İş güvencesi sona erdi

Videoyu Aç İş güvencesi sona erdi
A
a

Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik nedeniyle aile hekimliği çalışanlarının hak kayıplarına maruz kaldığını söyleyen SES Eskişehir Şube Sekreteri Bülent Yıldırım, “Aile hekimliği uygulamasında iş güvencesi bu yönetmelikle sona ermiştir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

SES Eskişehir Şube Binası’nda Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Yapılan yeni düzenlemenin öncekinden daha da kötü olduğunu kaydeden Bülent Yıldırım, “ Yönetmelik değişikliği ile aile hekimliği çalışanlarının statüsü, il sağlık müdürlüklerine bağlı işçi noktasına getirilmiş, kölelik sistemine taşınmıştır. Aynı zamanda başta pandemi sürecinde olduğu gibi, toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının haklarını savunan, kamuoyunu bilgilendiren, görüş ve önerilerini, taleplerini basın ve sosyal medya aracılığıyla üç kez dile getiren aile sağlığı merkezi (ASM) sağlık çalışanlarının sözleşmeleri feshedileceği yönetmelikte yer almıştır. Böyle bir düzenlemeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Açığa alma, sözleşme yenilememe gibi olağanüstü yetkiler, tüm hukuk kuralları çiğnenerek verilmiştir.” diye konuştu.
TALEPLERİNİ SIRALADI
SES olarak taleplerini sıralayan Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “ASM sözleşmeleri de toplu sözleşmeye dahil olmalıdır. Nüfusa ve performansa dayalı sağlık hizmeti yerine bölge tabanlı hizmet sunumu yapılmalıdır. ASM ve TSM’lerdeki görev tanımı belirsizliği giderilmeli, iş yükü fazlalığı azaltılmalı, çalışan sayısı kadrolu istihdamla arttırılmalıdır. ASM cari giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır. Kamu dışı ve taşeron çalışanlar kadroya alınmalıdır. ASM’de çalışan emekçilerin senelik izin, hastalık izni ve sendika izinlerinin kullanımında izni kullanan kişinin kendi yerine birini bulma şartı kaldırılmalı ve hiçbir ücret kesintisi yapılmalıdır.”

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi