İPTAL YAZISI GELDİ

Videoyu Aç İPTAL YAZISI GELDİ
A
a

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında gündeme gelen afet riskli alanlarla ilgili konuşan Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Korhan Koyuncu, “Bütün süreç Bakanlık tarafından yürütülmüştür. Bu aydan itibaren de elimize Danıştay’ın temyiz aşamasının bittiği ve alanın iptal olduğuna yönelik bilgi gelmiştir” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı Aydın Ünlüce başkanlığında gerçekleşti. Bir önceki mecliste gündeme gelen ve 8 mahalleyi kapsayan afet riskli alanlarla ilgili söz alan AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, Bakanlıktan aldığı yeni bilgileri meclis üyeleriyle paylaştı.
YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR
Afet riskli alanlarla ilgili belediyenin yanlış bilgi verdiğini iddia eden Durmuş, “Afet riskli alan meselesindeki bilgi gerçeği yansıtmıyor. Oradaki bilgi şöyle: Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun mahkeme kararında parsel bazında davayı açan vatandaş lehine sadece iptal davası verildiği, diğer sekiz mahallede kalan alanla ilgili afet riskli alan uygulamasının devam ettiği uygulamasının bilinmesini istiyorum. Bu arada ayrıca mahkeme sürecinde Büyükşehir Belediyesi’nin son davaya müdahil olma talebi yok. Takip etmemiştir meseleyi. Ayrıca afet riskli alanla ilgili belediyenin üstüne düşen uygulamaları yapmadığı bilgisini aldık. Buradaki mülk sahipleriyle yeterince görüşüp, uzlaşıp, anlaşmadığı ve bu raporlar Bakanlığa ulaşmadığı için mahkemenin iptal sebeplerinden biri de zemin etüt testlerin yeteri kadar yapılmaması ve bunun raporlaştırılmamasına dayanıyor. Tamamen Büyükşehir Belediyesi’nde olduğuna dair Bakanlıktan bilgi aldık. Büyükşehir Belediyesi olası bir deprem konusunda buranın sorumluluğu bende değil gibi bir kolaycılığa kaçamaz” diye konuştu.
PLANLAR İADE EDİLDİ
Orhan Durmuş’un açıklamalarına yanıt veren Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Korhan Koyuncu, “Bu alanla ilgili Danıştay’ın iptal kararından sonra Bakanlık tarafından bu alana ilişkin planlar belediyemize iade edilmiştir. Daha sonra bu alanlarla ilgili müdahil olmamız konusunda Bakanlığın bir talebi olmamıştır. Bütün süreç Bakanlık tarafından yürütülmüştür. Bu aydan itibaren de bizim elimize Danıştay’ın temyiz aşamasının bittiği ve alanın iptal olduğuna yönelik bilgi de gelmiştir” şeklinde konuştu.
ÇİFTELER OTOGARINI SORDU
AK Partili Meclis Üyesi Orhan Durmuş, bir de soru önergesi vererek Çifteler otogarının neden tamamlanmadığını sordu. Durmuş, “Ne zaman tamamlanacak merak ediyoruz” dedi. Gündem dışı konuşmaların ardından Sazova Mahallesinde bulunan açık otoparkın işletme hakkının KENTAŞ’A yeniden verilmesi ile ilgili konu tartışma yarattı. Konuya ret oyu vereceklerini belirten Durmuş, “Belediye şirketleri 3. şahıslara devrettiği yerlerle ilgili bilgi verirse bundan sonra kararları gözden geçiririz” dedi. CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Arslan ise bu durumun bir kiralama işi olmadığını kaydetti. Yasal olarak düzenlenen bir konu olduğunu dile getiren Arslan, “Büyükşehir buraları işleteceği gibi kendi ortakları aracılığıyla da bu işleri yapabilir. Burada şüpheye meydan verecek hiçbir ortam bulunmamaktadır. Herhangi bir yasal sakınca ya da sıkıntı yoktur” dedi. Uzun tartışmaların ardından ilgili madde oy çokluğuyla kabul edildi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi