İŞÇİ HAKLARINA SALDIRMAYIN!

Videoyu Aç İŞÇİ HAKLARINA SALDIRMAYIN!
A
a

Kıdem tazminatının ‘Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’ adıyla fona devredilmesi yönündeki çalışmalara tepki gösteren CHP Milletvekili Utku Çakırözer ve Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Moripek, kıdem tazminatı yok edecek girişimlere karşı sonuna kadar direneceklerini söyledi.


Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Moripek’i makamında ziyaret eden CHP Milletvekili Utku Çakırözer, hükümetin emekçinin kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin çalışmalarına tepki gösterdi. Çakırözer, emekçilerin kazanılmış haklarını gasp edecek her türlü girişime karşı mücadele vereceklerini dile getirdi.
KAYNAK ARIYORLAR
Çakırözer, “Açlık sınırının 2 bin 500, yoksulluk sınırının ise 8 binlere yaklaştığı, milyonların iş aradığı böyle bir dönemde işçinin teminatı kıdem tazminatına el koyacak girişimlerde bulunulması asla kabul edilemez. Hükümetin amacı emekçiyi korumak değil. Koronavirüs salgının ekonomiye ağır hasar verdiği böyle bir dönemde bunu yeniden gündeme getiriyorlar. Hükümetin kıdem tazminatını ortadan kaldırma, fona devretme ve tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında yok etme girişimlerine karşı emekçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Çakırözer, “Tek adam yönetimin israfı, savurganlığı işçinin, emekçinin sırtına yüklenemez. Artık yeter! Kendinize yeni finans kaynağı yaratmak için emekçinin geleceği kıdem tazminatını ısıtıp, ısıtıp gündeme getirmeyin” diye konuştu.
TAVRIMIZ NET
Belediye İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Moripek ise, “Kıdem tazminatının fona aktarılması ile ilgili belediyemiz sendikanın tavrı nettir. Dün olduğu gibi bugün de kıdemimize sahip çıkacağız. Kıdem tazminatını yok etmeye, budamaya, etkisizleştirmeye yönelik tüm önerileri ciddiye almıyoruz, tartışılır ve konuşulur bulmuyoruz. İktidarların kıdem tazminatına karşı önerilerindeki amaç; işçinin bugün aldığı tazminatı yarı yarıya indirmek, kıdem tazminatına erişimi zorlaştırmak, sermaye, ucuz kaynak yaratmak ve iş güvencesini ortadan kaldırmaktır. Kıdem tazminatının fona geçirilmesi geçmişte yaşadığımız gibi konut edindirme yardımlarında, zorunlu tasarruf fonlarında, işsizlik sigortası fonunda yaşananlara rağmen bu fonların sermayeye peşkeş çekilmesine belediye sendikası olarak izin vermeyeceğiz. Kıdem tazminatı emekçilerin tek dayanağı, alın teri, umudunun karşılığıdır. Kıdem tazminatını yok etmeye karşı her girişim emekçinin hayallerini, umutlarını yok etmek onları canlı canlı gömmek demektir, bu konudaki tavrımız nettir” dedi.
OYUNLAR BİTSİN
“Ülkemizde de ekonomi kötüye gidiyor, ekonominin düzelmesinin yönetimi kıdem tazminatının fona aktarılmasından geçmiyor” diyen Moripek, “İşçi haklarına saldırıyı bıraksınlar. İşçi hakları üzerinde yazılan çirkin senaryolardan vazgeçilip işçi sınıfının üzerine oynanan bu oyunların bir an önce bitmesini istiyoruz. Kıdem tazminatı işçinin Çanakkale’sidir, Çanakkale daha önce geçilemediği gibi bugün de geçilemeyecektir” ifadelerini kullandı. ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi