteyene rastlamadık biz. Gerekçeleri her şeyden önce huzurlu bir mahalle olduklarını, yıllardır o sokakta oturduklarını, gelen giden çocuklarının sokakta rahatça oynayamayacağını… Çünkü Eskişehir’de ne yazık ki kötü örnekleri var bunun. Toplumun bir kısmı alkol alıyor. Onlara da saygı duymak lazım ama normal vatandaşı mahalle sakinlerini sokak sakinlerini rahatsız etmeyecek bölgeler seçilmesi lazım ki bizdeki rakamlara da baktığınız zaman Eskişehir bu konuda oldukça zengin. Hatta Kayıhan sokakta ısrar ediliyor ama Atatürk Bulvarında zaten var. Buralarda normal vatandaşa da yaşam hakkı vermek lazım. Bizce belediyeler önce vatandaşın tercihlerine kulak vermeli, onları dinlemeli. Buradaki sakınca şu; yönetmelikler gereği orada çok fazla özel eğitim kurumu var. Bir de benim raporlarda okuduğum kadarıyla sokak genişliğinde, itfaiye girişinde falan bazı sorunlar var. Bunların hepsi tek tek incelenmiş. Buna saygı duymak gerekiyor” dedi.
İHTİYAÇ OLDUĞUNA İNANMIYORUM
Uzak yerlerde yaşayan vatandaşların hep şehir merkezine gelmek zorunda kalmalarıyla ilgili şikayetleri olduğu hatırlatılan Candemir, “Onun çözümü çok basit. O mahallelerde de sandık kuralım, vatandaşa soralım. Demokrasi çok basit bir şey aslında. Vatandaşın tercihini öğrenmek çok basit. Kazım Bey halkçı bir belediye başkanı ve yapması gereken bu. Biz bunu siyasal bir hareket olarak görmüyoruz. Zaten başlattığımız bu çalışmalar da sadece vatandaşın sesi olmak için yapılmış çalışmalar. Bizim bu çalışmalarımıza destek veren Cumhuriyet Halk Partili çok sevdiğimiz arkadaşlarımız da destek verdi imza kampanyamıza. Mutlaka o konuya hakim olan belediyede bir çalışma yapılır bir yerler tespit edilebilir. Ona bir şey diyemiyorum. Ben de Odunpazarı’nda büyümüş birisiyim. Çok da fazla ihtiyaç olduğuna inanmıyorum. Eskişehir’de zaten fazla sayıda var” dedi.
VAKA 600 CİVARINDA
Koronavirüs nedeniyle alınan tedbir ve kısıtlama kararlarını değerlendiren Candemir, “Mart ayında ilk vakanın görülmesiyle birlikte çok ciddi önlemler alındı. Bu dönem içerisindeki sert tedbirlerden sonra 1 Haziran itibariyle yeni normale geçildi. Ama biz herhalde vatandaş olarak tam normal anladık. Biraz işin ucu kaçtı gibi. Ne yazık ki bize gelen rakamlar da Sağlık Müdürlüğü’nden aldığımız rakamlar da bir ara bin 400’lü rakamlara kadar gelmiştik günlük. 400’e kadar falan bir indi. Şu günlerde yine 600 civarında. Şartlar bu önlemleri almak zorunda bırakılıyor. Bu ay 11’i itibariyle sağlık çalışanlarından başlayarak 5 milyon kişinin aşılanacağından bahsediliyor. Biraz daha sabretmemiz gerekiyor” dedi.
BÜYÜK ZARAR EDİYORUZ
“Uzmanların söylediği bu tespit edilen rakamları 10’la çarpmak gerekiyor vaka sayısı” diyen Candemir, “Her ne kadar test sayımız yüksek de olsa yapılan testin yüzde 17,5’i diyor uzmanlar pozitif çıkmalı. Fazla çıkıyorsa demek ki test sayımız yetersiz diyorlar ki oldukça yüksek sayıda test yapıyoruz. Tabi ki bunun ekonomik anlamda çok büyük sıkıntılarını yaşıyoruz. Özellikle biz Eskişehir olarak belki ekstradan yaşıyoruz. Çünkü biz üniversite şehri olarak konumlanmış, hizmet sektörü ağırlıklı olan bir şehiriz. Şehir ekonomisi bundan çok büyük rahatsızlık duyuyor, çok büyük zarar ediyoruz. Özellikle hizmet sektöründeki esnafımız çok zor durumda. Bunun için bazı destekler yapılıyor ama yeterli mi derseniz muhakkak ki yetmiyor. Çünkü neredeyse bir seneyi buluyoruz artık. Bundan sonrasında da devlet mutlaka gerekli destekleri verecektir ama zor bir süreç geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.
KREDİ SAĞLANMALI
Esnafın özellikle kredilerle ilgili yaşadığı sıkıntıları Genel Merkeze ilettiklerini söyleyen Candemir, “Bu KGF kredileri çıktığı zaman Ömer Zeydan beni aramıştı. Bankaların bu konuda çok fazla zorluk çıkarttığını, kendilerinin kredi garanti fonunu gece 12’ye kadar açık tuttuklarını ama üyelerine ne yazık ki bankaları aşıp evrakların oraya gelmediğini… Biz bu konuyu Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’ne ilettik. Onlar da o zaman ki Maliye Bakanımız Berat Bey’e konuyu ilettiler. Esnaf da orada haklı ki bu süreçte doğru düzgün iş yapamadı. Mutlaka ertelenmeli, onlara yeni kredi olanakları sağlanmalı diye düşünüyoruz. Bununla alakalı da çalışmalarımızı yapıp genel merkeze iletiyoruz. Hatta biz il kongresinin yapıldığı gün Sayın Genel Başkan Yardımcımız İzzet Ulvi Yönter Bey ile Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen Beyi bir araya getirip, bu konular özellikle istişare edildi. Sayın Genel Başkan Yardımcımız da ilgili bakanlıklara bunları iletti. Tabi ki bundan sonraki süreçte de elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
BAHÇELİ DESTEKLİYOR
Koronavirüs nedeniyle tüm toplu programları iptal ettiklerini belirten Candemir, “Geçen sene Mart sonunda 2023 ağaçlık Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı’nın açılışını yapacaktık iptal ettik. Eskişehir’de iç turizmle alakalı Nisan ayı içerisinde bir çalıştayımız vardı. Dünya kadın hareketinde çok önemli bir figür olan ve kendisi de Kırım Türk’ü olan Şefika Gaspıralı Hanım ile alakalı çok ciddi bir sempozyum düzenleyecektik. Hepsini iptal etmek zorunda kaldık. Kongre sürecini de bitirdik. 14 Haziran’da kurultayımız var. İnşallah önümüzdeki aylarda Eskişehirliler için güzel haberlerimiz olacak. Oda Başkanlarımızla birlikte onların problemleriyle alakalı çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda da genel başkanımızın, genel merkezimizin çok büyük desteği var Eskişehir Teşkilatı’na. Hiç olmazsa bu süreci Eskişehir’le alakalı, Eskişehir’in geleceği ile alakalı ne yapabiliriz bu yönde çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.
HEDEF EN AZ 2 VEKİL
Seçim hedeflerinin belli olduğunu söyleyen Candemir, “2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı adayımız Tayyip Bey. Bunu Genel Başkanımız zaten açıkladı. Cumhur İttifakı olarak seçimlere gireceğiz. Eskişehir’le alakalı proje üretmek zorunda olduğumuzun farkındayız. Bununla alakalı çalışıyoruz. Hedefimiz 2023 Genel Seçimlerinde en az 2 vekil çıkartabilmek. 2024 Yerel Seçimlerinde merkezde en az 1 belediye taşrada en az 4 belediye alabilmek. Çok büyük istek var. Çünkü Türkiye’de belediyecilik modeli olan, onaylı patentte olan tek hareket Milliyetçi Ülkücü Harekettir. Bizim üretken belediyecilik modelimiz vardır. Bunun patenti bizdedir. Biz Eskişehir’i üretken belediyecilik modeliyle tanıştırmak istiyoruz. Yerel Seçimler öncesi de bunu defalarca tekrarladık. Biz bir dönem Eskişehir Merkezde bir belediye alalım. Bir sonraki seçimlerde 3 belediyeyi de alırız. Bu kadar kendimize güveniyoruz. Bunun ilk adımını Çifteler’de Kadir Bey ile birlikte attık” dedi.
ÖNÜNÜ AÇMAK GEREKİYOR
Alpu’ya yapılmak istenen ihtisas organize sanayi bölgesi hakkında konuşan Candemir, “Bir kere URAYSİM projesi yaklaşık 10 yıldır süren bir proje. 50 milyon Avroluk bir yatırım yapıldı oraya. Avrupa'da sayılı test merkezlerinden birisi. URAYSİM projesi gerçekleştiği anda hem Türkiye'deki raylı sistemler hem de Avrupa'da Balkanlardaki raylı sistemler için de burada test edilmesi Eskişehir'e çok büyük bir avantaj sağlayacak. Sayın Sanayi Odası Başkanımızın da söylediği orada raylı sistemler ihtisas bölgesi kurulması, organize sanayi kurulması. Bununla alakalı da çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Dünya çapında Avrupa’da çok bilinen bazı firmaların bu bölgede yatırım yapmasından bahsediliyor. Burada istemezuk demenin yerine önünü açmak gerekiyor. Birileri orada arsa kapatmışlar, şu olmuş, bu olmuş. Ne yazık ki 10 yıldır süren bir projede bu kadar önemli bir projede bazı insanların bu tip yerlerde fırsatçılık yapıp bu tip faaliyetlere girebiliyorlar. Peki bunlara giriyorlar diye biz bu yatırımı yapmayalım mı? Sıkıntı olan kısım; insanların kötü niyetinde. Yoksa Alpu’da ihtisas Organize Sanayi Bölgesi… Tarım ve hayvancılığın olacağı yerler de belli. Birazcık zaten ilerisinde hepimiz çok iyi biliyoruz” ifadelerini kullandı.
DESTEK OLMALIYIZ
Candemir: “Bu konuyla alakalı çok ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor. Orada ihtisas organize sanayi bölgesinin istenmesinin nedeni URAYSİM test merkezinin orada olması. Ama burada bir iyi niyet söz konusu. Bakın Eskişehir’e biz nitelikli sanayi yatırımlarını getirmek zorundayız. Biz zaten yıllardır göç alıyoruz. Yine nitelikli sanayinin önünü açarak bu göçü alabiliriz. Bugün biz Eskişehir için, yarınları için ne yapabiliriz? Hep birlikte bunu yapmalıyız. Bunda siyaset olmaz. Biz siyasiler de yerel yöneticiler de destek olmalıyız. Bakın özellikle sanayi yatırımlarında Türkiye’nin çoğu vilayetinde belediyeler ücretsiz yer tahsis ediyorlar. Alt yapılarını hazırlıyorlar. Eskişehir’in de hiç olmazsa bizim bir demiryolcu geleneğimiz var. TÜLOMSAŞ’tan bu yana. Bir havacılık geleneğimiz var. Bizim bunları değerlendirmemiz gerekiyor. Savunma Sanayiye yönelik organize sanayi bölgeleri oluşturmamız, buna uygun fabrikalara Eskişehir’de yatırım önceliği sağlamamız gerekiyor. Hafif raylı sistemler de aynı şekilde. Çünkü yan sanayimiz Organize Sanayi’de ya da küçük sanayide bu konuda çok ciddi firmalarımız var bizim. Bunları değerlendirmemiz geliyor.”
HİZMETİN PARTİSİ OLMAZ
Covid-19 salgınını kimsenin hesap etmediğini söyleyen Candemir, “Bugün bir Covid-19 salgını yaşadık. Eskişehir’in ekonomisi can çekişiyor. Çok büyük sıkıntı yaşıyoruz. Demek ki bunu ayrı ayrı sepetlere koymamız gerekiyor her musibetten bir ders almak gerekiyor. Bu şehir bizim. Ne yapabiliriz? Daha iyi noktaya nasıl getirebiliriz? Biz diyoruz ki Kazım Başkan Barlar Sokağı ile uğraşacağına spor alanları yapsın, Gençlik Merkezleri, kültür merkezleri kursun. Hangi resmi kurumda sıkıntı yaşıyorsa Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı olarak ben o problemi çözmek için elimden geleni yaparım. Bizim için hizmetin partisi şusu busu olmaz. Hizmet Eskişehir’e yapılacak. Milliyetçi Hareket Partisi’nin meclis üyelerinin bulunduğu tüm belediyelerde o ilçenin şehrin menfaatine olan her şeye evet deriz. Aleyhine olan her şeye hayır deriz. Bugüne kadar da böyle yaptık. Önemli olan şehrin menfaatine olan şeylerde bir araya gelebilmek, ortak hareket edebilmek. Biz sadece vatandaşa karşı sorumluyuz” diye konuştu.
HER SEÇİM DERSTİR
Eskişehir’deki seçim süreçlerini değerlendiren Candemir, “Eskişehir’de genel seçimlerle yerel seçim çok farklı oluyor. Bunu defalarca da ifade etmeye çalıştık. Eskişehir seçmeni farklı. Eskişehir seçmeni çok bilinçli. Eskişehir’de siyasi partiler ikinci planda geliyor, adaylar çok önemli. Özellikle yerel seçimlerde göstereceğiniz belediye başkan adayları meclis üyeleri ve ortaya koydukları projeler Eskişehir’de çok önemli. Ona göre Eskişehir halkı tercihlerde bulunuyor. Demek ki biz doğru tercihlerde bulunamamışız. Ya da bulunduğumuz tercihlerin doğru olduğunu yeteri kadar anlatamamışız. 2024 seçimlerinde kendimizi ona göre hazırlamamız lazım. Her seçim aslında bir derstir” dedi. HM
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi