İHALEYE GİRMEYİN!

Videoyu Aç İHALEYE GİRMEYİN!
A
a

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Şube Başkanı Sadık Yurtman, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce, Eskişehir’i de kapsayan maden arama ve işletme ihalelerinin 3 Eylül’de gerçekleşeceğini anımsatarak maden arama ve işletme şirketlerinden ihaleye girmemelerini istedi.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESÇEVDER) Şube Başkanı Sadık Yurtman, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Eskişehir’in de içinde bulunduğu 68 ilde yapılan maden arama, işletilme ihaleleri ile ilgili basın açıklaması yaptı.

GÖZDEN KAÇIRMAYIN

Yurtman, “Yapılacak ihaleye maden arama ve işletme şirketlerinin 3 Eylül’deki ihaleye girmemeleri konusunda uyarımızı bir kez daha tekrarlıyoruz. Genel Müdürlüğün ihaleye açtığı bu sahalar ağırlıklı olarak Linyit, Taşkömürü, Altın, Gümüş vb. gibi madenleri kapsamakta olup Eskişehir’in Alpu, Beylikova, Mihalıççık, Sarıcakaya, Sivrihisar, Mihalgazi’yi kapsamaktadır. Fakat Alpu, Mihalıççık, Beylikova bölgelerinde yoğunlaşmaktadır. Bu da gösteriyor ki: Alpu da yapılması düşünülen kömürlü termik santral sevdasından hala vazgeçilmemiştir. Bu konu gözden kaçırılmamalıdır” dedi.

HİÇE SAYILIYOR

Maden aramalarına karşı olmadıklarını vurgulayan Yurtman, “Maden aramalarının çevreye, doğaya zarar vermeden tekniğine uygun ve milli kaynaklar kullanılarak yapılmasından yanayız. Maden aramaları CED sürecinden muaftır. Bütüncül bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan ihale yapılması hukuksuzluktur ve çevreyi korumayı hiçe saymaktır. Kaldı ki bu maden arama ve işletme ruhsatları 118 yabancı firmaya ve 593 adet maden arama ve işletme ruhsatı verilmiştir. Maden arama ve işletme ihalelerine maden arama ve işletme şirketlerinden Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği olarak ihaleye girmemelerini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Esra Ünlü

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi