İpek böceği üretimi beklentileri karşıladı

Videoyu Aç İpek böceği üretimi beklentileri karşıladı
A
a

Türkiye’de ipek böceği kozasının üretim merkezi olan Sınırlı Sorumlu 137 Numaralı Mihalgazi Koza Tarım Satış Kooperatifi’ne bu yıl üreticiler tarafından 16 bin 500 kilogram koza getirildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Sarıcakaya ilçesi Mayıslar Mahallesi’nde bulunan satış kooperatifine başvurarak ipek böceği talep eden üreticiler, canlandırılan böcekleri ve ortam için gerekli malzemeleri temin ettikten sonra uygun koşulları oluşturarak üretimi sağlıyor. Yaklaşık 40 günde koza haline gelen ipek böcekleri, üreticilerin bildirimi sonucu kooperatif yetkililerince teslim alındıktan sonra kurutularak çeşitli alanlarda kullanıma hazır hale getiriliyor. Büyük bir maliyeti bulunmayan kozaların daha fazla kişi tarafından üretilmesi için devlet desteği sağlanırken, kilogram başına 35 TL kazanç elde edilebiliyor.

Yılın belli döneminde sadece bir kez üretilebilen ipek böcekçiliği ile ilgili olarak Eskişehir, Bolu, Ankara ve Burdur’da üretim yapan 233 kişi tarafından 16 bin 500 kilogram koza alındığını ifade eden Kooperatif Müdürü Eyyüp Ceylan, bu yıl üretim konusunda beklentilerinin karşılandığını söyledi. Önümüzdeki yıllarda daha fazla üreticiye ulaşmak istediklerini kaydeden Ceylan ayrıca, 233 üreticiye toplamda 585 bin TL kazanç sağlandığını da sözlerine ekledi.

Kooperatif bünyesinde yüksek ısıda kurutulan ipek böceği kozaları, ülkenin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yurt dışına ihraç edilebiliyor.(İHA)

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi